Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT
Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Veřejnost → Pro média → Archiv tiskových zpráv → 2022 → VŠCHT Praha má nový spin-off: společnost MarbleMat
iduzel: 67065
idvazba: 80951
šablona: stranka_obrazek
čas: 22.7.2024 16:12:46
verze: 5474
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 67065
idvazba: 80951
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'www.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/popularizace/media/tiskove-zpravy/2022/vscht-praha-ma-novy-spin-off-spolecnost-marblemat'
iduzel: 67065
path: 1/4111/942/994/5161/1314/1473/62642/67065
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

VŠCHT Praha má nový spin-off: společnost MarbleMat

MarbleMat

Praha, 17. 10. 2022 - Technologie enkapsulace tekutých olejových kuliček, využitelná ve farmaceutické a potravinářské produkci, se zařadila mezi první případy transferu výsledků výzkumné činnosti do spin-off společnosti na VŠCHT Praha. Škola poskytla práva k duševnímu vlastnictví nové firmě MarbleMat, jejímž zakladatelem je zaměstnanec univerzity. Tento krok umožní komercializaci nové technologie, zrychlí její aplikaci v průmyslu a zároveň pomůže spin-offu v jednání s investory a partnery z řad komerčního sektoru.  

Společnost MarbleMat s.r.o. založil Ing. Ondřej Rychecký z Ústavu chemického inženýrství a VŠCHT Praha s ní podepsala v říjnu 2022 smlouvu licenční a o převodu práv k patentu. „Naše škola plní tímto krokem své cíle v podpoře přenosu poznatků vzniklých na univerzitě do praxe a získáváme zkušenosti pro další případy komercializace technologií formou založení spin-off společnosti,“ říká Pavel Matějka, rektor VŠCHT Praha.

Technologie, která je předmětem komerční činnosti společnosti MarbleMat s.r.o., spočívá v enkapsulaci tekutých olejových kuliček v oblasti farmaceutického a potravinářského použití. Stroj pro přípravu kuliček byl zkonstruován v rámci projektu TAČR Zéta ve spolupráci s VÚTS v Liberci. „Velká část aktivních látek na trhu schválených pro farmaceutické použití je špatně rozpustných ve vodě, což vede k jejich nízké biologické dostupnost. Naše technologie se zaměřuje na tyto sloučeniny a zlepšuje jejich vlastnosti,“ vysvětluje autor technologie Ondřej Rychecký, jenž na univerzitě působí ve výzkumné skupině profesora Františka Štěpánka a je absolventem doktorského studia v centru The PARC.  „Mezi největší přednosti patří více než dvojnásobné zvýšení biodostupnosti účinných látek a možné využití tekutých olejových kuliček jako vhodné formy personalizované medicíny. Příkladem může být plnění tvrdých želatinových kapslí olejovými kuličkami, kdy každá kulička obsahuje jinou aktivní sloučeninu,“ dodává.

Odkup duševního vlastnictví je začátkem časově a finančně náročné cesty implementace technologie a následného tržního využití v průmyslu/praxi. Svých cílů chce společnost MarbleMat dosáhnout úzkou spoluprací s externími farmaceutickými společnostmi a uvedení produktu na trh očekává v horizontu příštích 3 až 4 let. „Jsme otevřeni další případné spolupráci s VŠCHT, která by mohla vést k dalším přelomovým pokrokům ve vědě a technice,“ říká Ondřej Rychecký.

Společnost MarbleMat již během krátkého období vlastní existence získala projekt TAČR Gama2 a umístila se mezi 20 nejlepšími start-upy v soutěži EIT Health Innostars award.

 


Více informací poskytne

Mgr. Michal Janovský - vedoucí oddělení komunikace
Tel.: 220 444 159, mobil: 733 690 543
E-mail: michal.janovsky@vscht.cz

 

O Vysoké škole chemicko-technologické v Praze

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze je přirozeným centrem prvotřídního vzdělávání a výzkumu v oblastech chemie a potravinářství. Patří mezi největší tuzemské instituce zaměřené na technickou chemii, chemické a biochemické technologie, materiálové a chemické inženýrství, potravinářství a výživu, životní prostředí, nově také ekonomiku a management.

Škola s vynikajícím mezinárodním renomé a špičkovým přístrojovým vybavením otevírá každému studentovi možnosti zapojit se do vědeckých projektů dle vlastního výběru, umožňuje zahraniční stáže a je následně vstupenkou k prestižnímu, dobře ohodnocenému uplatnění doma i v zahraničí. Škola je charakteristická rodinnou atmosférou se silným vztahem mezi pedagogy a studenty. I díky tomu VŠCHT Praha patří mezi 360 nejlepších světových univerzit (dle žebříčku QS World University Rankings 2023, v individuální podpoře při vzdělávání a přirozeném zapojení studentů do výzkumu obsadila VŠCHT dokonce 29. místo na světě a první v Česku.

MarbleMat 1
MarbleMat 2
MarbleMat 3
Ondřej Rychecký

Aktualizováno: 7.11.2022 11:14, Autor: Jan Kříž

KONTAKT

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace

Mapa webu
Sociální sítě
zobrazit plnou verzi