Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT
Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Veřejnost → Mohlo by vás zajímat → Testování na VŠCHT běží naplno
iduzel: 58632
idvazba: 68873
šablona: stranka_obrazek
čas: 22.6.2024 11:14:00
verze: 5420
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 58632
idvazba: 68873
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'www.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/popularizace/mohlo-by-vas-zajimat/testovani-na-vscht-bezi-naplno'
iduzel: 58632
path: 1/4111/942/994/5161/8351/57364/58632
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Testování na VŠCHT běží naplno

Testování na VŠCHT Praha

V souvislosti s povinným testováním zaměstnanců bylo zatím ke dni 24. 3. 2021 provedeno na VŠCHT téměř 2000 testů. Z nich bylo celkem 5 pozitivních. „Jejich pozitivita byla dále potvrzena PCR metodou. Počet pozitivních vzorků, který se pohybuje pod 0,5 %, je naprosto očekávaný a koreluje se situací v Praze,“ vysvětluje docentka Michaela Rumlová z Fakulty potravinářské a biochemické technologie, která patří mezi hlavní postavy organizace testování na VŠCHT.

K testování zaměstnanců využívá naše univerzita test Rapid SARS-CoV-2 Antigen Test Card. Jak již z názvu vyplývá, jde o antigenní test, který detekuje nukleokapsidový protein (N) SARS-CoV-2, tedy protein, který je uvnitř virové částice, kde obaluje virovou genetickou informaci. „Tento test má vysokou specifitu (99%), neboli protilátky proti N proteinu SARS-CoV-2 jsou velmi kvalitní, specificky rozeznávají tento protein a nereagují na proteiny jiných, v nosní dutině vyskytujících se virů (ostatní koronaviry, chřipka, rinoviry). Citlivost testu neboli mez detekce je deklarována na 130 virových částic v 1 ml (test je schopen detekovat 1 nanogram nukleokapsidového proteinu v mililitru),“ vysvětluje docentka Rumlová a doplňuje: „Během infekce SARS-CoV-2, množství viru v těle nejprve stoupá a poté klesá. Množství viru se dá zjistit buď stanovením jeho genetické informace, tedy RNA, a to pomocí PCR testů, nebo stanovením jeho proteinů, pomocí antigenních testů. PCR testy jsou schopné identifikovat i velmi malá množství virového genetického materiálu, a proto je touto metodou možné identifikovat i brzký nástup infekce. Na druhé straně ale mohou být touto metodou identifikováni i lidé, kteří již infekční nejsou, to znamená, že virus v jejich těle již není „životaschopný“, ale části RNA jsou stále přítomny. Rychlé antigenní testy jsou méně citlivé a detekují tedy virus jen, je-li přítomen ve vyšším množství – což jsou ale hodnoty, které odpovídají tomu, že lidé jsou velmi pravděpodobně infekční.“

Velké poděkování

Zajistit testování v organizaci s počtem zaměstnanců vyšším než 1000 není triviální záležitost, speciálně v případě, kdy se vše musí připravit v řádnu dnů. Kromě docentky Rumlové by testování na VŠCHT nebylo myslitelné bez nezištné pomoci docentky Petry Lipovové, profesora Tomáše Rumla a inženýrky Ivany Křížové, kteří si vzali na starost odbornou stránku věci i zajištění dobrovolníků pro samotné testování. Neméně výrazně se do testování zapojila trojice z naší ordinace – doktorka Alžběta Sacherová a sestry Markéta Černá a Hana Bušková, personální oddělení na čele s Eliškou Brůhovou, z dalších útvarů se pak zapojily kolegyně ze Zkumavky pod vedením Jitky Jakovcové, dále Dagmar Kováčová (kvestorát), Klára Muzikářová (Referát kontroly), Pavel Härtel (Výpočetní centrum), lidé z útvarů spravujících budovu (Jiří Tesař), veřejné zakázky (Jiří Prokš), zásobování (Zuzana Ajchlerová, Jan Kohoutek), bezpečnost práce (Petr Dolníček) a mnozí další.

Zapomenout nelze ani na studenty, kteří se střídají ve službách při samotných odběrech v posluchárně BI – Magdalenu Škrlovou, Vendulu Pavelkovou, Gábinu Kapinusovou, Magdalenu Folkmanovou, Andreu Zubrovou, Tomáše Engla, Jakuba Švédu, Václava Peroutku, Veroniku Kočárkovou, Lucii Hrdou, Františka Szilvasiho a Martina Zmudu.

„Rád bych touto cestou poděkoval všem jmenovaným i těm, na které jsme zapomněli. Bez nich bychom testování jednoduše nezorganizovali. Znovu se ukázalo, jak hluboké lidské kvality a samozřejmou vůli pomoci mají lidé spojení s VŠCHT,“ říká rektor Pavel Matějka. „Chtěl bych také projevit dík kvestorce Ivaně Chválné, která na sebe vzala tíhu řízení celého projektu testování,“ dodává rektor Matějka.

Testování na VŠCHT Praha
Testování na VŠCHT Praha (2)
Testování na VŠCHT Praha (3)

Aktualizováno: 25.3.2021 11:26, Autor: Jan Kříž

KONTAKT

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace

Mapa webu
Sociální sítě
zobrazit plnou verzi