Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Rada Vacátko na VŠCHT Praha
url: '/popularizace/media/tiskove-zpravy/5683/5797'
path: 1/4111/942/994/5161/1314/1473/5683/5797

Rada Vacátko na VŠCHT Praha

Krádež speciálních tyčinek z laseru vyšetřuje ode dneška na VŠCHT Praha policejní rada Vacátko se svým týmem. Byl tu totiž zahájen letní vědecký tábor „Po stopách rady Vacátka“ pro děti od 8 do 15 let v rámci projektu STEP – krok k popularizaci vědy a výzkumu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost s cílem přiblížit vědu, výzkum a jeho výsledky a motivovat v tomto směru žáky ZŠ a SŠ.

šířka 450px
foto: Aleš Novák

Dvacet dětí ze všech konců republiky se od pondělí do pátku stane v laboratořích VŠCHT Praha forenzními techniky a laboranty.  Ke zjištění pachatele budou nejen identifikovat otisky prstů a také DNA, ale například analyzovat skleněné střepy a zjišťovat, z jakého prostředí pochází nános na podrážkách bot objevených na místě činu. Jednotlivá pětičlenná družstva mezi sebou budou soutěžit v úspěšnosti získávání stop a určení pachatele. Domů si děti odvezou svou identifikační kartu s otisky prstů a fotografií.

„Jde o první akci v rámci projektu STEP, který naše škola získala a který potrvá až do konce června 2014,“ říká manažerka projektu Ing. Jitka Svatošová. „Dětem i středoškolákům by měl během té doby pomoci podívat se na chemii jako na velmi zajímavou vědu, s jejíž pomocí se jim mohou otevřít naprosto neznámé a zajímavé světy.“  Kromě letních táborů připraví VŠCHT Praha v rámci projektu STEP po celé republice i chemické jarmarky, exkurze pro střední školy, diskusní fóra v kavárnách a vytvoří také webový portál se soutěžemi, výukovými materiály pro interaktivní tabule nebo mobilní telefony.

Děti z celé republiky (Operační program je určen pro mimopražské účastníky) samozřejmě nebudou trávit celý týden v laboratořích. Čeká je různorodý program, například návštěva policejního muzea, bojová hra na Vyšehradě a řada dalších sportovních a kulturních aktivit v rámci hlavního města.

Aktualizováno: 19.9.2014 11:46, Autor: