Crytur-2022-v2

Adam Baláž zvítězil v Ceně Crytur 2022

Turnov, 14. 12. 2022Vítězem 9. ročníku Ceny Crytur se stal Adam Baláž z pražské Vysoké školy chemicko-technologické. Odnáší si 40 000 Kč, finanční ocenění získala i jeho školitelka Denisa Lizoňová. Soutěž, ve které pravidelně soupeří vysokoškolští studenti se svými diplomovými pracemi na téma materiálové vědy, má za cíl podpořit talentované výzkumníky v technicky zaměřených oborech v jejich dalším rozvoji. Ocenění předali zástupci turnovské společnosti Crytur v sídle firmy.

Soutěž existuje od roku 2014 a je určena studentkám a studentům českých a slovenských vysokých škol. Letošní finanční odměny byly oproti předcházejícím ročníkům navýšeny – vítězové získávají 40 000 Kč, resp. 30 000 Kč a 20 000 Kč. Při hodnocení se posuzují nejen autoři, ale i školitelé. Oceňuje se tak i způsob vedení práce, který se odráží ve stylu a kvalitě zpracování. Odborná komise, v níž zasedají také hodnotitelé z vědecko-výzkumného týmu společnosti Crytur, věnuje pozornost zejména úrovni práce, inovativnosti a aplikovatelnosti výsledků v praxi.

Do soutěže bylo letos přihlášeno 56 diplomových prací. Autorky a autoři pochází z 10 vysokých škol, z toho ze dvou ze Slovenska. Nejvíce prací přišlo z Prahy: VŠCHT, Univerzity Karlovy a ČVUT.

Vítězem letošního ročníku se stal Adam Baláž z pražské Vysoké školy chemicko-technologické s prací „Study of drug delivery to tumors using advanced liposomal formulations“.  Porota ocenila zejména formu zpracování tématu, jeho aktuálnost a dobrou aplikovatelnost v praxi.

Práce se věnuje aktuálnímu tématu dopravy léčivých látek specificky do nádorových buněk.

Velmi dobře shrnuje dosavadní problematiku, možnosti a úskalí cílené dopravy látek do rakovinových buněk, což je dnes velmi sledovaná oblast. Experimentální část přehledně demonstruje aplikace bioaktivních komponent do lipozomálních struktur, jejich procesy a unikátní vlastnosti. Celkově je práce psaná poutavě a odborně na velmi dobré úrovni,“ shrnuje ve svém hodnocení vítězné práce Ing. Antonín Fajstavr, R&D projekt inženýr v Crytur, spol. s r.o.

Druhé místo těsně obsadil Antonín Baďura z Univerzity Karlovy s prací „Magnetooptical and magnetotransport effects in non-collinear antiferromagnets.“ Třetí se umístil Jan Král s prací „Příprava a charakterizace scintilačních nanokompozitů na bázi nanokrystalů CsPbBr3,“ z ČVUT v Praze.

Porota udělila také dvě Čestná uznání. 

Jedno z nich získala Ing. Alžběta Zemánková s prací Investigation of phase behavior and physical stability of co-amorphous systems for drug delivery systems z Fakulty chemicko-inženýrské, VŠCHT Praha. Školitelkou práve byla doc. Mgr. Fatima Hassouna, Ph.D.

Diplomová práce významně přispívá ke studiu biodostupnosti léčivé látky u nově vyvíjených léčiv. Tato léčiva mají velmi často nízkou rozpustnost ve vodě, a proto se i hůře vstřebávají v organismu. Ke zvýšení účinnosti se uvažuje o využití amorfní formy léčiva, která však potřebuje pro transport vhodnou pomocnou látku, která pomáhá nestabilní amorfní formy léčiv stabilizovat a podpořit jejich účinnost. Autorka se věnovala studiu vlastností tzv.  ko-amorfních systémů, jejich stabilizace a predikce jejich fyzikální stability v organismu tak, aby se léčivá látka dostala ke svému cíli.

Zdroj: TZ Crytur