Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Chemie všude kolem nás
url: '/popularizace/media/tiskove-zpravy/5683/5794'
path: 1/4111/942/994/5161/1314/1473/5683/5794

Chemie všude kolem nás

Chemie plná zajímavých pokusů, řada her či úloh, které lákají k vyzkoušení, ochutnávky všeho druhu a řadu dalších zajímavostí pro děti i dospělé nabídne zítra 13. září Chemický jarmark v Praze – Dejvicích, který pořádá VŠCHT Praha. Návštěvníci zjistí, že je řada oblastí, kde by chemii nečekali, nicméně je tam. Ve dvou desítkách stánků nabídnou chemici z VŠCHT Praha před budovou B v Technické 3 spoustu zajímavostí.

Rada, jak se neutopit v tekutém písku, se možná v životě hodí, stejně jako znalost neviditelného písma, ale co určitě zaujme, je například zjišťování rozdílů ve kvalitě čokolády nebo  mezi speciálními a klasickými druhy chleba a pečiva. Ale nejde jen o to se dívat, určitě návštěvníky především z řad studentů a školáků zaujmou různé hry a úkoly, které mohou absolvovat. A malé děti budou mít možnost vyzkoušet své dovednosti při skládání různých stavebnic.

Součástí Chemického jarmarku bude i pokus o zapsání do České knihy rekordů o provedení nejvíce pokusů za určitý časový úsek. Tato akce je připravena na 10. hodinu.

Kromě všech čtyř fakult Vysoké školy chemicko-technologické se na Chemickém jarmarku představí spřátelené instituce - Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR, který chce představit jednu z vlastností své práce – nekonečnou hravost! Tvrdí, že věda každého, kdo se kolem ní chvílí ochomítá, nejdříve provokuje svými neustálými záhadami, pak si s ním pohrává a pak jej třeba úplně pohltí. Dalšími účastníky jsou např. Národní technické muzeum, Masarykova střední škola chemická „Křemencárna“, a Veolia Voda, a. s., která jistě nadchne svým „vodním barem“.

„Kosmetika, palivové články budoucnosti, plísně prospěšné i škodlivé, gelové perly, interakce záření s hmotou, nezničitelný balonek – to všechno jsou různé tváře chemie, která, jak se zdá, znovu získává příznivce,“ říká Petra Karnetová z oddělení komunikace VŠCHT Praha. „Soudíme tak nejen ze stoupajícího počtu přihlášek, ale i ze zájmu o naše hodiny moderní chemie, s nimiž vyjíždějí do základních i středních škol naši studenti.“

Aktualizováno: 12.9.2014 14:56, Autor: