Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT
Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Studium → Studuji → Zázemí pro studenty
iduzel: 675
idvazba: 88152
šablona: stranka_submenu
čas: 19.6.2024 05:47:37
verze: 5420
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 675
idvazba: 88152
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'www.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/studium/studuji/pro-studenty'
iduzel: 675
path: 1/4111/942/994/71788/71795/675
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Zázemí pro studenty

Pro studium, odpočinek i aktivní studentský život má VŠCHT Praha rozmanité zázemí. Najdi si nejoblíbenější koutek pro učení, studentský spolek, kde budeš rozvíjet svoje schopnosti a podle mapky poznávej co hlavní město vlasti nabízí. Najdeš tedy i rozcestník ke kolejím, informačním technologiím a sportu.

Příjemná místa (nejen) na učení 

Respirium

V rámci budovy B v Technické ulici se nacházejí 2 dedikované studovny tzv. “Respiria”. V obou jsou místa k učení, zásuvky a dostatek světla.

Respirium I (mapa), v přízemí napravo od hlavního vstupu, navíc nabízí mikrovlnku, varnou konvici, umyvadlo, automaty a šatnu pro uschování oblečení a zavazadel. Můžeš si tady také zakoupit školní propagační předměty, pořádají se tu pravidelná deskohraní, příležitostné koncerty a zkoušky orchestru. Hlavně o přestávkách mezi přednáškami se v respiriu dveře nezastaví.

  • Respirium I je otevřeno během semestru od 7:00 do 19:00 (vyzvedávání věcí z šatny do 18:30)
    • ve zkouškovém období může být čas přítomnosti personálu zkrácen (vždy uvedeno na dveřích)
    • během prázdnin není personál přítomen, respirium je však zpravidla přístupné
    • v době konání akcí může být přístup do respiria omezen

Nové Respirium II ve 2. patře, vchod od Vítězného náměstí (místnosti s původním označením ZB1-250 a ZB1-249) je menší, útulnější, a poskytuje tak místo pro odpočinek a přípravu na přednášky v nejnovější části budovy B. O patro výše jsou k nalezení automaty, když potřebuješ nové palivo pro CNS.

Klidné koutky

Jeden koutek k sezení, seznamování nebo řešení projektů je na Ústavu jazyků ve 3. patře budovy B, nad děkanáty na straně ulice Zikova. Další najdeš ve 3. patře v budově A nad zadním vstupem u ÚPŘT (naproti místnosti A335), tento počítačový koutek je určen hlavně pro studenty výpočetních oborů, místo se ale většinou najde.

Nebo zkus příjemná přesílka a stoly před hlavní posluchárnou AI (přístup z mezipatra mezi přízemím a 1. patrem – mapa) kde se, mimo nápor před a po přednáškách, příjemně koncentruje nebo povídá.

Na čerstvém vzduchu

Když ti bude chybět kyslík, vedle Carbonu na budově B můžeš doplnit i vitamin D u Komína. Je tu posezení, malé stromky a kolisti s kolistkami ocení skříně na zamčení bicyklů. Pokud hledáš oblohu na budově A, vydej se k Apsidě. Od bufetu U Miláčka po schodech dolů, doleva a naproti místnosti AS68 jsou dveře na dvůr s Apsidou. Když je pěkně, konají se tu různé kulturní akce, ale učit se tu dá vždy. Využít můžeš i bílou tabuli.

Počítače ve škole

Volně přístupné počítače jsou umístěny v místnosti ZB1-238 , 1. patro budovy B, část Zikova, mezi učebnou B15 a respiriem. Pro vstup do místnosti je třeba studentská karta.

Volně přístupné počítače, určené zejména pro tisk, jsou studentům přístupné v kopírovacím centru (suterén budovy B – místnost S82) – web s více informacemi a otvírací dobou.

Učebna K1 k rezervaci

Pro týmovou práci, zpracování projektů, diskuzi nad přednáškami či doučování je možné si zarezervovat učebnu K1 (původní Ústav jazyků) na 3. patře budovy B vpravo od hlavního schodiště (mapa). V učebně je místo pro 10 lidí, projektor a tabule.

Rezervaci tvoříme přes internet v kalendáři aplikace mailex – viz návod na intranetu. V čas rezervace je klíček k vyzvednutí na vrátnici budovy B. Nezapomeň ISIC pro identifikaci.

