Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT
Nacházíte se: VŠCHT Praha  → VŠCHT Praha pomáhá v souvislosti s válkou na Ukrajině
iduzel: 63537
idvazba: 75742
šablona: stranka_obrazek
čas: 22.4.2024 12:51:59
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 63537
idvazba: 75742
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'www.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/ukrajina'
iduzel: 63537
path: 1/4111/942/994/5161/8351/62914/63537
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

VŠCHT Praha pomáhá v souvislosti s válkou na Ukrajině

VŠCHT pomáhá v souvislosti s válkou na Ukrajině

Na této stránce najdete aktuální informace o formách pomoci, jež univerzita nabízí válkou postiženým studentům a akademikům, potažmo jejich spoluobčanům. Pokud máte jakýkoli dotaz, napište prosím na  ukrajina@vscht.cz.

Pro obecná témata přesahující VŠCHT Praha (víza, ubytování, zdravotnictví...) prosím využijte národní informační rozcestník nasiukrajinci.cz.

Nabídka zájemcům o studium z Ukrajiny

VŠCHT Praha nabízí bakalářské, magisterské a doktorské studium v různých oborech chemie, ekonomiky a managementu.  Nabízíme studijní programy v českém jazyce a menší počet studijních programů v anglickém jazyce.

Přijímání přihlášek do studijních programů pro akademický rok 2024/2025 (začátek výuky v září 2024) je možné do 31. 3. 2024.

Zájemci o studium, kteří jsou občany Ukrajiny, se účastní standardního procesu přijímacího řízení. Podání formální přihášky nezaručuje přijetí ke studiu. Pro přijetí je třeba splnit standardní podmínky přijetí, což u některých studijních programů může být úspěšné absolvování přijímací zkoušky nebo splnění podmínek pro její prominutí.

Zájemci o studium, kterým byla v České republice poskytnuta dočasná ochrana podle zákona č. 65/2022 Sb. mají možnost:

 • podat žádost o odpuštění poplatku za přijímací řízení a poplatku za posouzení zahraničního vzdělání a splní-li náležitosti, budou poplatky odpuštěny
 • v případě, že z důvodu ozbrojeného konfliktu uchazeči nemohou dodat některé podklady k přijímacímu řízení, je možné je nahradit čestným prohlášením (přesněji viz výnos v sekci dokumenty)

VŠCHT Praha v současnosti neposkytuje zvláštní finanční podporu pro přihlášené ukrajinské studenty. Zájemci o studium by měli počítat s tím, že si budou životní náklady na pobyt v Praze během studia hradit z vlastních zdrojů. Studium v českých studijních programech je zdarma. Za studium v anglickém jazyce se platí poplatky.

   Krátkodobé kurzy

   Bohužel v současnosti nemůžeme nabídnout výuku v jazykových ani odborných kurzech.

    

   Nabídka stávajícím ukrajinským studentům a akademikům na VŠCHT Praha

   VŠCHT Praha aktuálně nabízí studentům a akademikům postiženým válkou na Ukrajině následující:

   Pomoc při řešení studijních problémů - pokud studenti čelí nebo budou čelit v důsledku válečné situace problémům s probíhajícím studiem na VŠCHT, mohou se obrátit na jejich fakultní děkanáty, které jsou instruovány a připraveny podat pomocnou ruku a najít nejlepší možné řešení.

   Psychologická a sociálně-právní poradna – aktuální situace může velmi náročná po psychické stránce, pokud studenti či akademici potřebují v tomto ohledu odbornou podporu, mohou využít bezplatných služeb naší psychologické nebo sociálně-právní poradny

    

   Pomoc VŠCHT Praha uprchlíkům z Ukrajiny

   Charitativní pomoc

   Akademický senát VŠCHT Praha schválil v úterý 1. 3. 2022 návrh vedení školy na mimořádný dar na podporu Ukrajiny ve výši 1 000 000 Kč.

