Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT
Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Spolupráce → Spolupráce se ZŠ a SŠ → Projekty → Chemický kroužek
iduzel: 18621
idvazba: 23037
šablona: stranka_galerie
čas: 2.12.2021 01:23:07
verze: 5002
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Obnovit | RAW

Chemický kroužek

 ◳ CHK - Letáček 2021 (png) → (originál)

Přihlašování do Chemického kroužku VŠCHT Praha 2020/2021 je spuštěno. Přihlašujte se do 19. 9. 2021 ZDE. První lekce začíná 6. 10. 2021 v 16:55 na VŠCHT Praha.

Sledujte Hodiny moderní chemie distanční formou.

Chemický kroužek VŠCHT Praha je určen převážně pro skupinu žáků pražských středních škol. Všichni žáci projdou dvanácti laboratorními pracemi, které jim pomůžou lépe pochopit a snadněji porozumět chemii v laboratorní praxi. Získané znalosti v rámci řešení úloh budou žákům prospěšné při studiu teoretické chemie na střední škole.

originál

Laboratorní práce poskytnou nejen průřez odvětvími organické, anorganické, analytické a fyzikální chemie, ale i chemickými technologiemi a chemickým inženýrstvím. Žáci navíc získají představu o oborech bakalářských studijních programů na VŠCHT Praha. Práce jsou rozděleny do 12 tematických okruhů: obecná chemie, biochemie, potraviny, technologie vody, analytická chemie, anorganická chemie, organická chemie, fyzikální chemie, polymery, chemické inženýrství, alchymie a optika. 

Kroužek bude probíhat každou středu v období říjen 2021 – červen 2022 od 17:00 do 20:00 v laboratořích a prostorách VŠCHT Praha.

Chemický kroužek také vyučujeme pro žáky základních škol a to ve spolupráci s:

ZŠ Bílá, kde vyučuje Ing. Hana Kujalová, Ph.D. z Ústavu technologie vody a prostředí VŠCHT Praha,
Arcibiskupským gymnáziem, kde vyučuje Michal Churý, student Organické chemie VŠCHT Praha.

images (originál)                       ◳ logo (png) → (originál)

Děkujeme Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky, v. v. i. , že jsem v loňských letech mohli využívat jejich Popularizační laboratoř pro činnost Chemického kroužku VŠCHT Praha.

UOCHB&IOCB-H-CMYK-Logo-short-apb (originál)                            

Zájemci, prosím, sledujte své e-mailové schránky! 

Pro přijaté členy do kroužku:

Po přijetí prosím, vyplň druhou část přihlášky (2 strany). Tu doruč do 30. 9. 2021 naskenovanou na e-mail chemicky.krouzek@vscht.cz a originál doprav poštou nebo osobně na adresu Chemického kroužku. Při nástupu na kroužek odevzdej prosím souhlas s pořizováním fotografií.

Osobní údaje (v rozsahu, které jsou uvedeny v Přihlašovadle, druhé části přihlášky a Souhlasem s pořízením a použitím fotografie osoby) poskytnuté VŠCHT Praha budou VŠCHT Praha zpracovány výhradně pro plnění propozic této soutěže, a to po dobu jejího trvání. Osobní údaje soutěžících jsou zpracovávány v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů). Pravidla VŠCHT Praha jsou publikována na https://www.vscht.cz/uredni-deska/zpracovani-a-ochrana-osobnich-udaju.

Laboratorní úlohy

Laboratorní úlohy jsou rozděleny na období Září - Prosinec a Únor - Červen daného Akademického roku. Jsou vybírány podle možností lektorů a kapacity příslušných laboratoří.

