
Letní škola, pivovar i přírodní látky: nové směry spolupráce s AGRUNI
Ve dnech 25.–27. května navštívila delegace z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze partnerskou Agricultural University of Georgia. Cílem návštěvy byla diskuze o nových oblastech spolupráce a prohloubení těch stávajících. Zástupci obou institucí podepsali memorandum o spolupráci ve třech oblastech: organizace první česko-gruzínské letní školy mladých přírodovědců Bazaleti 2026, vybudování univerzitního pivovaru po vzoru VŠCHT a spolupráci v oblasti přírodních látek.
Spolupráce mezi VŠCHT a Agricultural University of Georgia (AGRUNI) se rozvíjí již od roku 2016, kdy se v Gruzii konala 48. Mezinárodní chemická olympiáda a jako člen organizačního týmu se jí účastnil Dr. Petr Holzhauser z Ústavu učitelství chemie a humanitních věd. Od té doby se zástupci obou institucí pravidelně setkávali v rámci olympiády a postupně se zformovala myšlenka společného vzdělávacího soustředění v Gruzii, inspirovaného tradičním českým modelem letních škol pro talentované studenty. V roce 2023 navštívil prof. Elizbar Elizbarashvili české soustředění v Běstvině a následně začaly přípravy první česko-gruzínské letní školy, která proběhne v roce 2026 na základně v Bazaleti.
Během návštěvy v Tbilisi se projednávaly konkrétní detaily – termín konání, odborný i doprovodný program, počet účastníků a zapojení studentů z Gruzie, České republiky a Slovenska, které zastupoval prof. Martin Putala, předseda slovenské komise ChO. Letní škola bude mezinárodní a kompletně v angličtině. Mladí přírodovědci si vyzkoušejí nejen roli posluchačů, ale i přednášejících. Čeští lektoři budou přednášet o svých oborech populární formou a čeští oddíloví vedoucí se pokusí přenést do Gruzie neformální atmosféru známou z Běstviny.
Příprava univerzitního pivovaru naváže na zkušenosti VŠCHT a bude probíhat ve spolupráci s Ústavem biotechnologie. Technické i koncepční otázky využití pivovaru pro výuku a výzkum byly předmětem jednání, která vedl sládek školního pivovaru VŠCHT Dr. Tomáš Kinčl. Delegaci AGRUNI seznámil s fungováním našeho pivovaru, prodiskutoval návrhy zařízení, technologické řešení i možné úpravy studijních programů v souvislosti s jeho vznikem.
Třetí oblastí spolupráce je výzkum přírodních látek. Kavkazská příroda je bohatá na endemické rostliny s obsahem biologicky aktivních látek s farmakologickým potenciálem. V delegaci byl i doc. Martin Kuchař, vedoucí Laboratoře forenzní analýzy biologicky aktivních látek, který s gruzínskými a tureckými kolegy navázal diskusi o možné mezinárodní spolupráci. Ta by mohla navázat na předchozí projekt zaměřený na zajímavé rostliny z Gruzie a východního Turecka. V rámci návštěvy se uskutečnila také botanická exkurze do oblasti Pshavi, údolím řeky Aragvi.
Delegace VŠCHT si během pobytu prohlédla jak základnu v kampusu AGRUNI v Bazaleti, kde se letní škola v roce 2026 uskuteční, tak i zázemí univerzity v Tbilisi. Zde navštívila laboratoř technologie výroby vína, ampelografickou laboratoř a univerzitní vinné sklepy.
Společně se zástupci AGRUNI navštívili členové delegace také Velvyslanectví České republiky v Tbilisi, kde představili dosavadní i plánované aktivity. Zástupkyně velvyslance Jana Gašparíková vyjádřila spolupráci plnou podporu a přislíbila pomoc s navazováním potřebných kontaktů.
„Z Gruzie jsme se vrátili doslova nadšení. Celá návštěva proběhla v přátelské a neformální atmosféře a byla úspěšná. A teď nás čeká spousta zajímavé práce,“ shrnul vedoucí delegace Dr. Petr Holzhauser.
Cílem nejsou pouze jednorázové akce, ale dlouhodobá spolupráce v oblasti popularizace chemie, pivovarnictví a výzkumu přírodních látek. Projekt zahrnuje i budoucí studijní a výukové pobyty studentů i pedagogů a představuje ojedinělý model spolupráce v evropském měřítku.