Národní technická knihovna

Národní technická knihovna, zkráceně NTK či “entékáčko”, je bezkonkurenčně nejlepší místo pro učení v Dejvickém kampusu. Přímo naproti budově A stojí oválná budova plná článků, knih a publikací, moderní architektury a hlavně míst k sezení a studiu. Pro vstup do NTK není třeba registrace, nicméně zaregistrovat se můžete s platným školním ISICem zdarma a díky registraci budete moci využívat i další služby NTK. Kromě učení je v NTK možné půjčit si publikace, prohlížet normy nebo tisknout.

Knihovna zároveň spravuje portál chemtk.cz, vyhledávač pomáhá jako brána do digitálního světa databází, citací, encyklopedií a dalších zdrojů pro akademickou práci, které oceníš při psaní projektů a závěrečných prací.

Pro skupinové učení je možné si pronajmout týmovou studovnu pro 4–10 lidí na podlažích 4–6. Rezervace se provádí přes rezervační systém NTK a vstup poté funguje na ISIC/ID kartu toho, kdo místnost zarezervoval.

Pokud hledáš klid na samostatné učení, existuje i možnost zarezervovat si individuální učebnu pouze pro jednoho člověka. Ale pozor, individuální studovny jsou často vybookované, takže raději rezervuj s časovým předstihem a zodpovědně rezervaci zruš, pokud víš, že ji nevyužiješ.

A když potřebuješ pracovat do noci, je k dispozici i noční studovna, která je přístupná i po uzavření hlavní budovy NTK. Registrovaní studenti do ní mají vstup zdarma. Jen není velká, takže pokud máš možnost, podívej se na webkameru na webu NTK, jestli tam jsou aktuálně volná místa.


Virtuálno a technologie

Protože zázemí se skládá i počítačů a moderních technologiích, VŠCHT Praha zprostředkovává studentům a zaměstnancům mnohá řešení. Většina je i s návody na stránkách výpočetního centra.

E-learning a zdroje

Předměty na VŠCHT Praha mají své zdroje většinou na portálu e-learningu. Prezentace, zadání úkolů, nahrané přednášky a někdy i skripta nebo zadání a odevzdání úkolů najdeš organizované dle předmětů a témat. Přihlásíš se školní loginem a heslem, stejně jako do mailu nebo SISu (studijního informačního systému).

Učebnice a skripta vydaná pod hlavičkou VŠCHT Praha najdeš také na webu Vydavatelství VŠCHT pro studenty za zvýhodněné ceny. K zapůjčení nebo zakoupení jsou i v NTK.

Microsoft Office 365

Po zahájení studia mají všichni studenti přidělený OneDrive o kapacitě 1 TB a sadu kancelářských aplikací volně ke stažení na několik zařízení. Přihlášení i stažení probíhá skrze web portal.office.com.

Další aplikace dostupné pro studenty jsou například: Matlab, Maple, EndNote, Statistica, Mathematica nebo Autodesk. Popis a návod k používání je k dispozici na stránkách Výpočetního centra

Aplikace EMIL

VŠCHT Praha provozuje mobilní a webovou aplikaci EMIL, která zpřístupňuje některé funkce SIS (např. zápisy na zkoušky), poskytuje mapy školy a obsahuje i jídelníčky menz a blízkých stravovacích zařízení.

Mailová schránka

mailex.vscht.cz je školní implementace Microsoft Exchange mailového systému. Pro veškerou komunikaci s vyučujicími a zaměstnanci školy vždy používej školní mail. Nejlepší je propojit si účet s aplikací gmail, seznam, nebo outlook, vedle osobního mailu. Tak maily vždy dojdou včas a nic ti neunikne.

Internet

V budovách VŠCHT pracují dvě WiFi sítě: eduroam a vscht. Pro připojení je třeba zadat společné přihlášení k mailu: eduroam má login celý mail (votocke@vscht.cz), zatímco wifi vscht pouze část bez domény (votocke). Více informací na webu VC.

Eduroam je sdílený ve vzdělávacích institucích na celém světě, a proto se k němu připojíš i v NTK nebo na univerzitě v zahraničí.

Na některých místech je možné se připojit k internetové síti i LAN kabelem, přihlášení do interní sítě pak probíhá stejně jako k wifi.

VPN a Vzdálený přístup

Ne všechny aplikace se dají stáhnout do osobních PC, proto se lze připojit se do školního počítače vzdáleně (třeba z koleje, nebo domova). Prvním krokem je zprovoznění VPN pro zabezpečenou komunikaci přes internet. Druhým instalace a připojení ke vzdálené ploše. Prostředí je shodné s počítači pro výuku Počítačového praktika a práce se po odhlášení NEUKLÁDÁ, proto si nezapomeň výsledky práce poslat na svůj mail/onedrive.

Kartové centrum

Do školy se dostaneš přes turnikety. Karta k nim může být školní ID karta, nebo ISIC. Obojí se zařizuje v Kartovém centru nad Carbonem v budově B. ISIC má výhody v navázání mnohých slev v obchodech, restauracích apod. Karty jsou v kampusu dále důležité pro placení v menzách, tisk v kopírovacím centru a přístup do počítačové studovny.

Kde se najíst

Někdo žije, aby jedl, jiní jí, aby žili. Studium je kaloricky náročné, a jídlo je proto nutnost.

Menzy a restaurace

Přímo v Dejvicích jsou dvě menzy (spadající pod ČVUT):

  • menza Studentský dům
  • Technická menza

Všechny spadají pod ČVUT. Platit v nich lze školní kartou, ale finanční konto je oddělené od prostředků pro VŠCHT kopírovací centrum. Peníze na kartu nahraješ v hotovosti, nebo online přes GoPay. Platil lze i kartou, ale už bez studentské slevy na jídlo. Jídelníčky jsou dostupné online: v EMILovi spolu s dalšími restauracemi nebo na webu menzy ČVUT.

V Holešovicích jsou v okolí školy domluveny slevy pro koupi jídla ve vybraných restauracích či bistrech. Detaily najdeš v přehledné mapě.

Restaurace a kavárny

Poloha Dejvického Kampusu hodně zjednodušuje lov za obědem. V blízkosti se nachází množství restauraci, rychlých občerstvení a kaváren. Cesta pro jídlo je spíše zpestřením a odpočinkem od učení, než úmornou výpravou. Tipy najdeš na mapě na konci strany.

Bufety

Když máš hlad po přednášce, přímo ve škole je na obou budovách po jednom bufetu. V Buf.anech pořídíš bagetu, sendviče, panini, toasty, saláty, pečivo, sušenky ale i kávu, polévku a další nápoje. Jsou otevřené většinu dne a platit lze hotově i kartou. V budově A najdeš bufet pojmenovaný "U Miláčka" v přízemí, směrem doprava od hlavního vchodu. V budově B je Buf.an hned vedle hlavního vchodu ještě před turnikety. Kromě občerstvení tu pořídíš třeba i zapomenuté drobné školní potřeby

Automaty

V obou budovách jsou rozmístěné automaty se svačinami, bagetami, nápoji i kávou a čajem. Většina již přijímá karty a jsou pravidelně doplňovány. Najdeš je v Respiriu I, u schodů vedle učebny B25 nad Respiriem II, u obou vchodů z ulice Technická, nad Carbonem, u vchodu z ulice Zikova a vedle buf.anu U Miláčka na budově A.

Klub Carbon

Na budově B je v suterénu, vlevo od hlavního vchodu z ulice Technická studentský klub Carbon. Kromě malého občerstvení, dobrého piva a kávy pravidelně hostuje PubKvízy a další společenské akce. Tradicí bývá oslavit zkoušku jedním či dvěma v Carbonu. Klub je tak nejlepším místem pro utužování kontaktů a přátelství. Aktuality z klubu nalezneš na Facebooku.

Obchody s potravinami

V Dejvicích je nejblíže supermarket na Evropské (směrem k budově C a dále) a druhý na Vítězném náměstí. Směrem k Hradčanské potkáš i některé večerky a menší obchody s potravinami.

Ubytování

Koleje

VŠCHT Praha nabízí studentům možnost ubytování na kolejích Volha a Sázava v Kunraticích (JV Prahy). Na webu výše najdeš všechny informace o aktuálních cenách, podmínkách ubytování a termínech. Je to nejjednodušší varianta ubytování.