1 Fyzikální chemie I 39 Vlastnoruční spektroskop
2 Barevná chemie 40 DNA
3 Oddělování složek směsí 41 Kouzlo ústavu přírodních látek (exkurze)
4 Izolace DNA z ovoce 42 Pod mikroskopem
5 Výroba mýdla 43 Restaurování
6 Identifikace polymerů 44 Organická chemie
7 Voňavá chemie 45 Domácí slonní pasta
8 Hyperplastická pryž 101 Nanohrátky
9 Odstraňování těžkých kovů z vody 102 Ohřívací lahve
10 Koagulace vody 103 Výroba lepidla
11 Cestičky cínu 104 Výroba žvýkačky
12 Hra se světlem 105 Kovy kolem nás
13 Slezina a její DNA 106 Knoflíky z mléčného plastu
14 Potraviny v chemii 107 Molekulární gastronomie
15 Není voda jako voda 108 Konzervace potravin
16 Mikrosvět ve vodě 109 Výroba stěrací pryže
17 Analytická laboratoř 110 Výroba křišťálově čisté vody
18 Chemické inženýrství I 111 Výroba džemu (tvorba rosolu)
19 Duhově zbarvená chemie 112 3D tisk
20 Jak se rodí pneumatika 113 Analytické hodnocení piva
21 Příprava medailových forem 114 Výroba bouřkových skleniček
22 Chemie hrou 115 Analýza tuhých paliv
23 Výroba máčeného zboží z latexu 116 Výroba ručně tažené cukrové vaty
24 Alchymistova příprava zlata 117 Hravé kapaliny
25 Fyzikální chemie II 118a Natáčení chemických experimentů
26 Luminiscence 118b Stříhání chemických videí
27 Forenzní analýza 119 Mikrobiologie kolem nás a na nás
28 Oxygenační kapacita 120 Nadýchaný sliz
29 Refraktometrie 121 Tepelné stroje
30 Měření elektrické vodivosti kapalin 122 Černé zlato
31 Chemické inženýrství II 123 Kyanotypie
32 Spektrofotometrické stanovení koncentrace DNA a bílkovin 124 Výroba vodíku ekologicky
33 Nanopomocníci 125 Pozor napětí
34 Vodíková energie 126 Černobílá fotografie II
35 Chromatografie + Extrakce 127 Kouzlo sacharidů
36 Titrace vína 128 Mikroskopie bakterií
37 Černobílá fotografie 129 Výroba nitrocelulosy
38 Vodík v domácnosti, průmyslu a na cestách

Chemický kroužek VŠCHT Praha on-line
pro učitele i členy kroužku

Chemie na doma

Jak jinak oslavit Světový den životního prostředí 5. 6. než experimenty! Stáhněte si pracovní návod Ne vždy vře voda při 100 °C a užijte si další vodní experiment. Nafoťte vaší „aparaturu“ a napište nám výsledky Příkladu. Vše nám můžete zasílat na chemicky.krouzek@vscht.cz. Hodně zdaru vám přeje VŠCHT Praha.​​​​​​​

Den dětí je oblíbený u všech ratolestí. Stáhněte si pracovní návod Chemie hrou na doma a užijte si 1. 6. zábavnou experimentální formou. Své výtvory a odpovědi na otázky nám můžete poslat vyfotografované nebo natočené na chemicky.krouzek@vscht.cz. Hodně zdaru vám přeje VŠCHT Praha.​​​​​​​

Každý rok se 24.5. slaví Evropský den parků A park by nebyl parkem bez jezírka, potůčku nebo protékající řeky - bez vody. Stáhněte si pracovní návod Voda jako lepidlo a užijte si vodu netradiční formou. Své výsledky nám můžete poslat vyfotografované nebo natočené na chemicky.krouzek@vscht.cz. Hodně zdaru vám přeje VŠCHT Praha.​​​​​​​

Mezinárodní den čaje se slaví 21.5. Stáhněte si pracovní návod Čajový dýchánek s experimenty a užijte si čaje netradiční formou. Své produkty nám můžete poslat vyfotografované nebo natočené na chemicky.krouzek@vscht.cz. Hodně zdaru vám přeje VŠCHT Praha.​​​​​​​

Světový den koktejlů se slaví 14.5. Pojďte si připravit své domáci virgin koktejly. Stáhněte si pracovní návod Koktejly a užijte si tekuté dobroty ve všech chutích! Své nafocené experimenty nám můžete poslat na chemicky.krouzek@vscht.cz! Hodně zdaru vám přeje VŠCHT Praha.

Světový den monitoringu diabetiků se slaví 14.4. Pojďte cukr použít zábavně a hravě! Stáhněte si pracovní návod Cukry a užijte si cukr ve své parádě! Své nafocené experimenty nám můžete poslat na chemicky.krouzek@vscht.cz! Hodně zdaru vám přeje VŠCHT Praha.

Mezinárodní den kosmonautiky se slaví 12. 4. a my vám přinášíme odpovědi na otázky, jak si vyrobit domácí raketu nebo raketový motor? Stáhněte si pracovní návod Raketové motory a užijte si výlet do vesmíru! Můžete si též pustit video Jak si vyrobit raketový motor, které vzniklo v rámci Noci vědců 2020. Své natočené experimenty nám můžete poslat na chemicky.krouzek@vscht.cz! Hodně zdaru vám přeje VŠCHT Praha.

