Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Studenti i učitelé poprvé společně na Letní školu VŠCHT Praha
šablona: stranka
čas: 28.3.2024 10:30:59
url: '/popularizace/media/tiskove-zpravy/5756/6246'
path: 1/4111/942/994/5161/1314/1473/5756/6246

Studenti i učitelé poprvé společně na Letní školu VŠCHT Praha

Už 24. ročník Letní školy pro středoškolské učitele chemie, biologie a biochemie pořádá od 24. do 26. srpna Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. V letošním roce ho organizuje Fakulta potravinářské a biochemické technologie a odtud se odvíjí i název Svět potravin a kouzlo biotechnologií. Letos poprvé přijíždějí se svými vyučujícími i studenti se zájmem o chemii.

Téměř padesát studentů bude mít možnost pracovat v laboratoři a vyzkoušet si některé vědecké experimenty. „Pro studenty jsme připravili zajímavý program, ze kterého si vybírají podle svého zájmu,“ vysvětluje proděkanka Fakulty potravinářské a biochemické technologie profesorka Jitka Moravcová. „Studenti si sami vyzkoušejí například přímé stanovení melaminu v mléce a hodnocení autenticity (pravosti) rostlinných olejů nejmodernějšími metodami, a nebo budou porovnávat různé druhy medu na základě profilu těkavých látek.

V mikrobiologické laboratoři se budou moci seznámit se základní mikroskopií bakterií, kvasinek a mikromycet, které mají jak pozitivní technologicky význam, tak i negativní např. při kažení potravin. Vedle toho lze nahlédnout do tajů molekulárně-biologických metod, jak v samostatném bloku genetika, kde si budou moci studenti ověřit své chromozomové vybavení, či ve druhém bloku, kdy se mohou přesvědčit o tom, jak mohou být tyto metody v kombinaci s analytickými prospěšné při ozdravováni životního prostředí,“ přibližuje náplň třídenních studentských laboratoří profesorka Jitka Moravcová.

Učitelé během tří dnů vyslechnou celkem 16 přednášek renomovaných pedagogů a vědců  VŠCHT Praha. Čekají je i zajímavá setkání s vedením školy, diskuse o tom, jak moderně a úspěšně učit chemii a jak zvýšit zájem studentů o perspektivní přírodovědné obory.

Letní škola je akreditována MŠMT, koná se v rámci projektu Komplexní program pro střední školy a získala mezi středoškolskými profesory velký ohlas. letos se jich zúčastní 140. Oceňují především možnost získat nové poznatky z různých oblastí chemie, vymění si zkušenosti a navíc si zvyšují kvalifikaci, protože po absolvování získávají certifikát.

šířka 450px

Aktualizováno: 22.9.2014 09:55, Autor: