CHO

Výsledky 58. ročníku Chemické olympiády

Bezmála šedesát nejlepších středoškolských řešitelů krajských kol Chemické olympiády z celé republiky změřilo na přelomu ledna a února své vědomosti a schopnosti v oboru chemie. V úterý 1. února absolvovali účastníci test teoretických znalostí, ve středu 2. února pak soutěžili v praktické zkoušce v chemických laboratořích. Letos poprvé měli řešitelé možnost si v praktické části vyzkoušet syntézu a následné ověření čistoty produktu pomocí TLC (dříve byly úlohy v praktické části založeny spíše na titracích). Studenti si změnu velmi pochvalovali.

V kategorii A, určené studentům posledních dvou ročníků středních škol, v níž soutěžilo 43 řešitelů, získal 1. místo Marek Pavlica z pražského Gymnázia Na Vítězné pláni, 2. místo obsadil zástupce Královéhradeckého kraje – Zdeněk Hartman z Gymnázia Broumov a 3. místo vybojoval Pavel Říkovský z Gymnázia Na Vítězné pláni v Praze.

V kategorii E, v níž soutěžili studenti posledních dvou ročníků středních škol s chemickým zaměřením, obsadil mezi deseti soutěžícími 1. místo reprezentant Jihomoravského kraje – Vojtěch Langer ze Střední průmyslové školy chemické Brno, na 2. příčce se umístil Jan Hron z Masarykovy střední školy chemické v Praze a 3. místo si zajistil zástupce Moravskoslezského kraje – Patrick Daniel Byrtus z ostravské Střední průmyslové školy chemické akademika Heyrovského.

Prvních 18 nejlepších řešitelů kategorie A se v březnu a dubnu zúčastní přípravných soustředění v Praze, kde bude vybrána pětice studentů (včetně jednoho náhradníka), kteří budou reprezentovat Českou republiku na Mezinárodní chemické olympiádě. Ta by se letos měla uskutečnit 10. - 20. 7. 2022 ve městě Tianjin v Číně.   

Českého národního kola 58. ročníku Chemické olympiády se zúčastnilo také pět nejlepších řešitelů této soutěže ze Slovenska. Na oplátku tak prvních pět nejúspěšnějších řešitelů kategorie A z Česka obdrželo pozvání na účast v celostátním kole slovenské Chemické olympiády, která proběhne v březnu v Prievidzi.

Soutěž se v západočeské metropoli uskutečnila poprvé ve své historii. „Národní kolo Chemické olympiády bylo letos v Plzni poprvé. Za sebe a myslím, že i za všechny účastníky můžu říct, že jsme si více než vynahradili loňský ročník, který se konal pouze distančně. Národní kolo bylo velmi dobře připravené a proběhlo na vynikající úrovni,“ poděkoval organizátorům soutěže předseda ústřední komise Chemické olympiády Petr Holzhauser z VŠCHT Praha.

Kromě chemického klání byl pro účastníky připraven bohatý doprovodný program, při kterém se seznámili nejen s univerzitou, ale také s městem Plzní – navštívili prostory Plzeňského Prazdroje, prohlédli si Pivovarské muzeum a Plzeňské historické podzemí a zhlédli také představení v Divadle Dialog. Ve výzkumném centru NTC absolvovali interaktivní workshop s termokamerami.

Chemická olympiáda je přírodovědná soutěž, kterou každoročně vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR pro žáky základních a středních škol s cílem podnítit jejich zájem o obor a rozvíjet jejich schopnosti.

58. ročník národního kola Chemické olympiády se konal pod záštitou hejtmanky Plzeňského kraje Ilony Mauritzové, primátora města Plzně Pavla Šindeláře, rektora ZČU Miroslava Holečka a děkana Fakulty pedagogické ZČU Pavla Mentlíka.

Zdroj: TZ ZČU