Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Veřejnost → Pro média → Archiv tiskových zpráv → Historický úspěch české reprezentace na Mezinárodní chemické olympiádě
čas: 19.3.2024 06:23:50
url: '/popularizace/media/tiskove-zpravy/historicky-uspech-ceske-reprezentace-na-mezinarodni-chemicke-olympiade'
path: 1/4111/942/994/5161/1314/1473/42065/43578

Historický úspěch české reprezentace na Mezinárodní chemické olympiádě

medaile IChO 2018

Praha, 28. 7. 2018 – Slavnostní vyhlášení vítězů 50. ročníku Mezinárodní chemické olympiády v pražském Rudolfinu přineslo českým barvám spoustu radosti. Česká reprezentace totiž zaznamenala nejlepší výsledek v novodobé historii, když získala tři zlaté medaile, jednu stříbrnou a v žebříčku národů obsadila čtvrtou příčku. Jan Obořil navíc skončil v absolutním pořadí na osmém místě. To vše v konkurenci rekordního počtu 300 soutěžích ze 76 zemí světa. Olympiádu pořádaly společně Česká republika a Slovensko.

„Všem našim medailistům gratuluji ke krásnému výsledku. Chemie nepatří v našich školách mezi příliš oblíbené obory, a přesto dokážeme držet krok se světovou špičkou,“ říká Karel Melzoch, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, která byla spolu s Univerzitou Komenského v Bratislavě pověřena organizací jubilejního ročníku olympiády.

Na soutěžící čekalo celkem jedenáct úloh, z nichž bylo osm teoretických a tři laboratorní. Studenti měli mimo jiné za úkol stanovit dobu vaření císaře Lothara III., analyzovat složení jedné ze slovenských minerálních vod, připravit organickou látku pomocí Sava nebo odhalit původ zbarvení českého granátu. Zadání tvořili vědci z VŠCHT Praha, Univerzity Karlovy, Akademie věd ČR a Univerzity Komenského v Bratislavě.

Českým reprezentantům vyšla perfektně praktická část, v níž se všichni čtyři umístili v nejlepší desítce, nadprůměrné výsledky měli i v části teoretické. Jan Obořil, Josef Tomeček a Miroslava Novoveská díky tomu získali zlaté medaile, Richard Veselý pak stříbro. V historii samostatné České republiky se jedná o nejlepší výsledek vůbec. Tím je i celkové čtvrté místo v pořadí národů za Čínou, USA a Koreou.

„Je to neuvěřitelný úspěch, navíc o to cennější, že letos neměli studenti takové podmínky pro přípravu jako v letech předešlých, protože jsme měli spoustu starostí s organizací olympiády. Ale kluci s Mirkou se evidentně sami vyhecovali a perfektně připravili,“ vysvětluje Petr Holzhauser, prezident soutěže za Českou republiku.

Absolutním vítěz olympiády se stal Qingyu Chen z Číny, která tradičně patří k největším favoritům. V loňském roce v Thajsku získali Češi tři stříbrné a jednu bronzovou medaili.

Kromě samotné soutěže byl pro soutěžící připraven nabitý doprovodný program. Na Slovensku, kde olympiáda 19. července začala, absolvovali prohlídku Bratislavy, výlety do Banské Štiavnice, na hrad Červený Kameň a řadu dalších aktivit. V Praze na studenty čekala velkolepá Summer IChO Party, která byla otevřená veřejnosti a spojená s koncerty Tata Bojs, Debbi a Kašpárka v rohlíku. Následovaly exkurze do Solvayových lomů u Berouna a netradiční prohlídka hlavního města.

Premiéra spolupořadatelství

Jubilejní ročník soutěže nejtalentovanějších studentů světa poprvé v historii pořádaly dvě země společně – Česká republika a Slovensko. „Možnost organizovat olympiádu je velká vzácnost. Nám pomohla především skutečnost, že první ročník soutěže se konal před 50 lety v Praze a že letos slavíme sto let od vzniku samostatného Československa,“ říká Petr Holzhauser.

Oba státy se rovnoměrně podělily o náklady, které vyšplhaly k 45 milionům korun. Původní obavy řídícího výboru Mezinárodní chemické olympiády z novinky v podobě sdíleného pořadatelství se nepotvrdily. „Nakonec se to ukázalo jako skvělý nápad, atmosféra byla moc příjemná a průběh hladký,“ sdělila prezidentka řídícího výboru I-Jy Shang. „Oceňuji také nebývalou kreativitu organizátorů, kteří vytvořili novou vlajku olympiády, originální logo a z tradiční uzavřené oslavy pro studenty udělali festival přístupný veřejnosti,“ dodává Shang.

Podpora institucí a firem

Uspořádat takhle velkou mezinárodní akci by nebylo možné bez pomoci státu a partnerů. S finanční podporou a záštitou neváhalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v ČR (stejně tak v SR), Magistrát hl. města Prahy, Praha 6, Český olympijský výbor a řada velkých soukromých subjektů v čele s platinovým partnerem olympiády – skupinou Unipetrol, která je jediným zpracovatelem ropy a největší rafinérskou a petrochemickou společností v České republice.

Medailové ohodnocení

V rámci Mezinárodní chemické olympiády se vyhlašuje absolutní vítěz, který získá v součtu praktických a teoretických úloh největší počet bodů.

Dále jsou udělovány zlaté, stříbrné a bronzové medaile studentům, kteří překročí definovanou bodovou hranici. Letos byla hranice zlaté medaile 85 bodů a dosáhlo na ni 35 studentů.

Výběr studentů do české reprezentace

Studenti byli do české reprezentace pečlivě vybráni tříkolovým systémem. První kritérium bylo umístění v Národním kole Chemické olympiády v Hradci Králové, z něhož bylo pozváno nejlepších 16 studentů na teoretické přípravné soustředění na VŠCHT Praha. Po dalším zeštíhlení na nejlepších 8 studentů se uskutečnilo praktické přípravné soustředění na PřF UK Praha. Z něj vzešla reprezentační čtveřice. Tři reprezentanti se účastnili už vloni a obhajovali medaile z Thajska.

Pro další informace se obracejte na:

Mgr. Michal Janovský
Vedoucí oddělení komunikace