Schůzka International Advsisory Board (foto - Jonáš Priškin)

VŠCHT Praha získává zkušenosti ze zahraničí

Ve středu 13. listopadu 2024 proběhlo setkání mezinárodního poradního panelu VŠCHT Praha. Ten je znám spíše pod anglickým pojmem International Advisory Board (IAB).

International Advisory Board (IAB) se dělí na 4 podskupiny:

  • WG 1 Education
  • WG 2 Doctoral studies
  • WG 3 Research and Development
  • WG 4 Operational / Management

Tyto skupiny se setkávají dvakrát ročně.

 

Témata probraná na jednání skupin

WG 1 – Education 

„V pracovní skupině zaměřené na vzdělávání jsme nejdříve probrali, jak se daří naplňovat vize rozvoje vzdělávání na VŠCHT – elektronizace studijních agend, vzdělávání pedagogů, řešení studijní (ne)úspěšnosti. Všechny zmiňované aktivity jsou součásti řešeného projektu OPJAK EDUPRO, který začal v září tohoto roku. Více se poté diskutovalo o přípravě nových akreditací, požadavků na absolventy, návaznostech mezi předměty, jak do kompetencí absolventů zakomponovat nové nároky spojené s digitalizací, využití umělé inteligence nebo udržitelnosti, včetně variability způsobů výuky,“ shrnul prorektor doc. Milan Jahoda.

WG 2 – Doctoral studies

„Setkání s International Advisory Board v rámci pracovní skupiny zaměřené na doktorské studium (WG2) bylo přínosné a poskytlo cenné podněty pro další rozvoj doktorského studia. V kontextu očekávané novely zákona o vysokých školách jsme diskutovali různé modely financování doktorandů v evropském kontextu a hledali inspiraci pro efektivnější podporu našich studentů. Zvláštní pozornost byla věnována přijímacímu řízení, především strategiím pro oslovení a výběr nejvhodnějších kandidátů. Dále jsme se zaměřili na revizi doktorských programů, zejména na zavedení kolokvií a jejich obsahovou náplň. Diskuse zahrnovala také koncept doktorské školy na technických univerzitách, která by měla hrát důležitou roli v moderním vzdělávání a rozvoji měkkých dovedností doktorandů. Sdílení dobré praxe s univerzitami, kde tyto modely již úspěšně fungují, je pro nás inspirativní a motivující k dalším inovacím v doktorském studiu,“ sdělila prorektorka prof. Michaela Rumlová.

WG 3 – Research and Development

„Ve WG3 jsme probírali následující, námi definovaná témata: Jak přistoupit k internímu hodnocení vědy? Jak podpořit vznik spin-off firem a jaké podmínky je vhodné pro ně nabídnout? Jak definovat strategii výzkumu? V prvním případě nám bylo potvrzeno, že náš budovaný systém hodnocení tvůrčí činnosti založený na kvantifikovatelných ukazatelích je vhodná cesta. V druhém případě byly nastíněny možnosti, jak k problematice spin-off firem přistupují v různých zemích včetně koncernu BASF. V případě poslední otázky bylo mimo jiné konstatováno, že by mezi ústavy rozhodně nemělo docházet k překryvům vědecké problematiky a vytváření vnitřní konkurence, a že by na to měly dohlížet fakulty a na této úrovni strategii rozvoje pracovišť usměrňovat,“ shrnul prorektor prof. Novák.

WG 4 – Operational / Management 

„Skupina je zaměřena na otázky týkající se management/řízení školy.

Diskutovaná témata, ke kterým kolegové z IAB sdíleli svoje zkušenosti z vlastních institucí i současných trendů aplikovatelných na VŠCHT Praha, byla průmyslová rada VŠCHT Praha, reflexe priorit vedení školy stanovených na začátku roku 2024, otázky profesní etiky, ale i etiky zaměřené na sociální prostředí školy a mezilidské vztahy,“ sdělila kancléřka Klára Muzikářová.