Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Veřejnost → Pro média → Archiv tiskových zpráv → 2019 → Technopark v Kralupech oslaví čtyři roky existence
čas: 28.3.2024 16:12:07
url: '/popularizace/media/tiskove-zpravy/2019/technopark-v-kralupech-oslavi-ctyri-roky-existence'
path: 1/4111/942/994/5161/1314/1473/46421/48248

Technopark v Kralupech oslaví čtyři roky existence

Kralupy (1 of 71)

Praha, 13. června - Čtyři roky uplynuly od momentu, kdy byl za účasti českých politických špiček a představitelů významných firem otevřen Technopark Kralupy. Během té doby se výnosy pracoviště, které se zaměřuje na oblasti stavební chemie a materiálový výzkum, posunuly z hodnoty 1 milion korun na hodnotu přesahující 38 milionů korun. Objem rozpočtů řešených projektů pak atakuje hranici čtvrt miliardy.

„S fungováním technoparku jsem velmi spokojen. Za čtyři roky se stal etablovaným centrem aplikovaného výzkumu a aktivně spolupracuje se soukromou podnikovou sférou na poli inovací,“ říká rektor VŠCHT Praha Karel Melzoch, pod níž technopark spadá.

Technopark Kralupy spolupracuje v rámci smluvního výzkumu s 55 komerčními subjekty, především v rámci EU. Z nejvýznamnějších lze uvést Škodu Auto, a.s., Institute de la Corrosion (Francie), Fireclay, Continental, ArcelorMittal nebo Voestalpine Stahl GmbH (Rakousko). Z českých partnerů pak ČLUZ Nové Strašecí, Distar s.r.o. nebo Dřevojas s.r.o. Svitavy.

Technopark Kralupy je také respektovaným pracovištěm pro odbornou veřejnost v oblasti korozního inženýrství, aplikace alumo-silikátových materiálů, žáromateriálů a keramiky.

„V rámci univerzity plníme funkci Centra transferu technologií. Jsme důležitým článkem pro aplikace know-how VŠCHT do praxe. K tomu máme zpracovaný funkční systém zapojení studentů VŠCHT do řešení grantových a komerčních projektů,“ vypočítává ředitel Technoparku Kralupy Milan Petrák.

Technopark se ve své krátké historii doposud zapojil do 14 projektů za celkem 225 milionů korun. Nejvýznamnějším z nich byl nedávno skončený projekt na využití tepelně odolných materiálů pro pokročilé aplikace v letectví za 57 milionů.

„V dalších projektech řešíme například problematiku hydrogenačních katalyzátorů, podílíme se na vývoji fotokatalytických panelů nebo na aplikaci nanovláken do potravinových obalů,“ doplňuje ředitel Petrák. „Zapomenout nesmíme ani na běžící projekt BioMates, který je financován z Rámcového programu pro výzkum a inovace EU Horizont 2020. Tématem je zpracování nepotravinové biomasy na chemické meziprodukty, využitelné v konvenčních procesech zpracování ropy.“

Technopark se poprvé otevřel veřejnosti v červnu 2015. Investorem byla Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. Výstavba a vybavení byly spolufinancovány z operačního programu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Celková hodnota projektu dosáhla 265,5 milionu Kč, z čehož dotace činila 199 milionů Kč.

„Na rozdíl od mimopražských škol, které měly na podobných projektech téměř nulovou spoluúčast, jsme museli vynaložit z našeho rozpočtu 25 % uznatelných nákladů,“ říká rektor Karel Melzoch. „Přesto jsme do projektu šli a nelituji toho. Technopark nám přináší jedinečnou příležitost rozvíjet zejména naše tradiční materiálové obory a prolínat špičkové vzdělání, vědu a praxi, které k VŠCHT neodmyslitelně patří.“ doplňuje.

Pro další informace se obracejte na:

Mgr. Michal Janovský
Vedoucí oddělení komunikace