Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Čeští studenti vezou medaile ze 42. Mezinárodní chemické olympiády
šablona: stranka
čas: 24.4.2024 22:09:46
url: '/popularizace/media/tiskove-zpravy/5756/6247'
path: 1/4111/942/994/5161/1314/1473/5756/6247

Čeští studenti vezou medaile ze 42. Mezinárodní chemické olympiády

Včera skončil na tokijské univerzitě Waseda 42. ročník Mezinárodní chemické olympiády. Prestižní soutěže středoškoláků z celého světa se ve dnech 19. – 28. 7. zúčastnilo 267 studentů z celkem 68 zemí. V této konkurenci obstála i čtveřice českých studentů gymnázií, kteří byli vybráni na základě výsledků v Národním kole Chemické olympiády a prošli sítem následujících výběrových seminářů.

Slavnostního zahájení se zúčastnili i členové císařské rodiny jeho výsost princ Akišino se svojí chotí, princeznou Akišino. Po kontrole připravených laboratoří mentoři odcestovali na druhou stranu tokijského zálivu, aby zadání úloh přeložili do národních jazyků. Z důvodu utajení úloh byli v průběhu soutěže studenti a mentoři odděleni.

V první části soutěže museli studenti prokázat svoje praktické dovednosti. Součástí úloh byla příprava organické látky či stanovení množství anorganického komplexu pomocí kolorimetrie, tedy sledováním barevnosti roztoku pouhým okem.

V teoretické části se objevily zajímavé úlohy týkající se např. fungování lithiových akumulátorů či odbourávání a biosyntézy tetrodotoxinu, účinného jedu japonské pochoutky – ryby Fugu. Obtížnost úloh je tradičně na úrovni nižších ročníků vysokých škol, studenti si s nimi však dobře poradili a celková úspěšnost našeho týmu byla 88 %.

V Japonsku se účastníci přírodovědné soutěže nevěnovali pouze molekulám, ale stihli se také podívat do centra Tokia, vyzkoušet si judo či navštívit tradiční japonské chrámy. Studenti se s mentory znovu setkali u slavnostní večeře uspořádané v tokijské čtvrti Jokohama a netrpělivě očekávali nejdůležitější okamžik soutěže – slavnostní vyhlášení a udílení medailí, které proběhlo ve slavnostní síni univerzity Waseda.

Ondřej Hák z gymnázia v Hořicích a František Petrouš z českobudějovického gymnázia v Jírovcově ulici získali zlaté medaile za vynikající 25. a 28. místo. Studenti Pavel Švec ze stejného gymnázia v Českých Budějovicích a Ondřej Henych z libereckého gymnázia v Jeronýmově ulici získali stříbrné medaile. Zlatou medaili získává v Mezinárodní chemické olympiádě za své znalosti přibližně deset procent, stříbrnou dvacet procent a bronzovou dalších třicet procent soutěžících. Absolutním vítězem letošního ročníku prestižní soutěže mladých chemiků se stal Xianghang Shangguan z Číny.

Letošní výprava byla mimořádně úspěšná, ziskem dvou zlatých a dvou stříbrných medailí jednou z nejúspěšnějších v historii samostatné ČR. Studentům patří dík a uznání za vynikající reprezentaci České republiky s přáním, že budou na Mezinárodní chemické olympiádě podobně úspěšní i příští rok v Ankaře.

šířka 450px
Reprezentační tým na 42. Mezinárodní chemické olympiádě,
nahoře zleva: RNDr. Petr Holzhauser, Ph.D., Pavel Švec, RNDr. Eva Mrázková, Ph.D., Onřej Henych, dole zleva: Ondřej Hák, František Petrouš

RNDr. Petr Holzhauser, Ph.D.
předseda Ústřední komise ChO
e-mail: petr.holzhauser@vscht.cz

Aktualizováno: 22.9.2014 09:50, Autor: