Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Veřejnost → Pro média → Archiv tiskových zpráv → 2021 → VŠCHT Praha hostila konferenci ALIFE 2021
čas: 28.3.2024 14:41:29
url: '/popularizace/media/tiskove-zpravy/2021/vscht-praha-hostila-konferenci-alife-2021'
path: 1/4111/942/994/5161/1314/1473/57420/60510

VŠCHT Praha hostila konferenci ALIFE 2021

ALIFE 2021

V týdnu od 19. července hostila VŠCHT Praha Mezinárodní konferenci ALIFE 2021. Přestože šlo o již podruhé v historii této akce o plně virtuální setkání, Česká republika se na několik dní stala centrem pro téměř 400 předních vědců a odborníků z celého světa, kteří se zabývají problémy souvisejícími se simulací umělého života.

Konference, která se koná již od roku 1987 pod vedením Mezinárodní společnosti pro umělý život (ISAL), se zaměřuje na oblasti výzkumu, mezi něž patří simulace a syntézy složitých jevů v počítačové vědě, biologii, umělé inteligenci, robotice, filozofii a kognitivních vědách.

Konference se letos uskutečnila na půdě Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a jejím partnerem se stala společnost GoodAI, která se věnuje výzkumu a vývoji umělé inteligence. GoodAI vidí mezi obory umělé inteligence a umělého života mnoho plodných styčných bodůa s komunitou i účastníky konference ALIFE má bohatou historii spolupráce.

Hlavní body programu

Pětidenní program byl nabitý aktivitami: zahrnoval 9 klíčových přednášek, 6 zvláštních setkání o celkové délce 27 hodin, 11 workshopů trvajících celkem téměř 40 hodin, 5 výukových programů a 64 přednášek v paralelních sekcích. K dispozici byla také online galerie umění, virtuální hospoda a virtuální kavárny. Mezi mnoha doprovodnými akcemi se konalo i online promítání dokumentárního filmu Solutions a soutěž studentských esejů.

David Ha a vývoj „vědomých strojů”

Jeden z hlavních řečníků David Ha, vědecký pracovník společnosti Google Brain, přednesl přednášku „World Models and Attention for Reinforcement Learning“. Hovořil o své nedávné práci na vývoji tzv. modelů světa pro umělé agenty. Tyto modely mají vytvořit abstraktní reprezentaci světa daného agenta, která mu pomůže orientovat se v jeho prostředí. Cílem přednášky bylo podpořit vývoj umělého života, který zahrnuje formu vnitřního mentálního modelu. To by podle Davida Ha mohlo být odrazovým můstkem k vytváření vědomých strojů.

AI: když robot píše hru

Společnost GoodAI v rámci konference hostila jediné hybridní setkání, které se konalo zároveň online a zároveň fyzicky v pražském ústředí GoodAI – v objektu Oranžérie. Šlo o zahradní párty a promítání hry „AI: když robot píše hru“ následované panelovou diskuzí s tvůrci. Hra, která vypráví příběh radosti a smutku každodenního života z pohledu robota, měla v Praze premiéru již v únoru tohoto roku. Je složená z dialogů vytvořených umělou inteligencí a vznikla na počest 100. výročí hry R.U.R. českého dramatika a tvůrce slova robot Karla Čapka.

Ocenění ISAL

Mezinárodní společnost pro umělý život (ISAL) na konferenci udělila svá ocenění významným osobnostem v oboru. Cenu za celoživotní dílo si odnesl Takashi Ikegami z Tokijské univerzity, a to za svůj trvalý přínos komunitě ALife prostřednictvím vynikající série základních příspěvků na různá témata. Takashi je vůdčí osobností ALife komunity a silně se v ní angažuje.

Cenu pro význačného vědeckého pracovníka na počátku kariéry (Distinguished Early-Career Investigator Award) získala Jitka Čejková, hlavní předsedající konference ALIFE 2021 a docentka na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze, a to za svojí organizační práci ve prospěch komunity ALife i za vědecké příspěvky.

Česká republika má v oblasti umělého života a technologií bohatou historii a konferenci jsme velmi rádi uspořádali,“ uvedla Jitka Čejková. „Bylo skvělé oslavit sté výročí robotů s komunitou ALife, i když jen virtuálně. Jednou z velkých radostí konference ALIFE je její skutečně interdisciplinární přístup podporující účast a spolupráci v oblasti výzkumu, obchodu, umění a designu. Ohromně mě potěšila rozmanitost vědeckých příspěvků, uměleckých výstav a esejů.“

Aktualizováno: 30.7.2021 01:28, Autor: Jan Kříž