Vysoká škola chemicko-technologická v Praze dlouhodobě usiluje o kulturní, férové a přátelské prostředí. Odmítá všechny formy chování, které narušují lidskou důstojnost včetně diskriminace, agrese, šikany, zastrašování, sexuálního násilí či jiných forem útlaku.
VŠCHT Praha plně podporuje pozitivní vztahy v univerzitním prostředí, respekt vůči druhým, kolegiální, otevřený a vyvážený způsob jednání a komunikace. Akademická obec i zaměstnanci respektují a dodržují Etický kodex VŠCHT Praha.
Děkujeme vám všem, kteří nám pomáháte vytvářet pozitivní a bezpečné sociální prostředí na univerzitě.
- Podrobnosti - o co jde, proč to řešit a jak to funguje: Obecné informace k opatřením pro podporu sociálního bezpečí na VŠCHT Praha
Stalo se něco, o čem byste se raději poradili?
Nově otevíráme možnost konzultace i oznámení situací, které můžete vnímat jako rozpor s etickými principy naší univerzity. Mohou se týkat např. nedorozumění mezi nadřízenými a podřízenými, spolupracovníky, akademickými a neakademickými zaměstnanci, zaměstnanci a/nebo studenty všech stupňů studia, mezilidských konfliktů, nejasností u fakultních zásad a/nebo postupů, ponižujícího jednání, nespravedlivého zacházení, šikany, sexualizovaného chování apod. při vzdělávací, tvůrčí činnosti i při ostatních aktivitách.
Kontaktní osobou pro problematiku Sociálního bezpečí na VŠCHT Praha byla rektorem pověřena ThDr. Klára Muzikářová, Ph.D.
Společně projdeme celou záležitost. Dáváme přednost řešení problému neformální cestou, vysvětlením události, nalezením smírného postupu mezi oběma stranami a prevencí do budoucna. V případě, že se takový postup ukáže jako neefektivní, pomůžeme vám podat podnět k Etické komisi či Disciplinární komisi VŠCHT Praha nebo zvolíme jiný adekvátní postup.
Rozhovor s kontaktní osobou nepředstavuje sám o sobě oficiální oznámení o jakémkoli problému, obavě nebo stížnosti. Pokud dojdeme k tomu, že je takové řešení nevyhnutelné, projdeme spolu možnosti. V každém případě jsou prioritami procesu důvěrnost sdělených informací, ochrana účastníků situace a hledání co nejvhodnějšího možného řešení.
- Můžete využít zabezpečený formulář aplikace, a to i anonymně. Vaše zpráva se dostane ke kontaktní osobě. V návaznosti na komunikaci v aplikaci si následně můžeme (nemusíme) domluvit i osobní schůzku.
- Druhou možností je si rovnou domluvit osobní schůzku a to buď s kontaktní osobou přes adresu klara.muzikarova@vscht.cz nebo s psycholožkou PhDr. Vladislavou Kuželovou - vladislava.kuzelova@vscht.cz.
V obou případech velmi pomůže, pokud uvedete co nejvíce konkrétních informací jako je popis situace, její vývoj, uvedení osob (bude dostačující použít anonymní popis, např. student, zaměstnankyně, pedagogický pracovník apod.), které jsou v situaci angažovány, vaše vnímání a postoje k celé situaci. Přínosem bude i Vaše sdělení, jak by situace měla být z vašeho pohledu vyřešena.
Kontaktní osoba - Klára Muzikářová
Na VŠCHT Praha působím od roku 2019, v současné době na pozici kancléřky. Vystudovala jsem teologii a judaistiku na Univerzitě Karlově a nyní studuji tamtéž předposlední ročník magisterského studia obor sociální a charitativní práce. Složila jsem státní zkoušky z trestního a správního práva na Policejní akademii a kombinace těchto znalostí mi umožňuje (s pokorou řečeno) nadhled nad událostmi, které nás v životě potkávají, a nad jejich důsledky. Pozice mimo pedagogickou a vědeckou sféru na VŠCHT Praha mi umožňuje zůstat stran možného konfliktu. Vedle svých dobrovolnických aktivit v sociální oblasti jsem se na VŠCHT Praha zapojila do teamu reagujícího na překážky způsobené covidem, po zahájení války na Ukrajině jsem pomáhala přicházejícím studentům, organizovala jsem kamion pomoci pro Mykolajivskou univerzitu a spoluorganizovala akci Daruj krev, daruj život. Je pro mě výzvou pomoci vám v řešení nesnází, které vás v rámci výše zmíněné agendy mohou potkat.