Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Scientia Pragensis – den vědy na pražských vysokých školách
šablona: stranka
čas: 29.3.2024 11:16:37
url: '/popularizace/media/tiskove-zpravy/5756/6243'
path: 1/4111/942/994/5161/1314/1473/5756/6243

Scientia Pragensis – den vědy na pražských vysokých školách

VŠCHT Praha se již počtvrté představila na Dni vědy na pražských vysokých školách  - Scientia Pragensis, který proběhl minulý pátek 26. listopadu na Vysoké škole ekonomické v Praze. Spolu s VŠCHT Praha se této akce zúčastnili zástupci dalších pražských vysokých škol, ale i jiných institucí, jako je např. Národní technická knihovna či Národní technické muzeum.

V rámci hlavního programu vystoupil prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc., vedoucí Ústavu analytické chemie Fakulty chemicko-inženýrské VŠCHT Praha, s přednáškou „Mikrovlny v laboratoři a mezi hvězdami“. Přednáška prof. Urbana byla zaměřena na jednu z nejmladších disciplín spektroskopie, mikrovlnnou spektroskopii, která vznikla jako vedlejší produkt intenzivního vojenského výzkumu během druhé světové války a která dodnes suverénně dominuje mezi všemi spektroskopickými metodami svou jedinečnou přesností.

Druhou přednášející v barvách VŠCHT Praha byla ing. Miroslava Novotná, CSc., která patří k uznávaným odborníkům v oblasti analýzy památkových předmětů. Přednáška s názvem „Spektroskopie – pohled do hlubin minulosti, aneb kulturní památky pod lupou“ představila auditoriu mimořádně zajímavé a i pro širokou veřejnost atraktivní spektroskopické analytické metody průzkumu památek, které odborníkům pomáhají odkrýt mnohá tajemství našich předků.

V rámci doprovodného programu v atriu Rajské budovy VŠE představila VŠCHT Praha u svého stánku hlavní pilíře výzkumu, který probíhá na naší škole. Velké popularitě se těšila oblíbená výroba zmrzliny a mimořádný zájem v letošním roce zaznamenaly také ukázky metod, jimiž se zjišťuje falšování potravin. Prezentovala je doktorandka z Ústavu konzervace potravin a technologie masa Fakulty biochemické a potravinářské technologie ing. Adéla Koláčková.

Formou posterů měli návštěvníci možnost seznámit se s problematikou, které se ve svých vystoupeních věnovali oba přednášející v hlavní části programu, ale také s přehledem mezinárodních projektů, kterých se účastní týmy VŠCHT Praha.
Více se o Dni vědy dozvíte na stránkách www.sciprag.cz.

Petra Kinzlová
Oddělení komunikace VŠCHT Praha