Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Senioři promují
url: '/popularizace/media/tiskove-zpravy/5756/6250'
path: 1/4111/942/994/5161/1314/1473/5756/6250

Senioři promují

V těchto dnech přebírají diplomy za ukončení Univerzity 3. věku desítky seniorů, kteří absolvovali kurzy na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Na této škole už od vzniku Univerzity třetího věku v roce 1991 převzalo diplomy na 1200 seniorů.

VŠCHT Praha vypisuje již několik let na každé ze čtyř fakult jeden kurz určený aktivním důchodcům.  Potraviny a výživa, Ochrana životního prostředí, Život s počítačem, Chemie a živý organismus, S počítačem přátelsky od A do Z – takové jsou názvy probíhajících čtyřsemestrálních kurzů. Během nich se senioři seznamují nejen např. s výrobou některých potravin, se zásadami zdravé výživy, ale dozvídají se řadu nových informací na styčné hranici medicíny a chemie a s velkým zájmem se učí ovládnout počítač a multimediální prostředky.

V současné době studuje na VŠCHT Praha 200 studentů, z nichž nejstarším je přes 80 let a nejmladší teprve nedávno dosáhli důchodového věku. Podmínkou pro studium je maturitní zkouška a důchodový věk, žádná další omezení neplatí. Studenti senioři mohou samozřejmě využívat veškeré vymoženosti, které mají jejich mladí kolegové. Že se seniorům na VŠCHT Praha líbí, dokládá i fakt, že mnozí z dnešních studentů Univerzity 3. věku absolvovali už některý z kurzů a rozšiřují si obzory dalším z nabídky školy. Zájem o kurz Život s počítačem je dokonce tak velký, že je tři roky dopředu obsazen.

Od letošního podzimu se počítačový kurz prodlouží o rok a studium se tak přiblíží klasické podobě bakalářského stupně vysokoškolského vzdělání. Studijní program bude členěn na jednotlivé předměty, studenti-senioři budou mít index a každý předmět bude ukončován testem či prací.

„Oceňujeme především to, s jakým zaujetím jste sledovali přednášky, jak pozorně jste pracovali a snažili se rozšířit si své znalosti v oboru. Jako posluchači vyššího věku jste přišli omládnout do školních lavic, přesvědčit se, že schopnost učit se něčemu novému nezáleží na věku. Jsem si jista, že jste také navázali nová přátelství,“ ocenila na promoci posluchače prof. Jitka Moravcová, proděkanka Fakulty potravinářské a biochemické technologie. Právě tato fakulta otevřela už v roce 1991 první kurz Univerzity třetího věku na VŠCHT Praha. Prorektor pro pedagogiku VŠCHT Praha prof. Pavel Hasal dodává, že nadšení studentů seniorů pro studium by bylo dobré přenést na mladší ročníky, jimž jejich zápal mnohdy chybí.

originál

uvodni slovo
prodekanka prof. Jitka Moravcova s jednim z absolventu
prodekanka prof. Jitka Moravcova s jednou z absolventek