Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Propagace chemie nejen v Mezinárodním roce chemie
čas: 18.4.2024 16:35:26
url: '/popularizace/media/tiskove-zpravy/5684/6235'
path: 1/4111/942/994/5161/1314/1473/5684/6235

Propagace chemie nejen v Mezinárodním roce chemie

Více než čtyři tisíce studentů středních škol oslovili za loňský rok v rámci Hodin moderní chemie posluchači a doktorandi Vysoké školy chemicko-technologické v Praze při svých aktivitách v různých popularizačních programech zaměřených na propagaci chemie.

Jejich výjezdy po celé republice jsou stále žádanější. Vyučující na středních školách i učilištích zjistili, že i jedna moderní hodina chemie dokáže zvýšit zájem žáků o předmět. Od mladých lidí, kteří si chemii zvolili jako životní obor, se dozvědí, v čem vidí její půvab i význam.

Ovšem to nejzajímavější, co studenty láká, jsou moderní pokusy, s nimiž vysokoškoláci do škol míří. „Velmi oblíbená je samozřejmě výroba zmrzliny za použití kapalného dusíku,“ říká Mgr. Petra Kinzlová, která se agendou kolem Hodin moderní chemie na VŠCHT Praha zabývá. „Ale nadšení vzbuzuje i zmražený a rozbitý karafiát nebo gumová hadice, změna barvy inkoustu a další přitažlivé pokusy. Připravenou máme už i Hodinu moderní chemie II., která je zaměřena na přeměnu energií,“ informuje o novince Petra Kinzlová.

VŠCHT Praha je zapojena do tří projektů, které cílí na propagaci chemie přímo na středních školách. Jednak jde o pražský projekt Popuch, v jehož rámci loni vysokoškoláci z Dejvic navštívili čtrnáct středních škol v hlavním městě a jejich hodinu vidělo 1500 středoškoláků. Další projekt je dotován MŠMT a je zaměřen do regionů. I na severní či jižní Moravě slavila díky jemu Hodina moderní chemie velké úspěchy, na školách po celé republice ji viděly dvě tisícovky studentů. Poslední projekt se rozvíjí v rámci letošního Mezinárodního roku chemie ve spolupráci s Českou hlavou a už nyní má za sebou úspěšnou prezentaci před více než pětistovkou středoškoláků.

Aktualizováno: 19.9.2014 12:56, Autor: Hana Helísková