Na koleji Volha je také menza. Nabízí od pondělí do čtvrtka obědy a večeře do 19:00, v pátek pouze obědy do 14:30. Kredit na školní karťe nebo ISICu je opět oddělený od kreditů v Dejvicích.

Koleje, tipy a často kladené otázky popisuje studentská příručka Koleje - studentská příručka (PDF).

V některých případech jde zařídit si ubytování na kolejích ČVUT.

V Praze je možné i sehnat pronájem, bývá většinou dražší než koleje, je ale často blíže a poskytuje větší vybavenost. Možnosti většinou najdeš na sociálních sítích ve skupinách inzerující bydlení.

Ubytovací stipendium

Studenti s trvalým bydlištěm hlášeným mimo Prahu mohou požádat o stipendium dle aktuálních podmínek školy

Nyní dosahuje podpora asi 800 Kč za měsíc. Je jedno, zda student bydlí na kolejích nebo jinde. O stipendium je nutno požádat v SISu, vždy na začátku akademického roku.

Volný čas a rekreace

Jak už praví dávná kalokagathia, studium a sport jsou provázané. Schází ti tvůj oblíbený sport, potřebuješ tužit tělo, nebo hledáš, kam na lyže se spolužáky? Většinu z toho výčtu můžeš realizovat přímo na VŠCHT.

Sport a pohyb

V čase mezi učením můžeš sportovat v rámci hodin tělesné výchovy, na kolejích stavět svaly v posilovně, nebo se zapojit do některého ze sportovních spolků. Akce na škole najdeš na školním kalendáři.

MultiSportka

Pokud chceš sportovat nebo posilovat mimo školních sportovišť, MultiSportka je to, co hledáš. Stačí vyplnit školní mail v tomto formuláři. Během 14 dnů bude tvůj mail ověřen a získáš přístup ke své MultiSport kartě.

Rekreační zařízení

V rámci VŠCHT Praha můžou studenti i akademici pobýt na chatách v Peci pod Sněžkou a Jáchymově a na táborové základně Běstvina za zvýhodněné ceny. Rezervace probíhá přes web SÚZ a využít ji můžou jednotlivci, i s rodinami, nebo přímo spolky třeba pro teambuilding. Běstvina je pravidelným útočištěm seznamovacích kurzů, které si nenech ujít.

Spolky na VŠCHT

Chceš se zapojit více do školního dění i mimo přednášky a cvičení? Spolky jsou tvá cílová adresa! Od hudby a umění, přes sport, deskové hry a pivo, až po networking a tutory. VŠCHT Praha je jedna z nejaktivnějších vysokých škol a každý student si najde svoji oblíbenou zájmovou aktivitu, kterou může bohatě rozvíjet. Najdi si i ty svůj spolek na webu aktivni.vscht.cz.

Vyžití v Praze

Hlavní město naší republiky poskytuje mnohá sportoviště, rekreační zařízení, knihovny, kina, divadla a další zábavu. Výběr jsme připravili do mapy níže, neboj se zavítat do víru velkoměsta a využít jeho potenciál naplno.

Koleje Jižní Město

pokoj po rekonstrukci
vstupní hala
koupelna
nezrekonstuovaný pokoj
koleje Jižní Město
kolej Volha
interiér
kuchyně

Učebny

poslucharna04
poslucharna06
poslucharna13
prednaska02
prednaska09
prednaska18

Laboratoře

chobotix05
chobotix13
chobotix16
chobotix23
laborator_bafa05
laborator_bafa08
laborator_bafa14
laborator_bafa47
pivovar04

Knihovna ChemTK

NTK - Macocha
NTK - interiér
NTK

Respirium

Respirium I - budova B - vchod z Technické ulice
Respirium I - budova B - vchod z Technické ulice (2)
Respirium I - budova B - vchod z Technické ulice (3)
Respirium I - budova B - vchod z Technické ulice (4)
Respirium II - budova B - vchod ze Zikovy ulice
Respirium II - budova B - vchod ze Zikovy ulice (2)

Club Carbon

carbon09
studenti34
studenti37

Rekreační zařízení

Jáchymov interiér
Jáchymov
Pec interiér
Pec pod Sněžkou

Aktualizováno: 6.2.2024 15:12, Autor: Tutoři

KONTAKT

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace

Mapa webu
Sociální sítě
zobrazit plnou verzi