Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT
Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Veřejnost → Pro média → Archiv tiskových zpráv → 2022 → Radek Cibulka získal prestižní Cenu Rudolfa Lukeše pro rok 2022
iduzel: 67154
idvazba: 81084
šablona: stranka_obrazek
čas: 22.4.2024 11:04:09
verze: 5378
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 67154
idvazba: 81084
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'www.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/popularizace/media/tiskove-zpravy/2022/radek-cibulka-ziskal-prestizni-cenu-rudolfa-lukese-pro-rok-2022'
iduzel: 67154
path: 1/4111/942/994/5161/1314/1473/62642/67154
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Radek Cibulka získal prestižní Cenu Rudolfa Lukeše pro rok 2022

Radek Cibulka (foto Barbora Mráčková)

Cenu Rudolfa Lukeše, kterou uděluje Česká společnost chemická ve spolupráci s Nadací Experientia, letos získal prof. Radek Cibulka z VŠCHT Praha. Oceněný chemik se věnuje výzkumu flavinů, derivátů vitaminu B2, jako katalyzátorů organických reakcí. „Navrhujeme nové flavinové deriváty, které používáme k zefektivnění chemických přeměn v organické syntéze. Vyvinuli jsme několik nových metod, které jsou založené právě na „na míru šitých“ katalyzátorech se strukturou inspirovanou přírodními flaviny a jejich excitaci viditelným světlem,“ vysvětluje Radek Cibulka význam své práce pro organickou chemii.

Organická syntéza, které se ve svém výzkumu věnuje letošní laureát Ceny Rudolfa Lukeše, představuje významný nástroj umožňující z dostupných surovin připravit užitečné látky jako léčiva, materiály nebo čistící a kosmetické prostředky. „Metod, které přeměňují jednu látku v druhou, existuje celá řada. Často však mají nízkou účinnost či využívají drahá nebo nebezpečná činidla. V naší laboratoři se inspirujeme činností některých enzymů, zejména těch obsahujících flaviny,“ říká Radek Cibulka. „Navrhujeme nové flavinové deriváty, které používáme k zefektivnění chemických přeměn v organické syntéze. Ty pak používáme v reakcích analogickým těm, které flaviny umožňují v přírodě. Některým flavinovým derivátům však umíme nalézt úplně novou funkci,“ vysvětluje oceněný vědec.

Výzkumná skupina Radka Cibulky na VŠCHT v Praze vyvinula již několik nových metod pro efektivní přeměnu organických látek založených na „na míru šitých“ katalyzátorech se strukturou inspirovanou přírodními flaviny. Důležitou vlastností těchto látek je přitom jejich schopnost absorbovat světlo ve viditelné oblasti. „Flaviny při ozařování přechází do excitovaného stavu a stávají se reaktivnějšími. Toho se dá využít k návrhu ještě účinnějších chemických přeměn, nebo k přeměnám, které bez světla vůbec možné nejsou,“ říká Radek Cibulka. „Prokázali jsme, že flaviny jsou vysoce univerzální. Mohou se podílet na fotochemických přeměnách, ke kterým dochází různými mechanismy. Navíc excitované flaviny lze použít jak jako silná redukční, tak i oxidační činidla, a patří tím mezi výjimečné fotokatalyzátory,“ doplňuje čerstvý laureát Ceny Rudolfa Lukeše.

Cenu Rudolfa Lukeše (za vynikající soubor původních prací z oboru organické chemie publikovaných v posledních 5 letech v prestižních mezinárodních časopisech) spojenou s osobní prémií 100 000 Kč od Nadace Experientia převzal Radek Cibulka 11. listopadu na konferenci Pokroky v organické, bioorganické a farmaceutické chemii – Liblice 2022.

Vítěze ceny vybrala jako každoročně nezávislá mezinárodní komise složená z excelentních světových chemiků: „Výzkum prof. Cibulky v oblasti flavinové fotochemie a organokatalýzy vyústil v atraktivní syntetické aplikace. Jeho výzkumné publikace jsou mezinárodně uznávané a poskytují mechanistický pohled na roli flavinů v katalýze,“ zdůvodnila ocenění Radka Cibulky mezinárodní komise.

„Ocenění si nesmírně vážím. Uvědomuji si, že v oblasti organické chemie je v České republice velká konkurence a vidím, jaké osobnosti české chemie přede mnou cenu získaly. Ocenění si vážím rovněž kvůli osobě Rudolfa Lukeše, který se významně podílel na formování Ústavu organické chemie na VŠCHT Praha, tedy místě, kde působím. V neposlední řadě mám z ceny radost za všechny své studenty a kolegy. Vědecká práce je kolektivní dílo a bez příspěvku každého z nich bychom tak zajímavých výsledků nikdy nedosáhli,“ říká Radek Cibulka.

Prof. Radek Cibulka získal doktorát z organické chemie na VŠCHT v Praze, následně absolvoval postdoktorandskou stáž u prof. Burkharda Königa na Univerzitě v Regensburgu. Dnes působí na VŠCHT v Praze, kde vede Ústav organické chemie a zároveň je předsedou Akademického senátu. Výzkumná skupina Radka Cibulky na VŠCHT se zabývá organickou katalýzou a fotokatalýzou. Profesor Cibulka získal v minulosti řadu vědeckých ocenění, například Cenu Alfreda Badera či Cenu Sigma Aldrich. V roce 2020/2021 získal nejvyšší ocenění asociace Chemistry Europe Fellow Class, kterým asociace zvýrazňuje práci výjimečných evropských vědců.

 

Zdroj: TZ Nadace Experientia


Více informací poskytne

Mgr. Michal Janovský - vedoucí oddělení komunikace
Tel.: 220 444 159, mobil: 733 690 543
E-mail: michal.janovsky@vscht.cz

 

O Vysoké škole chemicko-technologické v Praze

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze je přirozeným centrem prvotřídního vzdělávání a výzkumu v oblastech chemie a potravinářství. Patří mezi největší tuzemské instituce zaměřené na technickou chemii, chemické a biochemické technologie, materiálové a chemické inženýrství, potravinářství a výživu, životní prostředí, nově také ekonomiku a management.

Škola s vynikajícím mezinárodním renomé a špičkovým přístrojovým vybavením otevírá každému studentovi možnosti zapojit se do vědeckých projektů dle vlastního výběru, umožňuje zahraniční stáže a je následně vstupenkou k prestižnímu, dobře ohodnocenému uplatnění doma i v zahraničí. Škola je charakteristická rodinnou atmosférou se silným vztahem mezi pedagogy a studenty. I díky tomu VŠCHT Praha patří mezi 360 nejlepších světových univerzit (dle žebříčku QS World University Rankings 2023, v individuální podpoře při vzdělávání a přirozeném zapojení studentů do výzkumu obsadila VŠCHT dokonce 29. místo na světě a první v Česku.

Aktualizováno: 11.11.2022 15:27, Autor: Jan Kříž

KONTAKT

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace

Mapa webu
Sociální sítě
zobrazit plnou verzi