Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Koronavirus - informace platné od 5. 5. 2022 → Vstup a vycestování z Česka
šablona: stranka_ikona
čas: 19.3.2024 05:50:57
url: '/koronavirus/vstup-a-vycestovani-z-ceska'
path: 1/4111/942/994/5161/8351/51370/52952/54154

Vstup a vycestování z Česka

Od pondělí 27. dubna došlo k umožnění cestování přes hranice České republiky za přesně daných podmínek.

Vycestování z Česka

Osoby žijící na území ČR mohou vycestovávat, aniž by na hranici byl kontrolován účel jejich vycestování.

MZV doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě -  Rozcestník informací k cestování.

Před případnou cestou do zahraničí MZV žádá, aby si čeští občané před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD

Vstup do Česka

Studenti

Cestovat každý den do země, kde studují, i zpět mohou nově i příhraniční studenti. Ti se vyhnou karanténě, když každých 14 dnů předloží při překročení hranic maximálně čtyři dny starý test, který si zajistí na vlastní náklady.

Nově mohou za určitých podmínek přicestovat občané EU za účelem výkonu ekonomické činnosti nebo studenti vysokých škol ze zemí EU. Ministerstvo vnitra na svých webových stránkách uvádí přehled kategorií výjimek pro vstup do ČR s pravidly pro vstup a karanténními opatřeními.

Pro studenty lze využít tyto výjimky:

1. vstup studentů za účelem zkoušky na střední a vysoké škole na území ČR do 24 hodin
  2. vstup občanů EU, kteří již na území ČR mají předchozí bydliště a již v ČR chodí do školy (jedná se o návrat na území ČR - nejedná se o tzv. prvovstup) a vstup cizinců ze třetích zemí, kteří již mají na území ČR přechodný nebo trvalý pobyt
  3. vstup občanů EU za účelem studia na vysoké škole na území ČR bez předchozího pobytu nebo studia na území ČR nad 72 hodin (jedná se o nové studenty)
  4. vstup přeshraničních žáků a studentů ze sousedních zemí studujících na území ČR (včetně dětí chodících do mateřské školy na území ČR)

Viz bližší informace v samostatném informačním materiálu na webu MVČR - Výjimka pro žáky a studenty.

Pracovníci vysokých škol

Další výjimkou je pro cizince vstup za účelem výkonu ekonomické činnosti do 72 hodin a za účelem ekonomické činnost nad 72 hodin, kteří musí dodržovat stanovená omezení či karanténní opatření.

Občané EU za účelem ekonomické činnosti do 72 hodin

... kteří vstupují na území ČR jsou definováni jako zejm. majitelé a jednatelé firem a společností, osoby účastnící se obchodního jednání, realizace krátkodobé zakázky, další nepravidelné nebo nárazové obchodní aktivity apod.: obchodní jednání, služební/pracovní cesta, výkon nárazové/nepravidelné činnosti funkce statutárního orgánu, realizace zakázky v rámci samostatné výdělečné činnosti nebo svobodného povolání a nárazový/ nepravidelný výkon profesionální sportovní nebo umělecké činnosti. Nejedná se tedy o pravidelný výkon zaměstnání.

Bližší informace jsou dostupné na: Výjimky pro EU občany za účelem ekonomické činnosti do 72 hodin.

Občané EU za účelem ekonomické činnosti nad 72 hodin

... kteří vstupují na území ČR, se vztahuje na: obchodní jednání, služební/pracovní cesta, vyslání/vnitropodnikový převod, výkon zaměstnání, výkon činnosti funkce statutárního orgánu, realizace zakázky v rámci samostatné výdělečné činnosti nebo svobodného povolání, výkon profesionální sportovní nebo umělecké činnosti. Dokumenty ke vstupu: potvrzení o výkonu ekonomické činnost nad 72 hodin (vzor MV na webu), plus jeden z těchto platných dokumentů potvrzující ekonomickou činnost v ČR (výčet není fixní): pracovní smlouva, pozvání na obchodní jednání nebo služební cestu, cestovní příkaz, doklad o zakázce, smlouva o výkonu funkce, výpis z obchodního nebo živnostenského rejstříku, smlouva o dílo a vysílací dopis.

Bližší informace jsou k dispozici na:  Výjimky pro EU občany za účelem ekonomické činnosti nad 72 hodin.

Výjimky a pravidla pro vstup do České republiky včetně karanténních opatření jsou k dispozici v tabulce aktualizované k 27. 4. 2020.

Aktuální informace jsou k dispozici též na:

S ohledem na neustále se dynamicky vyvíjecí situaci doporučujeme sledovat web www.mvcr.cz – sekci Koronavirus a www.mzv.cz.

Informace naleznete k dispozici rovněž v anglickém jazyce - CORONAVIRUS Information in English.

Aktualizováno: 29.4.2020 02:01, Autor: Jan Kříž