Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Veřejnost → Pro média → Archiv tiskových zpráv → 2021 → Profesor Sofer prvním českým koordinátorem projektu z výzvy EuroNanoMed 3
čas: 19.3.2024 09:50:48
url: '/popularizace/media/tiskove-zpravy/2021/projekt-teiger'
path: 1/4111/942/994/5161/1314/1473/57420/58123

Profesor Sofer prvním českým koordinátorem projektu z výzvy EuroNanoMed 3

Cílení mesoporézních nanočástic na inhibitory kontrolních bodů imunitního systému

EuroNanoMed je mezinárodní výzva na podporu průlomových projektů v oblasti nanomedicíny. Profesor Sofer uspěl s projektem TEIGER zaměřeným na rakovinovou imunoterapii spočívající v obnovení protinádorové odpovědi blokováním imunitních kontrolních bodů pomocí speciálně upravených multifunkčních nanočástic z oxidu křemičitého. Tříletý projekt bude řešit konsorcium tvořené týmy z České republiky, Francie a Taiwanu.

Blokáda imunitních kontrolních bodů (tzv. „immune checkpoints“) je terapeutická metoda založená na inhibici mechanismů brzdících trvání a míru odezvy imunitního systému. Léčba rakovinných onemocnění cílená na imunitní systém je klinicky velmi zajímavou možností, protože úspěšné vyléčení nádoru vyžaduje úplnou likvidaci všech rakovinných buněk. I malé množství rakovinných buněk, které přežijí většinu současných terapeutických přístupů, často vyvolává recidivu. U novějšího imunoterapeutického přístupu však stačí aktivovat několik tisíc bílých krvinek, které následně spustí silnou imunitní reakci vůči rakovinným buňkám. Jednou z konkrétních možností takové terapie je aplikace specificky upravených multifunkčních mesoporézních nanočástic z oxidu křemičitého (MSN) cílených na inhibitory kontrolních bodů imunitního systému (ICER a CTLA-4)  bez ohledu na jejich buněčnou lokalizaci.

Cílem projektu TEIGER je vyvolat protinádorovou imunitu vůči melanomu cílením CTLA-4 pozitivních T-buněk. K tomuto účelu budou využity nanočástice dekorované peptidy, které budou obsahovat molekuly malé interferující ribonukleové kyseliny (siRNA) navržené proti ICER. Cílení ICER v CTLA-4 pozitivních regulačních T-buňkách zprostředkovaně umožní antigen prezentujícím buňkám snáze aktivovat T-buňky specifické pro nádor. Tento přístup by mohl umožnit nahrazení ipilimumabu, monoklonální protilátky blokující CTLA-4 klinicky používané pro léčbu melanomu.

Na projektu se budou podílet zaměstnanci všech čtyř fakult VŠCHT Praha, dalším partnerem z České republiky je Josef Bodor z NanoSYS Biologics. Francouzským partnerem je farmaceutická firma V-Nano, která bude výsledek projektu převádět do reálné průmyslové praxe. Preklinické a klinické zkoušky budou probíhat na dvou taiwanských univerzitách National Yang-Ming University a Chang Gung University. Projekt bude probíhat do konce roku 2023.

ICER – indukovatelný časný represor cyklický adenosinmonofosfát

CTLA-4 - cytotoxický T-lymfocytový antigen 4

Pro další informace se obracejte na:

Mgr. Michal Janovský
Vedoucí oddělení komunikace