Jaké experimentování si můžete užít s mrkví - výtečnou potravinou? A kdy se slaví světový den mrkve? Stáhněte si pracovní návod Mrkev v hlavní roli a užijte si pokusy plné oranžové barvy. Své vyfocené výtvory a odpovědi na otázky nám můžete poslat na chemicky.krouzek@vscht.cz! Hodně zdaru vám přeje VŠCHT Praha.

Jak vzniká duha? A jak si ji můžeme zviditelnit doma? Stáhněte si pracovní návod Domácí duha a užijte si duhové barvy! Podělte se s námi o svůj výtvor! Vyrobte domácí duhu. Své vyfocené výtvory nám můžete poslat na chemicky.krouzek@vscht.cz! Hodně zdaru vám přeje VŠCHT Praha.

Co je to chromatografie? A jak se dá využít nejen během Velikonoc? Stáhněte si pracovní návod Velikonoce s chromatografií a užijte si zajímavé obrázky! Podělte se s námi o svůj výtvor! Vyrobte si velikonoční chromatografický obrázek, zašlete nám jeho fotografii na e-mail: chemicky.krouzek@vscht.cz a odměna vás nemine! Hodně zdaru vám přeje VŠCHT Praha.

Co je to solarografie? A jak si vyrobit parádní fotografii bez fotoaparátu? Stáhněte si pracovní návod Solarografie a užijte si nádherné obrázky! Jakou cameru obscuru jste si vyrobili? Své vyfocené výtvory nám můžete poslat na chemicky.krouzek@vscht.cz! Hodně zdaru vám přeje VŠCHT Praha.

Jak si vyrobit koupelové bomby? A co při jejich vhození do vody vzniká? Stáhněte si pracovní návod Koupelové bomby a užijte si relexační vanu! Jaké barvy a formičky jste zvolili? Své vyfocené výtvory nám můžete poslat na chemicky.krouzek@vscht.cz! Hodně zdaru vám přeje VŠCHT Praha.

Co je to povrchové napětí? A jak může vypadat takový výbuch barvy? Stáhněte si pracovní návod Výbuch barvy a užijte si domácí pečení! Jaké barvy jste zvolili? Své vyfocené výtvory nám můžete poslat na chemicky.krouzek@vscht.cz! Hodně zdaru vám přeje ČZU v Praze a VŠCHT Praha.

tamin C? V jaké kapalině je rozpustný a v jaké zase ne? Stáhněte si pracovní návod Rozpustnost vitaminu C a užijte si zábavné šumění! Své vyfocené výtvory nám můžete poslat na chemicky.krouzek@vscht.cz! Hodně zdaru vám přeje ČZU v Praze a VŠCHT Praha.

Co znamená plastický? A jak si takovou zvláštní plastelínu vxrobit doma? Stáhněte si pracovní návod Plastelína a užijte si zábavné plastění! Své vyfocené výtvory nám můžete poslat na chemicky.krouzek@vscht.cz! Hodně zdaru vám přeje ČZU v Praze a VŠCHT Praha.

Jak si doma připravit správné těsto? A jak upéct ty nejlepší muffiny? Stáhněte si pracovní návod Těsto aneb Jak na muffiny a užijte si domácí pečení! Jakou mouku jste zvolili? A kolik jí bylo? Jaké muffiny se vám podařilo upéct? Své vyfocené výtvory nám můžete poslat na chemicky.krouzek@vscht.cz! Hodně zdaru vám přeje VŠCHT Praha.

Jak funguje zubní pasta a proč je dobré čistit si zuby? Stáhněte si pracovní návod a užijte si Chemikovu bezfluoridovou domácí zubní pastu! Jaké aroma jste do své pasty přidali? Své vyfocené výtvory nám můžete poslat na chemicky.krouzek@vscht.cz! Hodně zdaru vám v koronténě přeje VŠCHT Praha.

Jaké to je upéct si domácí chléb? Stáhněte si recept alias pracovní návod a užijte si Chemikův chléb! Jaký typ chleba se vám podařilo upéct? Své vyfocené výtvory nám můžete poslat na chemicky.krouzek@vscht.cz! Hodně zdaru vám v koronténě přeje VŠCHT Praha.

Máte rádi čokoládu? A rádi pečete? Tak je tato informace právě pro vás! Přinášíme vám pracovní návod a přejeme vám, abyste si užili Chemikovy brownies! Jak se vám podařilo brownies upéct? A kdo všechno je ochutnal? Své vyfocené výtvory nám můžete poslat na chemicky.krouzek@vscht.cz! Hodně zdaru vám v koronténě přeje VŠCHT Praha.

