Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT
Nacházíte se: VŠCHT Praha  → ERASMUS +  → Často kladené otázky
iduzel: 9307
idvazba: 10770
šablona: stranka_ikona
čas: 28.9.2022 01:42:18
verze: 5159
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 9307
idvazba: 10770
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'www.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/studium/studium-v-zahranici/erasmus-plus-studium/faq'
iduzel: 9307
path: 1/4111/942/994/1012/1438/1442/9307
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Často kladené otázky

Chtěl/a bych jet na ERASMUS nebo ERASMUS+ nebo na ERASMUS MUNDUS, je v tom nějaký rozdíl?

Program ERASMUS a ERASMUS+ jsou jedno a to samé, program ERASMUS je nyní jakýmsi "podprogramem" programu ERASMUS+. Přihlásit se do něj můžete na zahraničním oddělení. ERASMUS MUNDUS je jiným typem programu, o který žádáte samostatně, mimo zahraniční oddělení.
VŠCHT Praha je nyní zapojena do 2 Erasmus Mundus programů na magisterské úrovni, více viz stránka ERASMUS MUNDUS. Vy se však můžete přihlásit do jakéhokoliv jiného EM programu.

Kamarád byl na ERASMU v Dánsku na univerzitě a studoval předměty, známá pracovala ve Francii ve vědeckém ústavu, ale prý to byl také ERASMUS?

Existují skutečně dva druhy pobytu ERASMUS +. Nejznámější je pobyt tzv. na předměty. Student si vybere školu ze seznamu partnerských univerzit a na ní studuje 3 -12 měsíců. Pak je tu ještě stáž ERASMUS +. Stáž se může uskutečnit jak na univerzitě (u tohoto typu mobility nemusí jít o univerzitu partnerskou), tak v jakékoli jiné organizaci: školící středisko, firma, nezisková organizace. Musí se ale nacházet v zemi, která je členem programu ERASMUS+. Minimální délka stáže jsou 2 měsíce, maximální 12 měsíců.

Jaké musím splňovat podmínky?

Přihlásit se na ERASMUS+ mohou všichni studenti řádně zapsaní do jakéhokoliv studijního programu VŠCHT Praha, kteří budou v době výjezdu alespoň ve druhém ročníku. Více zde.

Mohu vyjet více než jednou?

Ano, vyjet můžete v každém studijním cyklu (bakalářském, magisterském a doktorském) pokaždé na celkem dvanáct měsíců (tedy 3×12). Teoreticky je tedy možné vyjet v každém cyklu několikrát, než se vyčerpá oněch dvanáct měsíců. Musí být ale dodržena i minimální doba pobytu.

Je lépe vyjet na rok nebo jen na semester?

To záleží čistě na Vás, pokud vyjedete na celý rok, danou univerzitu i zemi poznáte důkladněji, pokud ale jen na jeden semestr, budete mít možnost podívat se ještě někam jinam na druhý semestr.

Do jakých zemí se dá jet na ERASMUS+?

Na ERASMUS+ můžete odjet pouze do zemí, které jsou členy programu ERASMUS+. Jedná se o členské státy EU a některé další země (Turecko, Norsko, Lichtenštejnsko a další). Aktuální seznam zemí lze nalézt na webu Domu zahraničních služeb.

Kolik dostanu peněz a pokryje mi stipendium náklady na pobyt?

Stipendium je zamýšleno jako příspěvek na náklady spojené s pobytem, veškeré výdaje vám tedy nepokryje. Jednotlivé země jsou rozděleny do tří skupin podle finanční náročnosti pobytu, od níž se odvíjí i výše stipendia v Eurech. Sazby zde.

Stojí to za to? Studovat přeci mohu úplně stejně i tady.

Určitě to za to stojí, Erasmus je skvělá příležitost nejen ze studijního hlediska, ale hlavně také pro Váš osobnostní rozvoj - poznáte novou zemi, nové přátele, nové výzvy, rozšíří se Vám všeobecný přehled a v neposlední řadě je to také skvělá položka do životopisu. 

Koukněte na videa ohledně Erasmu s Jankem Rubešem :-) 

Aktualizováno: 30.4.2021 15:24, Autor: Radka Pavlíčková

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi