Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Veřejnost → Pro média → Archiv tiskových zpráv → 2020 → Rektor VŠCHT dohodl na Tchaj-wanu spolupráci s předními univerzitami
čas: 19.3.2024 12:54:46
url: '/popularizace/media/tiskove-zpravy/2020/rektor-vscht-dohodl-na-tchaj-wanu-spolupraci-s-prednimi-univerzitami'
path: 1/4111/942/994/5161/1314/1473/53063/55715

Rektor VŠCHT dohodl na Tchaj-wanu spolupráci s předními univerzitami

Podpis memoranda o spolupráci VŠCHT A NTUT

Praha, 8. září 2020 - Vysoká škola chemicko-technologická v Praze má nové zahraniční partnery. Během cesty na Tchaj-wan, které se zúčastnil v uplynulém týdnu jako člen oficiální české delegace, podepsal rektor VŠCHT Pavel Matějka tři memoranda o spolupráci a vzájemné výměně studentů s National Tsing Hua University (168. místo v QS Global World Ranking 2021), National Taipei University of Technology (488. místo) a nejstarší soukromou Tunghai University.

Kromě těchto slavnostních aktů diskutoval rektor Matějka nové možnosti spolupráce v oblastech biomedicinského výzkumu či cirkulární ekonomiky s Industrial Technology Research Institute a navázal nové kontakty s Academia Sinica, tchajwanským ekvivalentem Akademie věd České republiky. Součástí programu byla také setkání se zástupci s National Chung Hsing University, s níž VŠCHT pojí kromě memoranda o spolupráci též dlouholetá výzkumná kooperace. V neposlední řadě se pak rektor Matějka setkal s reprezentanty National Chiao Tung University, která výzkumně spolupracuje s VŠCHT v oblasti supramolekulární chemie.

„Spolupráce s tchajwanskými univerzitami není pro VŠCHT Praha novinkou, máme velmi dobré zkušenosti jak s dílčími vědeckými projekty, tak i s jednotlivými studentskými stážemi. Nicméně osobní kontakty s vedením jednotlivých škol a výzkumných institucí dávají této kooperaci nový institucionální rozměr, umožní ji rozšířit napříč našimi fakultami a taktéž nastavit výhodné podmínky pro studentské výměny, říká rektor Matějka.

Tchajwanské univerzity a výzkumné instituce mají úzké vazby na pokročilé tchajwanské firmy v oblasti IT a Průmyslu 4.0, jejichž produkty jsou celosvětově známé. „Tato skutečnost nepochybně přispěje k atraktivitě stáží pro naše studenty. Výhodou spolupráce s tchajwanskými výzkumnými institucemi je i zázemí vědeckého a technologické úseku České ekonomické a kulturní kanceláře Tchajpej,“ konstatuje rektor Matějka a dodává: „Velmi děkuji Marii Leflerové, vedoucí uvedeného úseku, díky níž bylo možné maximálně efektivně využít čas návštěvy a zvládnout pracovně náročný program.“

Pro další informace se obracejte na:

Mgr. Michal Janovský
Vedoucí oddělení komunikace