Chcete si doma zpříjemnit dlouhé chvíle u počítače hrou a zároveň se i něco naučit? Projděte stránky STEP - krok k popularizaci vědy a výzkumu a užijte si 40 INFOGRAFIK! Jaká infografika vás překvapila? Kterou jste si oblíbili? A u které jste si jen opakovali, co již znáte? Své odpovědi nám můžete poslat na chemicky.krouzek@vscht.cz! Hodně zdaru vám v koronténě přeje VŠCHT Praha.

Jak jste na tom s chemickými prvky? Nebaví vás se je šprtat nazpaměť? Nezoufejte a učte se hrou! Užijte si PRVKOVÉ PEXESO, které si díky Mezinárodní chemické olympiádě můžete zahrát i on-line, případně si stáhnout a vytisknout základní verzi! Za jaký nejkratší čas se vám podařilo pexeso dohrát? Svou odpověď nám můžete poslat na chemicky.krouzek@vscht.cz! Hodně zdaru vám v koronténě přeje VŠCHT Praha.

Milujete mléčné výrobky? A konkrétně sýry? Chcete si takovou dobrotu udělat sami doma? Užijte si SÝRY S CHEMIÍ. Stáhněte si Návod na výrobu domácího tvarohového sýra. Své produkty a popis jejich chuti nám můžete poslat vyfotografované nebo natočené na chemicky.krouzek@vscht.cz! Dobrou chuť v koronténě přeje VŠCHT Praha.

Chcete si doma zpříjemnit koronténu? Máme pro vás tip! Užijte si VATU S CHEMIÍ! Stáhněte si Návod na výrobu ručně tažené cukrové vaty. Své výtvory a experimentování nám můžete poslat vyfotografované nebo natočené na chemicky.krouzek@vscht.cz! Obalené nervy v koronténě přeje VŠCHT Praha.

Užijte si VELIKONOCE s CHEMIÍ! Stáhněte si pracovní návod, vyplňte pracovní list a zašlete nám své výtvory vyfotografoavné nebo natočené na chemicky.krouzek@vscht.cz a získejte odměnu! Veselé Velikonoce přeje VŠCHT Praha.

Video výzva

Pro členy Chemického kroužku VŠCHT Praha máme Video výzvu (soutěž), která se bude započítávat do celkového hodnocení Chemického kroužku! To vyústí na Letní závěrečné hře Záhada Stínadel v červnu 2021! 

Natoč aspoň jedno video s Tvým oblíbeným domácím pokusem a zašli nám jej přes Úschovnu na chemicky.krouzek@vscht.cz nejpozději do 30. 11. 2020. Nejlepších 10 videí bude navíc na Vánoční hře, která se bude (doufejme, že prezenčně) konat 16. 12. 2020, odměněno hodnotnou cenou!  

Hodnotíme: 

Délka videa může být maximálně 3 minuty. Pozor! Pokud budeš používat hudbu, vyber si volně dostupnou. Můžeš využít například tyto portály: 

http://freemusicarchive.org/ 
https://www.jamendo.com/ 
http://freemusicarchive.org/curator/Creative_Commons/ 

Zasláním videa a popisu, na e-mail chemicky.krouzek@vscht.cz uděluje člen Chemického kroužku VŠCHT Praha (soutěžící) bezúplatnou výhradní licenci zaslanou soutěžní práci užít, a to ke všem způsobům užití a v neomezeném časovém i teritoriálním rozsahu ve smyslu § 46 a násl. zákona č. 121/2000 Sb., autorský zákon, ve znění pozdějších předpisů, a toto právo udělit i třetí osobě nebo na třetí osobu převést. Na VŠCHT Praha současně soutěžící okamžikem předání práce bez nároku na jakoukoli odměnu převádí vlastnické právo k věci, prostřednictvím které je práce vyjádřena.  

Sledujte Hodiny moderní chemie distanční formou

Řekli o nás:

Tomáš Moravec, 2019 (nyní na BSc. Chemistry a VŠCHT Praha)
Na chemický kroužek jsem chodil 2 roky. Byl to právě čas strávený po boku skvělých chemiků v prostorách VŠCHT, který mi následně pomohl dostat se na University College London na obor chemie. Díky tomu, že jsem vždy měl možnost si pokus vyzkoušet na vlastní pěst, udělal jsem si jasno o tom co mě v chemii baví a kam se chci orientovat. Velmi se mi také zamlouvala možnost ptát se na otázky a dostávat opravdu komplexní odpovědi, které však vždy byly strozumitelné i pro středoškoláka. 

