Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT
Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Veřejnost → Čím se zabýváme → Tajemná bakterie z mořského dna
iduzel: 39886
idvazba: 42459
šablona: stranka_obrazek
čas: 22.6.2024 12:48:34
verze: 5420
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 39886
idvazba: 42459
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'www.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/popularizace/doktorandi-pisou/tajemna-bakterie-z-morskeho-dna'
iduzel: 39886
path: 1/4111/942/994/5161/26318/39886
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Tajemná bakterie z mořského dna

Salinispora tropica pod mikroskopem, obarvený preparát kristalovou violetí

Moře a oceány skrývají mnohá tajemství. Jedním z nich jsou bakterie. V naší biotechnologické laboratoři se zabýváme bakterií Salinispora tropica. Tento oranžový mikroorganismus žijící v tropických vodách Karibiku produkuje pro člověka velmi zajímavé a léčivé látky. Díky své oranžové barvě můžeme předpokládat přítomnost karotenoidů. Co jsou karotenoidy? Jaké mají využití pro člověka? Který z nich se skrývá v této mikroskopické bakterii a v čem nám může pomoci? To vše zkusíme zodpovědět na následujících řádcích.

Psal se rok 1989, kdy Salinispora tropica byla vyzdvižena z mořského dna a poprvé kultivována v laboratoři. Od té doby se mnohé změnilo. Zjistilo se, že na pohled oranžové kulaté kolonie Salinispory jsou pod mikroskopem viditelné jako vláknité spletence připomínající podhoubí hub. Také byla pozorována barevná změna kolonií a to ze zářivě oranžové na černou. K této transformaci dochází, když dojde k změnám životních podmínek, které nejsou slučitelné se životem. Dojde k takzvané sporulaci. V tom nás milé bakterie předběhli. Lidský život je o poznání křehčí.

V nedávné době byl pod vedením prof. Tomáše Brányika na fakultě potravinářské a biochemické technologie vytvořen studentský tým, jehož úkolem je prozkoumat tento zajímavý mikroorganismus. Co zatím víme, je, že „Sali“ vytváří ve svém organismu velmi zajímavé látky. Například takový Salinosporamid A, který byl izolovaný z této bakterie, je v současnosti testovaný v USA jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny tlustého střeva a lymfomů. Náš tým ale více zaujala přítomnost karotenoidů způsobujících oranžové zabarvení buněk. Karotenoidy jsou látky rozšířené hlavně v ovoci, zelenině, ale také v řasách a bakteriích. Používáme je v průmyslu, potravinářství a farmacii. Využívají se například jako barviva či konzervanty. Známé jsou také jako antioxidanty, což jsou látky příznivě působící na lidské zdraví. No jen si vzpomeňte, když Vám maminky říkali „Jez pěkně mrkvičku, budeš mít zdravá očička“. Za tuhle větu může již dobře známý ß-karoten.

V naší laboratoři se nám podařilo izolovat směs karotenoidů. Díky spolupráci s Dr. Michaelou Rumlovou jsme získali údaje o pozitivním antioxidačním účinku tohoto extraktu karotenoidů. Extrakt jsme testovali na lidských tkáňových buněčných liniích, například s rakovinou prostaty, jater či jícnu. Naším dalším úkolem je zjistit, zda tyto účinky má i samotný sioxanthin, který je hlavním karotenoidem produkovaným Salinisporou. Co myslíte, bude naše vědecké pátrání o povaze a účincích této látky úspěšné? Postaví se sioxanthin do první linie mezi ß-karoten, lutein či astaxanthin? To se možná jednoho dne dozvíme, ale zatím nás čeká ještě dlouhá cesta. Jedno však víme, naše detektivní pátrání pokračuje. Vždyť jak se to říká - „cesta je cíl“.

Salinispora tropica pod mikroskopem, obarvený preparát kristalovou violetí
S. tropica - vegetativní stádium
Extrakt směsi karotenoidů ze S. tropica

Aktualizováno: 13.7.2017 16:36, Autor: Zuzana Ježková

KONTAKT

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace

Mapa webu
Sociální sítě
zobrazit plnou verzi