Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Technoparku v Kralupech se daří. Úspěšně slouží českým i evropským podnikům
čas: 19.3.2024 10:11:58
url: '/popularizace/media/tiskove-zpravy/37609/39578'
path: 1/4111/942/994/5161/1314/1473/37609/39578

Technoparku v Kralupech se daří. Úspěšně slouží českým i evropským podnikům

Technopark Kralupy

Kralupy nad Vltavou, 16. června - Aktuální projekty za 191 milionů korun. Spolupráce s předními komerčními subjekty Škoda Auto, ArcelorMittal nebo Continental. Dvacet kmenových výzkumníků a desítky zapojených studentů. Technopark Kralupy v těchto dnech slaví narozeniny a plní naděje, které do něj před dvěma lety vložila jeho mateřská instituce, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze.

„Výsledky Technoparku jsou zatím nad očekávání dobré. Přáli jsme si, aby byl inovačním partnerem pro české a evropské podniky a zároveň centrem aplikovaného výzkumu. Obojí se děje v míře, která mě těší,“ říká Karel Melzoch, rektor VŠCHT Praha.

Technopark Kralupy se zaměřuje na oblasti stavební chemie a související obory, především materiálový výzkum. Je respektovaným pracovištěm pro odbornou veřejnost v oblasti aplikace alumo-silikátových materiálů, žáromateriálů a keramiky.

„V rámci univerzity plníme funkci Centra transferu technologií. Jsme důležitým článkem pro aplikace know-how VŠCHT do praxe. K tomu máme zpracovaný funkční systém zapojení studentů VŠCHT do řešení grantových a komerčních projektů,“ vypočítává ředitel Technoparku Kralupy Milan Petrák.

Aktuálně běží v Technoparku 14 projektů za celkem 191 milionů korun. Největším z nich je projekt na využití tepelně odolných materiálů pro pokročilé aplikace v letectví za 57 milionů.

„Zapojili jsme se také do řešení projektu BioMates, který je financován z Rámcového programu pro výzkum a inovace EU Horizont 2020. Tématem je zpracování nepotravinové biomasy na chemické meziprodukty, využitelné v konvenčních procesech zpracování ropy,“ doplňuje ředitel Petrák.

Mimoto spolupracuje Technopark v rámci smluvního výzkumu s řadou komerčních podniků, především v rámci EU. Z nejvýznamnějších lze uvést Škodu Auto, a.s., Sultrade, Institute de la Corrosion (Francie), Fireclay, Continental, ArcelorMittal nebo Voestalpine Stahl GmbH (Rakousko).

Technopark se poprvé otevřel veřejnosti 6. června 2015. Investorem byla Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. Výstavba a vybavení byly spolufinancovány z operačního programu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Celková hodnota projektu dosáhla 265,5 milionu Kč, z čehož dotace činila 199 milionů Kč.

„Na rozdíl od mimopražských škol, které měly na podobných projektech téměř nulovou spoluúčast, jsme museli vynaložit z našeho rozpočtu 25 % uznatelných nákladů,“ říká rektor Karel Melzoch. „Přesto jsme do projektu šli. Technopark nám přináší velkou příležitost rozvíjet naše tradiční materiálové obory a prolínat špičkové vzdělání, vědu a praxi, na čemž je naše škola založena,“ doplňuje.

Aktualizováno: 22.6.2017 09:27, Autor: Mgr. Michal Janovský