Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT
Nacházíte se: VŠCHT Praha  → VŠCHT Praha pomáhá v souvislosti s válkou na Ukrajině
iduzel: 63537
idvazba: 75742
šablona: stranka_obrazek
čas: 1.10.2022 23:43:39
verze: 5160
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 63537
idvazba: 75742
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'www.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/ukrajina'
iduzel: 63537
path: 1/4111/942/994/5161/8351/62914/63537
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

VŠCHT Praha pomáhá v souvislosti s válkou na Ukrajině

VŠCHT pomáhá v souvislosti s válkou na Ukrajině

Na této stránce najdete aktuální informace o formách pomoci, jež univerzita nabízí válkou postiženým studentům a akademikům, potažmo jejich spoluobčanům. Pokud máte sami chuť podpořit své kolegy a jejich blízké konkrétní nabídkou nebo nápadem, nebo máte jakýkoli dotaz, napište prosím na nově zřízený centrální email ukrajina@vscht.cz.

Pro obecná témata přesahující VŠCHT Praha (víza, ubytování, zdravotnictví...) prosím využijte národní informační rozcestník nasiukrajinci.cz.

 

Ця сторінка українською мовою 

(Also available in English)

 

Nabídka studentům z Ukrajiny

VŠCHT Praha nabízí bakalářské, magisterské a doktorské studium v různých oborech chemie, ekonomiky a managementu.  Nabízíme studijní programy v českém jazyce a menší počet studijních programů v anglickém jazyce.

Přijímání přihlášek do studijních programů pro akademický rok 2022/2023 (začátek výuky v září 2022) bylo ukončeno 15. 4. 2022.

Zájemci o studium, kteří jsou občany Ukrajiny a prchají před válkou a chtějí

 • začít studovat na VŠCHT Praha, nebo
 • pokračovat ve svých studiích z Ukrajiny na VŠCHT Praha

se mohou do 5. 5. 2022 zaregistrovat jako uchazeči o studium. Zaregistrovaným uchazečům  bude dle výnosu č. A/V/961/11/2022 umožněno si v polovině května podat formální přihlášku ke studiu, včetně všech potřebných příloh. Přesný termín (datum a čas) podání formální přihlášky bude sdělen zaregistrovaným uchazečům. Další termín podání přihlášek již nebude možný.

Podání formální přihášky nezaručuje přijetí ke studiu. Pro přijetí je třeba splnit standardní podmínky přijetí, což u některých studijních programů může být úspěšné absolvování přijímací zkoušky nebo splnění podmínek pro její prominutí. U ukrajinských uchazečů prchajících před válkou se pouze zjednodušuje proces přijímací zkoušky z českého jazyka pro studijní programy vyučované v českém jazyce. 

Vzhledem k současným nejistým podmínkám ve věci financování nelze nyní zaručit existenci či výši zvláštní podpory pro přihlášené ukrajinské studenty. Zájemci o studium by měli pro jistotu počítat s tím, že si budou životní náklady na pobyt v Praze během studia hradit z vlastních zdrojů. Studium v českých studijních programech je zdarma. Za studium v anglickém jazyce se platí poplatky dle výnosu č. A/V/961/2/2022.

    

   Zaregistrovat se jako uchazeč o studium na VŠCHT

     

   Krátkodobé kurzy

   Dříve nabízené krátkodobé kurzy s výukou v průběhu jara a léta jsou již zcela kapacitně naplněné. Bohužel v současnosti nemůžeme nabídnout další místa v jazykových ani odborných kurzech.

    

   Nabídka stávajícím ukrajinským studentům a akademikům na VŠCHT Praha

   VŠCHT Praha aktuálně nabízí studentům a akademikům postiženým válkou na Ukrajině následující:

   Pomoc při řešení studijních problémů - pokud studenti čelí nebo budou čelit v důsledku válečné situace problémům s probíhajícím studiem na VŠCHT, mohou se obrátit na jejich fakultní děkanáty, které jsou instruovány a připraveny podat pomocnou ruku a najít nejlepší možné řešení.

   Mimořádná stipendia - na stejném místě je možné individuálně zažádat o mimořádné stipendium v případě, že válečný konflikt a s ním související okolnosti znamená ohrožení průběhu studia vinou náhlých finančních problémů.

   Psychologická a sociálně-právní poradna – aktuální situace může velmi náročná po psychické stránce, pokud studenti či akademici potřebují v tomto ohledu odbornou podporu, mohou využít bezplatných služeb naší psychologické nebo sociálně-právní poradny. Přímý kontakt ZDE.

    

   Pomoc VŠCHT Praha uprchlíkům z Ukrajiny

   Poskytnutí lůžek na kolejích VŠCHT Praha

   Vedení Správy účelových zařízení VŠCHT Praha nabízí ukrajinským studentům, akademikům a dalším neakademickým pracovníkům VŠCHT Praha možnost ubytování jejich blízkých, kteří se ocitli v ohrožení, a to do vyčerpání kapacit. 

   Zažádat o ubytování mohou i budoucí ukrajinští studenti a zaměstnanci VŠCHT Praha.

   Pro tento účel je třeba vyplnit Žádost o mimořádné ubytování (formuláře v češtině | formuláře v ukrajinštině) a odeslat ji na e-mail stanislav.stary@vscht.cz. Takto ubytované osoby pocházející z Ukrajiny můžou zažádat o vyplacení jednorázového příspěvku ve výši 3 000,- Kč (podrobněji viz výnos č. A/V/961/9/2022).

   Žádosti budou posouzeny individuálně.

   Charitativní pomoc

   Akademický senát VŠCHT Praha schválil v úterý 1. 3. 2022 návrh vedení školy na mimořádný dar na podporu Ukrajiny ve výši 1 000 000 Kč.

   VŠCHT Praha ve spolupráci s ČVUT Praze a organizacemi Adra a Zásilkovna vyslaly 5. 4. 2022 na Ukrajinu kamion s humanitární pomocí. Náklad humanitárního transportu tvoří trvanlivé potraviny, dětské pleny, zdravotnické a hygienické potřeby v hodnotě 1 200 000 Kč.

    

   Nabídka studia na českých vysokých školách

   Souhrnné informace a odkazy na pomoc, kterou nabízí jednotlivé české vysoké školy naleznete na portálu studyin.cz (dostupné také v ukrajinštině/angličtině). 

    

   Nabídky pozic ve vědě a výzkum

   Vznikl český národní bod researchin.cz. Jeho cílem je poskytnout informace o výzkumných a studijních příležitostech v ČR a informovat o tom, co, jak a kdy je potřeba zajistit po stránce administrativní, resp. legislativní/vízové a také koho v Česku na jednotlivých pracovištích kontaktovat. Součástí je i nabídka pracovních pozic vhodných pro ukrajinské kolegy a kolegyně. 

   Obdobná nabídka s možností vyhledávání je také na webu researchjobs.cz/ua/ a v celoevropském rozsahu na scienceforukraine.eu

   Dílčí příležitosti

    

   VŠCHT Praha přerušila bilaterální spolupráce s partnerskými ruskými univerzitami.

    

   Zaměstnávání ukrajinských státních příslušníků na VŠCHT Praha

   Pokud máte volnou pracovní pozici (doktorand, postdoc, akademik, vědecký pracovník), kterou lze nabídnout Ukrajincům, pak vyplňte formulář pro zadání inzerátu (objeví se na researchin.cz researchjobs.cz a případně i na scienceforukraine.eu. Po obsazení pozice nezapomeňte zajistit i stažení inzerátu (vyplněním příslušného formuláře pro odstranění inzerátu).

   Pokud budete chtít zaměstnat občana z Ukrajiny, prosím napište email na welcome@vscht.cz a zadejte ho co nejdříve do MOBISU.

   V souvislosti se situací na Ukrajině vznikl návod k možnostem zaměstnání ukrajinských státnicích příslušníků na VŠCHT Praha. Veškeré informace se v průběhu času mění a upřesňují, proto je dobré vždy řešit konkrétní situace individuálně a vše dopředu konzultovat.

   Problematikou zaměstnávání cizinců a jejich života na VŠCHT a v Česku se obecně na VŠCHT Praha věnují

    

   Možnost se zapojit do pomoci

   Ne VŠCHT Praha existuje skupina dobrovolníků, která svou činnost koordinuje ve skupině na Facebooku.

   V současnosti existuje velké množství iniciativ, kde se dá pomoci. Pokud máte možnost nabídnout svoji pomoc, můžete se zaregistrovat na pomahejukrajine.cz/nabidka (aplikace je provozovaná konsorciem nevládních organizací pracujících s migranty).

   VŠCHT v souladu s doporučením nedrobit materiální sbírkové aktivity vlastní materiální sbírku neorganizuje. Pokud chcete pomoci materiálním darem, doporučujeme obrátit se na existující profesionální nadace a organizátory, případně přímo na Velvyslanectví Ukrajiny v Praze.

   VŠCHT Praha organizuje neveřejnou sbírku pro podporu kolegů a kolegyň postižených válkou na Ukrajině. Ke sbírce se může připojit každý zaměstnanec či student VŠCHT Praha (podrobnosti na intranetu).

   Užitečné odkazy při pomoci Ukrajincům

   Dokumenty

   Aktualizováno: 9.5.2022 17:05, Autor: Jan Kříž

   Kód ASCDESC NázevASCDESC Platné odASCDESC Platné doASCDESC
   A/V/961/11/2022Opatření v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny (přijímací řízení pro Ukrajince) - CZ + UA verze12.04.202231.03.2023

   VŠCHT Praha
   Technická 5
   166 28 Praha 6 – Dejvice
   IČO: 60461373
   DIČ: CZ60461373

   Datová schránka: sp4j9ch

   Copyright VŠCHT Praha
   Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

   VŠCHT Praha
   na sociálních sítích
   zobrazit plnou verzi