Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT
Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Studium → Studium v zahraničí → ERASMUS +  → Často kladené otázky
iduzel: 9307
idvazba: 10770
šablona: stranka_ikona
čas: 11.4.2021 23:37:49
verze: 4827
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Obnovit | RAW

Často kladené otázky

Chtěl/a bych jet na ERASMUS nebo ERASMUS+ nebo na ERASMUS MUNDUS, je v tom nějaký rozdíl?

Program ERASMUS a ERASMUS+ jsou jedno a to samé, program ERASMUS je nyní jakýmsi "podprogramem" programu ERASMUS+. Přihlásit se do něj můžete na zahraničním oddělení. ERASMUS MUNDUS je jiným typem programu, o který žádáte samostatně, mimo zahraniční oddělení.
VŠCHT Praha je nyní zapojena do 2 Erasmus Mundus programů na magisterské úrovni, více viz stránka ERASMUS MUNDUS. Vy se však můžete přihlásit do jakéhokoliv jiného EM programu.

Kamarád byl na ERASMU v Dánsku na univerzitě a studoval předměty, známá pracovala ve Francii ve vědeckém ústavu, ale prý to byl také ERASMUS?

Existují skutečně dva druhy pobytu ERASMUS +. Nejznámější je pobyt tzv. na předměty. Student si vybere školu ze seznamu partnerských univerzit a na ní studuje 3 -12 měsíců. Pak je tu ještě stáž ERASMUS +. Stáž se může uskutečnit jak na univerzitě (u tohoto typu mobility nemusí jít o univerzitu partnerskou), tak v jakékoli jiné organizaci: školící středisko, firma, nezisková organizace. Musí se ale nacházet v zemi, která je členem programu ERASMUS+. Minimální délka stáže jsou 2 měsíce, maximální 12 měsíců.

Jaké musím splňovat podmínky?

Přihlásit se na ERASMUS+ mohou všichni studenti řádně zapsaní do jakéhokoliv studijního programu VŠCHT Praha, kteří budou v době výjezdu alespoň ve druhém ročníku. Více zde.

Mohu vyjet více než jednou?

Ano, vyjet můžete v každém studijním cyklu (bakalářském, magisterském a doktorském) pokaždé na celkem dvanáct měsíců (tedy 3×12). Teoreticky je tedy možné vyjet v každém cyklu několikrát, než se vyčerpá oněch dvanáct měsíců. Musí být ale dodržena i minimální doba pobytu.

Je lépe vyjet na rok nebo jen na semester?

Pokud to finanční možnosti programu Erasmus umožňují, doporučujeme co nejdelší výjezd na jedno místo. 

Do jakých zemí se dá jet na ERASMUS+?

Na ERASMUS+ můžete odjet pouze do zemí, které jsou členy programu ERASMUS+. Jedná se o členské státy EU a některé další země (Turecko, Norsko, Lichtenštejnsko a další). Aktuální seznam zemí lze nalézt na webu Domu zahraničních služeb.

Kolik dostanu peněz a pokryje mi stipendium náklady na pobyt?

Stipendium je zamýšleno jako příspěvek na náklady spojené s pobytem, veškeré výdaje vám tedy nepokryje. Jednotlivé země jsou rozděleny do tří skupin podle finanční náročnosti pobytu, od níž se odvíjí i výše stipendia v Eurech. Sazby zde.

Aktualizováno: 19.2.2020 01:00, Autor: Filip Faltejsek

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi