
Mladí čeští chemici mají další medaile
Mezinárodní chemická olympiáda (IChO) není jedinou mezinárodní chemickou soutěží pro středoškoláky. V roce 1966 se uskutečnil první ročník tzv. „Vsesojuznoj chimičeskoj olympiady“. Byla to soutěž pro studenty z jednotlivých svazových republik tehdejšího Sovětského svazu. Úlohy se zadávaly v ruštině a byla to vlastně „národní“ soutěž. V devadesátých letech se v důsledku rozpadu SSSR a geopolitických změn stala soutěží mezinárodní a přejmenovala se na International Mendeleev Chemistry Olympiad (IMChO). Jak šel čas, ukázalo se, že ne všichni studenti z bývalých svazových republik perfektně rozumí ruštině a proto se úlohy začaly zadávat dvojjazyčně – rusky a anglicky. Tím se otevřel prostor pro účast dalších států.
Rok 2019 je vyhlášen mezinárodním rokem periodické soustavy prvků. U této příležitosti se IMChO konala poprvé v Petrohradu. Ve městě, kde žil, pracoval a v roce 1869 objevil periodický zákon Dmitrij Ivanovič Mendělejev. Po úspěšné 50. IChO v Praze a Bratislavě byly Česká a Slovenská republika oficiálně pozvány, aby se zúčastnily 53. ročníku této soutěže.
Soutěž se konala 20. – 27. dubna a Českou Republiku reprezentovali první čtyři nejlepší účastníci z národního kola ChO: Filip Svěrák z brněnského Gymnázia, třída Kapitána Jaroše, Jan Obořil z gymnázia v Brně-Bystrci, Martin Pernica z gymnázia ve Šlapanicích a Richard Veselý z Gymnázia Budějovická v Praze. Mentoři mají možnost úlohy přeložit do národního jazyka, ale musí to třikrát udělat přes noc. Všichni kluci ale souhlasili, že anglické zadání zvládnou a bude jim stačit přeložit některé odborné termíny a fráze.
Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo v nádherném hlavním sále Konstantinovského paláce. Čeští studenti si v konkurenci 30 států vedli velmi úspěšně a získali 3 stříbrné (Filip Svěrák, Richard Veselý, Jan Obořil) a jednu bronzovou (Martin Pernica) medaili! Všem studentům gratulujeme, děkujeme za další skvělou reprezentaci České republiky a těšíme se na medaile z 51. IChO v Paříži!
„Ty medaile považuji za veliký úspěch. Nevěděli jsme, do čeho jdeme, ty úlohy byly proklatě těžké, ale kluci to zvládli, i když měli zadání anglicky. Pro srovnání, čínská delegace, která byla letos také poprvé a měla s sebou profesionální překladatele, získala pouhou jednu bronzovou medaili.“ hodnotí výsledek Petr Holzhauser z VŠCHT Praha, mentor českého týmu.