   VŠCHT Praha ve spolupráci s ČVUT Praze a organizacemi Adra a Zásilkovna vyslaly 5. 4. 2022 na Ukrajinu kamion s humanitární pomocí. Náklad humanitárního transportu tvoří trvanlivé potraviny, dětské pleny, zdravotnické a hygienické potřeby v hodnotě 1 200 000 Kč.

    

   Nabídka studia na českých vysokých školách

   Souhrnné informace a odkazy na pomoc, kterou nabízí jednotlivé české vysoké školy naleznete na portálu studyin.cz

    

   Příležitosti ve vědě a výzkum

   Vznikl český národní bod researchin.cz. Jeho cílem je poskytnout informace o výzkumných a studijních příležitostech v Česku a informovat o tom, co, jak a kdy je potřeba zajistit po stránce administrativní, resp. legislativní/vízové a také koho v Česku na jednotlivých pracovištích kontaktovat. Součástí je i nabídka pracovních pozic vhodných pro ukrajinské kolegy a kolegyně. 

   Obdobná nabídka s možností vyhledávání je také na webu researchjobs.cz/ua/ a v celoevropském rozsahu na scienceforukraine.eu

   VŠCHT Praha přerušila bilaterální spolupráce s partnerskými ruskými univerzitami.

   Existují také granty a soutěže mířené na výzkumníky, kteří museli opustit svůj výzkum v souvislosti s ozbrojeným konfliktem.

    

   Zaměstnávání ukrajinských státních příslušníků na VŠCHT Praha

   Pokud máte volnou pracovní pozici (doktorand, postdoc, akademik, vědecký pracovník), kterou lze nabídnout Ukrajincům, pak vyplňte formulář pro zadání inzerátu (objeví se na researchin.cz researchjobs.cz a případně i na scienceforukraine.eu. Po obsazení pozice nezapomeňte zajistit i stažení inzerátu (vyplněním příslušného formuláře pro odstranění inzerátu).

   Pokud budete chtít zaměstnat občana z Ukrajiny, prosím napište email na welcome@vscht.cz a zadejte ho co nejdříve do MOBISU.

   V souvislosti se situací na Ukrajině vznikl návod k možnostem zaměstnání ukrajinských státnicích příslušníků na VŠCHT Praha. Veškeré informace se v průběhu času mění a upřesňují, proto je dobré vždy řešit konkrétní situace individuálně a vše dopředu konzultovat.

   Problematikou zaměstnávání cizinců a jejich života na VŠCHT a v Česku se obecně na VŠCHT Praha věnují

    

   Možnost se zapojit do pomoci

   Na VŠCHT Praha existuje skupina dobrovolníků, která svou činnost koordinuje ve skupině na Facebooku.

   V současnosti existuje velké množství iniciativ, kde se dá pomoci. Pokud máte možnost nabídnout svoji pomoc, můžete se zaregistrovat na pomahejukrajine.cz/nabidka (aplikace je provozovaná konsorciem nevládních organizací pracujících s migranty).

   VŠCHT v souladu s doporučením nedrobit materiální sbírkové aktivity vlastní materiální sbírku neorganizuje. Pokud chcete pomoci materiálním darem, doporučujeme obrátit se na existující profesionální nadace a organizátory, případně přímo na Velvyslanectví Ukrajiny v Praze.

   Užitečné odkazy při pomoci Ukrajincům

   Dokumenty

   Aktualizováno: 9.1.2024 17:51, Autor: Jan Kříž

   Kód ASCDESC NázevASCDESC Platné odASCDESC Platné doASCDESC
   A/V/961/5/2024Opatření v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny (přijímací řízení pro Ukrajince)15.01.202431.08.2024

   KONTAKT

   VŠCHT Praha
   Technická 5
   166 28 Praha 6 – Dejvice
   IČ: 60461373
   DIČ: CZ60461373

   Copyright VŠCHT Praha
   Za informace odpovídá Oddělení komunikace

   Mapa webu
   Sociální sítě
   zobrazit plnou verzi