Jonáš Priškin, 2018 (nyní  studentem na VŠCHT Praha a lektorem CHK)
Chtěl bych moc poděkovat za ty poslední dva roky, co jsem chodil na kroužek. Nejen, že jsem se dostal do množství ohromně odborných laborek a naučil se úplně nové metody a problematiky, ale také jsem načichl k vašemu VŠCHŤáckému prostředí, které je super. Tím patří dík všem lektorům, protože všichni instruktoři co jsme měli, ať to byli doktorandi nebo vážení profesoři, se vždycky vyžívali v té práci, co s námi dělali, ale taky s námi diskutovali témata z úplně jiného spektra (studium, jaké obory jsou pro nás dobré, jak se strašně blbě drží krok s požadavky na doktorandy, ...). Když jsem před těmi dvěma lety říkal na první hodině, že o VŠCHT uvažuju, ještě jsem nevěděl, kam bych šel. Teď už mám možná jasno!

David Kalenda, 2018
Chtěl bych dát zpětnou vazbu na celý tento koncept, protože jsem si díky Chemickému kroužku zamiloval ještě víc chemii (nevěděl jsem, že to jde :D), opravdu hodně informací mi přinesl a taky jsem si mohl vyzkoušet věci, co mě vždy zajímali a ve škole prostě k ničemu takovému nejsou možnosti... předčil moje očekávání, než jsem měl v srpnu, když jsem se přihlašoval a ta komunita všech lidí, co nás po celou dobu měli, byla neuvěřitelně vstřícná, přátelská a ochotná, opravdu to lidi hned baví víc, když vidí někoho, jak fascinovaně mluví o nějakém jevu a ví o tom spoustu informací, což na škole často chybí, že profesoři nemají tušení, o čem je řeč, navíc jsem díky kroužku poznal spoustu stejně švihlých vrstevníků zamilovaných do chemie jako já.
Taky bych chtěl poděkovat za úžasnou organizaci celého kroužku a určitě popřát hodně štěstí se vším. Ještě jednou za vše moc děkuji, byl to skvěle strávený rok

Pracovní návody

Návody (září - prosinec 2015)

návody na práce Chemického kroužku j  

Návody (únor - červen 2016)

Návody (září - prosinec 2016)

Návody (březen - červen 2017)

Návody (září - prosinec 2017)

Návody (březen - červen 2018)

Návody (září - prosinec 2018)

Návody (březen - červen 2019)

Návody (září - prosinec 2019)

Návody (březen - červen 2020)

Návody (září - prosinec 2020)

Návody (březen - červen 2021)

Návody či hesla lze získat po domluvě na chemicky.krouzek@vscht.cz

Kontakt

Bližší informace o Chemickém kroužku VŠCHT Praha je možné získat
na e-mailu chemicky.krouzek@vscht.cz.

Chemický kroužek

Logo - červené v kroužku
Logo - čené bez písma
Logo-černobílé
Logo - červené bez písma
P6150072
DSC03548
Chemický kroužek - Bubeneč (29 of 42)
CHK 3 - zima 2016
Oxygenační kapacita 2
Oxygenační kapacita 1
Koagulace vody 2
Koagulace vody 1
Hopík 1
Hra se světlem 1
Anička a věda v kuchyni
Anička a věda v laborce
Anička v laboratoři
Voňavá chemie1
Voňavá chemie 4
Voňavá chemie 2
Voňavá chemie 3
Příprava medailových forem 1
Drahoš v kuchyni
Hořící methan
Kapalný dusík
Školení BOZP2
Školení BOZP1
Pipetování
Spálené kalorie
Titrování
Vážení
Barevná chemie 1
Barevná chemie 3
Barevná chemi 2
Farmaceutická chemi 2
Chemie hrou - barevna sopka
Forenzní analýza - otisky
Forenzní analýza 2016
Exkurze MITAS červen 2016
BOZP skoleni
Úvodní hodina
Závěrečná hodina červen 2016
Chemie hrou
Chemie hrou - balonky
Chemie hrou
DSC03653
DSC03561
WP_20170614_010
P6150064
P6150012
P6150030
DSC_2605
DSC_2566
IMG_9666a
IMG_9580
IMG_9584
IMG_9592
Chemický kroužek - Bubeneč (40 of 42)
Chemický kroužek - Bubeneč (42 of 42)
Chemický kroužek - Bubeneč (41 of 42)
Chemický kroužek - Bubeneč (23 of 42)
Chemický kroužek - Bubeneč (15 of 42)

Aktualizováno: 23.9.2021 20:24, Autor: chemicky.krouzek@vscht.cz

Kontakt:

Ing. Dana Bílková
Chemický kroužek
VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373
Tel: 220 444 443
chemicky.krouzek@vscht.cz

PŘIHLAŠOVADLO
LETÁČEK

×


VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi