Eaton

Eaton

Nový rozvaděč šetrnější k životnímu prostředí

Na trhu by se v blízké době mohl objevit inovativní rozvaděč středního napětí, který nevyužívá plyn SF6. Za ambiciózní novinkou stojí firma Eaton, vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR a Vysoké školy chemicko-technologické a jejich úspěšný přenos know-how do praxe. Společný projekt financovala Technologická agentura ČR v rámci programu EPSILON.

Týmy vedené Jurajem Fedorem z ÚFCH JH a Petrem Slavíčkem z VŠCHT společně s komerčním příjemcem dotace společností Eaton Elektronika s.r.o. více než tři roky spolupracovali na prototypu rozvaděče středního napětí, který obsahuje náhradu za plyn fluorid sírový (SF6).  Tento plyn se nachází ve spínačích a rozvaděčích v každé elektrárně na světě, dokonce i v každé rozvodně vysokého napětí.

Problémem je, že SF6 je velice silný skleníkový plyn, jeho potenciál globálního oteplování (GWP) dosahuje 23 000. To znamená, že jeden kilogram SF6 uvolněný do atmosféry přispěje ke globálnímu oteplování stejně jako 23 000 kilogramů CO2. S ohledem na odpovědnost k životnímu prostředí je nutné najít vhodnou alternativu. Právě na tento úkol se soustředil projekt, jehož výsledkem je úspěšně otestovaný prototyp rozvaděče naplněného směsí jiných plynů. Hodnota GWP nové směsi je 230.

Tým z VŠCHT se v rámci projektu specializoval především na počítačové modelování vlastností molekul. Ve spolupráci s ÚFCH JH se pak vědci podíleli na interpretaci unikátních experimentů a predikci chování vhodných náhradních kandidátů za SF6. Společnost Eaton se soustředila především na design a konstrukci a později i testování prototypů rozvaděčů, které bylo realizováno v Holandsku.