Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT
Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Spolupráce → Spolupráce se ZŠ a SŠ → Pro veřejnost → Akademie mládeže
iduzel: 1328
idvazba: 1636
šablona: stranka_ikona
čas: 19.3.2024 07:16:27
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 1328
idvazba: 1636
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'www.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/spoluprace/skoly/pro-verejnost/akademie-mladeze'
iduzel: 1328
path: 1/4111/942/994/1015/1313/1317/1328
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Akademie mládeže

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Stanice přírodovědců Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy pořádají pro studenty gymnazií, odborných škol a pro ostatní zájemce Akademii mládeže.

56. ročník Akademie mládeže v roce 2023

Přednášky na atraktivní témata vědců z VŠCHT Praha.
Konají se vždy v úterý od 17 hodin v posluchárně BII budovy B Vysoké školy chemicko-technologické v Praze 6 –Dejvicích (ulice Technická 1903).
Na přednášky není nutná předchozí registrace a vstup na ně je zdarma.

Plánované

Nyní plánována není.

Již proběhlé

12. prosince 2023 - Přírodní psychoaktivní látky.
doc. Ing. Martin Kuchař, Ph.D.

Psychoaktivní látky, které se nacházejí v rostlinách, houbách, ale i v těle některých živočichů, jsou již po tisíciletí využívány pro účely rituální, věštecké, náboženské a také k léčbě řady onemocnění. Značná část těchto přírodních látek je dodnes využívána tradiční medicínou. Do popředí zájmu moderní medicíny se nyní dostávají látky označované jako psychedelika nebo psychoplastogeny, které jsou předmětem komplexního neurobiologického studia. Nadějné výsledky z preklinických testů vedly k otevření celé řady klinických studií zaměřených na léčbu deprese, úzkosti a posttraumatické stresové poruchy. Mezi nejvíce studované látky dnes patří tzv. houbové indolové alkaloidy v čele s psilocybinem, meskalin z kaktusu Peyotl, ibogain obsažený v keři iboga, alkaloidy v jihoamerickém nápoji ayahuasca nebo aktivní látky z žabího jedu.  Nadějné výsledky již vedly v řadě státu k legislativním změnám, které umožňují využít některé tyto látky v rámci psychoterapie. Na druhou stranu obliba rekreačního užívání etnobotanických přípravků s obsahem rostlin jako je kratom, kava kava či kanna v Evropě dramaticky narůstá a stává se předmětem odborné i politické kontroverze.

28. listopadu 2023 - Co všechno umí a neumí mikroorganismy.
prof. Ing. Kateřina Demnerová, CSc.

Před více než 100 lety francouzský vědec Louis Pasteur zakončil svou přednášku pro vážené vědecké publikům své doby: „Pánové, jsou to mikrobi, které mají poslední slovo“.

V dnešní době se ukazuje že, osvícený vědec měl pravdu. Mikroorganismy kolem nás mají schopnost ovládat do určité míry vše co se na Zemi děje. Jejich strategicky výhodná vlastnost je jejich „mikro“ velikost, která nám nedovolí je pozorovat pouhým okem. Až objev mikroskopu v druhé polovině 17. století umožnil mikroorganismy vidět. Do té doby nebyla jejich existence dokumentována, ale o tom co umí, se lidé přesvědčili již před mnoha tisíci lety (příprava chleba, kvašené nápoje- pivo, víno).

Přednáška bude zaměřena hlavně na to, co mikroorganismy umí - od jejich využití při výrobě  potravin, až po přípravu bio-betonu.

7. listopadu 2023 - Chemikálie a paliva z biomasy – chemie budoucnosti?
doc. Ing. David Kubička, Ph.D. MBA

Současné závazky omezování emisí skleníkových vyžadují náhradu fosilních surovin obnovitelnými surovinami. Biomasa je společně s oxidem uhličitým jediným obnovitelným zdrojem uhlíku, který je základem současných paliv a chemikálií. V prezentaci budou diskutovány různé zdroje biomasy a možné způsoby jejich přeměny na žádané chemikálie a paliva v kontextu současných fosilních surovin a jejich zpracování.

3. října 2023  - Proč se neobejdeme bez polymerů.
prof. Ing. Petr Sysel, CSc.

Které polymery hrají nezastupitelnou úlohu v tom, že na Zemi existuje život? Které polymery jsou nezbytné při realizaci současných špičkových technologií? U kterých polymerů bychom se měli vážně zamyslet nad tím, jestli jich skutečně tolik potřebujeme? Snahou bude nejenom o těchto aspektech diskutovat  v  širším odborně naučném, společenském, ekonomickém i ekologickém kontextu.

17. října 2023 - Co víme o pohybu nádorových buněk a jak se ho snažíme zastavit.
Mgr. et. Mgr. Pavla Perlíková, Ph.D.

Léčba metastázujících nádorů je výzva, ve které současné možnosti terapie často selhávají. V přednášce se dozvíte, jak metastázy vznikají a jaké buněčné procesy jsou pro metastázování klíčové. Vysvětlím, jaké jsou možnosti zastavení metastázování z pohledu biologa a jak se tohoto tématu chopili chemici.

31. října 2023 - Chytré polymery, podněty a odezvy.
RNDr. Mgr. Jan Heyda, Ph.D.

Které polymery jsou chytré, co je ovládá a kde je původ jejich unikátního chování? V této přednášce budeme mluvit o pestrém světě chytrých polymerů, který skýtá široké možnosti jejich praktického využití. Uvažte sami: malou změnou teploty vytvoříme z nesmáčivého materiálu vodou nasátý hydrogel, senzor ponořený do tekutiny rozpozná přítomnost konkrétní chemikálie, a z izolantu ozářením uděláme vodič, který navíc změní svou barvu.

Fyzikální, mechanické a chemické vlastnosti jsou určující pro praktické využití každého konkrétního materiálu. Chytré polymery představují unikátní třídu materiálů, které po vystavení slabému vnějšímu podnětu změní své vlastnosti rychle, výrazně a kontrolovaným způsobem. Tyto změny jsou zcela vratné a opakovatelné. Zatímco vztah mezi podnětem a pozorovatelnými vlastnostmi (tvar, vodivost, smáčivost) lze dobře popsat jednoduchými fyzikálními vztahy, úplné vysvětlení původu chování chytrých materiálů na molekulární úrovni je stále předmětem aktivního výzkumu. Zde přijdou ke slovu nejmodernější experimentální, teoretické a simulační metody a tedy i reaktory, neutrony a superpočítače.

Archiv

Aktualizováno: 13.12.2023 08:58, Autor: Jana Sommerová

KONTAKT

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace

Mapa webu
Sociální sítě
zobrazit plnou verzi