Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Komín ustoupil stavbě vědecko-technického parku
čas: 20.4.2024 16:41:34
url: '/popularizace/media/tiskove-zpravy/5336/pad-kominu'
path: 1/4111/942/994/5161/1314/1473/5336/5739

Komín ustoupil stavbě vědecko-technického parku

Poslední zbytky historického komína zmizely z areálu původního komplexu obilního mlýna v centru Kralup nad Vltavou. Šlo o dokončení jednoho z prvních kroků výstavby vědecko-technického parku zaměřeného na stavební chemii, jehož provozovatelem bude Vysoká škola chemicko-technologická v Praze ve spolupráci se stavební fakultou a ostatními fakultami ČVUT v Praze.

V prvních srpnových dnech zahájila stavební společnost práce k likvidaci starého komína Vzhledem k poloze ve středu města nebylo možné komín odstřelit. Proto nejprve nastoupili horolezci, kteří rozebrali nejvyšší část komína. Po třech dnech byl komín rozebrán do té míry, že na zbytek demolice mohla nastoupit technika.

Během likvidace objektů nesouvisejících přímo s budovou, kde vyroste vědecko-technický park, byla odstraněna i zeď, na níž byla umístěna pamětní deska malíře Jiřího (Georga) Karse. V místě bývalého mlýna stál totiž dům, kde se významný malíř světového významu Jiří (Georg) Kars (1880-1945) narodil. Tento kralupský rodák vystudoval malířství ve Vídni a tvořil pak převážně v Paříži. Jeho tvorba, která vychází z impresionismu a kubismu, se stává součástí jednoho z proudů pařížského expresionismu z období před a po 1. světové válce. Kars byl členem pařížského uměleckého světa a, i když zemřel mlád, stal se uznávanou osobností v historii výtvarného umění. V rámci vědecko-technického parku bude pamětní deska opět instalována a jeho jméno bude důstojně připomenuto.

Cílem projektu je realizace přenosu výsledků výzkumu a nových poznatků do praxe v oblasti stavebnictví, výroby stavebních hmot a vyspělých materiálů. Dalším směrem je provádění náročných zkoušek a expertíz vyžadovaných stavebními firmami a dalšími uživateli z příbuzných oborů. V budově vznikne vedle laboratoří a technologických prostor také multimediálně vybavená aula a prostory pro vzdělávací aktivity a tematické expozice.

Podle plánu bude výstavba vědecko-technického parku dokončena v červnu 2014 a ve druhé polovině roku 2014 již vědecko-technický park zahájí činnost. Stavební práce a vybavení budovy budou pokryty finanční dotací z programu Prosperita z Operačního programu podnikání a inovace MPO ČR. Hlavní skupinu pracovníků vědecko-technického parku vytvoří převážně mladí výzkumní pracovníci a studenti magisterského nebo doktorského studia, dále zde budou zaměstnáni laboranti, techničtí pracovníci, administrativa a management.

origináloriginálFota: Zbyněk Krátký

Aktualizováno: 19.9.2014 11:29, Autor: