
Profesor Jankovský povede tým v OP JAK
Ondřej Jankovský je profesorem na Ústavu anorganické chemie. V současné době je proděkanem pro vědu a výzkum na FCHT a místopředsedou Silikátové společnosti ČR. Se svou výzkumnou skupinou ACM vyvinul novou generaci vysoce pevných vícesložkových kompozitů pro aplikace ve stavebním průmyslu a podílel se také na vývoji jednodoménových vysokoteplotních REBCO supravodičů s jedinečnou levitační silou a zachyceným polem. Je také hlavním řešitelem prestižního projektu GAČR JUNIORSTAR a spolunavrhovatelem projektu OP JAK Špičkový výzkum.
Jaké jsou hlavní cíle podpořeného projektu z výzvy Špičkový výzkum OP JAK, jehož jste součástí?
Projekt je zaměřen na vytvoření centra špičkového výzkumu MAteriálů a Technologií pro Udržitelný Rozvoj (MATUR), jehož cílem je výzkum interdisciplinární povahy s vysokým potenciálem tvorby špičkových a v budoucnu aplikovatelných výzkumných výsledků s přesahem do nejrůznějších oborů lidské společnosti.
Jaká bude role VŠCHT v rámci konsorcia?
S mojí skupinou budeme zkoumat zejména nové hybridní silikátové hmoty a jejich technologické aplikace a také další pojiva na bázi reaktivního oxidu hořečnatého. Prof. Pabst a jeho skupina se budou zabývat převážně studiem materiálů pro vysokoteplotní technologie v energetice. Dalšími výzkumnými záměry projektu jsou procesy a materiály snižující environmentální dopady průmyslových produktů a multifunkční nanostrukturované materiály a technologie.
Jaká finanční podpora bude směřovat na VŠCHT?
Z celkové dotace 464 mil. Kč je alokováno na VŠCHT lehce přes 18 mil. Kč.
Co považujete za největší výzvu v oblasti, jíž se budete zabývat?
Rád bych řekl, že největší výzvou bude problematika 3D tisku u námi vyvinutých materiálů, ale zatím se jako mnohem větší výzva jeví zvládnutí náročného administrativního procesu, který je spojený s realizací projektu i publikováním (výběrová řízení, Open Science, DMP – datová úložiště, …). Zároveň jsme také neměli šťastnou ruku na projektového manažera z projektového centra, který nám byl přidělen jako osoba zodpovědná za administrativní řízení projektu.
Kdo je hlavním řešitelem a jaké další instituce jsou do projektu zapojeny?
Hlavním řešitelem projektu je profesor Bohumír Strnadel z VŠB-TUO, do projektu jsou zapojeny také ÚFM AVČR a UPOL.
Budou mít výsledky výzkumu aplikační potenciál, nebo jde čistě o základní výzkum?
Projekt je zaměřený převážně na základní výzkum. Mezi indikátory povinnými k naplnění jsou ale i výsledky aplikovaného výzkumu jako funkční vzorky, užitné vzory či podané patentové přihlášky, což svědčí o snaze provázat základní a aplikovaný výzkum, takže vyvinuté materiály v rámci projektu by měly mít i aplikační potenciál.