Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT
Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Veřejnost → Mohlo by vás zajímat → VŠCHT Praha uspořádala první kurs Lean Startup pro své studenty!
iduzel: 61676
idvazba: 73189
šablona: stranka_obrazek
čas: 19.3.2024 03:22:04
verze: 5378
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 61676
idvazba: 73189
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'www.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/popularizace/mohlo-by-vas-zajimat/vscht-praha-usporadala-prvni-kurs-lean-startup-pro-sve-studenty'
iduzel: 61676
path: 1/4111/942/994/5161/8351/57364/61676
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

VŠCHT Praha uspořádala první kurs Lean Startup pro své studenty!

lean-startup

Takový kurs se na VŠCHT Praha konal poprvé! Kurs byl určen pro studenty chemických oborů (doktorandi a studenti posledního ročníku magisterského studia). Poskytl jim vhled do startupové kariéry a dalších rolí využívajících podnikatelské dovednosti a myšlení (např. „intrapreneurs“, vnitřních podnikatelů v rámci existujících firem a přemýšlení o vlastním životě jako o startupu).

V kursu studenti rozvíjeli své záměry a hovořili s uživateli, aby identifikovali jejich problémy. Poté vyvinuli řešení, otestovali je s uživateli a vytvořili obchodní model. Kurs byl zakončen týmovými prezentacemi před odbornou porotou.

Porota se skládala z externích odborníků: Steven Gedeon (předseda Ryerson Entrepreneur Institute, největšího podnikatelského programu v Kanadě), Matěj Matolín (partner společnosti Impulse Ventures, investora rizikového kapitálu zaměřeného na technologické startupy ve střední Evropě), Rajesh Navaneetham (andělský investor a spoluzakladatel Semco Style Institute India), Klaus Sailer (CEO Strascheg Center for Entrepreneurship na Hochschule München), Michael Volny (vedoucí vědecký pracovník Genentech v San Franciscu a zakladatel startupu).

Porota poskytla návrhy, jak studentské podniky posunout dál a jaké by mohly být další kroky i rizikové okamžiky. Dva týmy se probojovaly až na konec kursu. Jeden tým řešil problém aktualizace životopisu pro více rolí. Druhý tým se zaměřoval na technické inovace v oblasti zavlažování.

Během kursu si studenti vyslechli řadu přednášejících z oboru.

Seznam řečníků a přednášek

Steven Gedeon zahájil kurs diskusí o podnikání z pohledu technika.

Prof. Steven A. Gedeon, BSc, MSc, MBA, PEng, PE, PhD (MIT) je předsedou Ryerson Entrepreneur Institute a profesorem podnikání a strategie na Ted Rogers School of Management na Ryerson University (Kanada).

Florian Huber hovořil o prvních krocích při pochopení problémů uživatelů a hledání místa, kde začít. V dalším modulu pomáhal studentům s generováním poznatků z výzkumu, vymýšlením potenciálních řešení a vytvářením prototypů a jejich testováním.

Florian Huber je zkušený učitel podnikání ve Strascheg Center for Entrepreneurship, dříve působil na Univerzitě v Sankt Gallenu, v designérském a inovačním studiu IXDS a po akvizici IXDS ve společnosti PwC.

Michael Volny hovořil o startupech z pohledu chemika zabývajícího se výzkumem a vývojem.

Michael Volny je absolventem Univerzity Karlovy a Washingtonské univerzity v Seattlu. Pracoval na pozicích vědeckého a produktového manažera v předních vědeckých společnostech, jako jsou Thermo Fisher Scientific a Genentech, i ve startupech a na akademické půdě. Ve svém oboru je držitelem několika patentů EU a USA.

Haricharan Vijayaraghavan hovořil o tom, jak vytvářet produkty, které si lidé zamilují.

Haricharan Vijayaraghavan je zkušený manager v oblasti IT a obchodu, má zkušenosti s vedením týmů a vytvářením produktů/služeb pro celou řadu průmyslových odvětví. Je také školitelem, akreditovaným trenérem Kanban a certifikovaným trenérem ICAgile Agile.

Jan Vašek zkoumal obchodní modely pomocí známého nástroje Business model canvas. Následně se zaměřil na ziskové modely a probral desítku méně známých strategií přeměny hodnoty na peníze.

Jan Vašek působí jako odborný asistent na VŠCHT Praha. Na akademickou půdu nastoupil v roce 2014 po dlouholeté kariéře v oblasti nákupu automobilů a spotřebního zboží. Své lingvistické vzdělání si doplnil postgraduálními kursy na Cranfield University, Harvard Business School a University of Oxford.

V interaktivním workshopu nechal Gil Goldman studenty procvičit různé formáty pitchů, aby je připravil na závěrečnou prezentaci před porotou.

Gil Goldman je zkušený vývojový inženýr s praxí v elektrotechnickém průmyslu a IT, který pracoval pro společnosti jako Siemens, Bohemia Interactive Simulations nebo Socialbakers.

Matěj Matolín hovořil z pohledu investora. Hovořil o specifikách financování při růstu startupu, o tom, k čemu slouží pitching a jak investoři posuzují investice.

Matěj Matolín je Talent partnerem ve společnosti Impulse Ventures a jeho posláním je pomáhat technologickým startupům v růstu. Zaměřuje se na vyhledávání technologických talentů a manažerů na úrovni C, nastavení mezinárodních operací, budování efektivní funkce People Ops a vytváření atraktivní značky zaměstnavatele.

Studenty podporovali koučové týmů Gil Goldman, Pavel Teichman a Haricharan Vijayaraghavan. Gil Goldman je zkušený vývojový inženýr. Haricharan Vijayaraghavan je zkušený manager v oblasti IT a obchodu a lektor. Pavel Teichman je zkušený projektový manager, agilní coach, lektor a konzultant se zkušeností především v oblasti pojištění a e-commerce. Pavel aktivně vytváří agilní komunitu především v brněnském regionu.

Ústav ekonomiky a managementu VŠCHT Praha už nyní připravuje další verze tohoto kursu a další aktivity na podporu podnikatelských, inovačních a managerských dovedností student a zaměstnanců VŠCHT Praha.

Vedoucím partnerem pilotního kursu byla společnost Impulse Ventures, investor rizikového kapitálu zaměřený na technologické startupy v regionu střední Evropy. „Peníze, které investujeme, a síť, kterou poskytujeme, jsou jen začátek; naše angažovanost sahá mnohem dál. Jako tým investorů, zakladatelů, odborníků na lidské zdroje a finančních a produktových specialistů jsme připraveni spolupracovat se zakladateli, s nimiž navážeme spolupráci. Věnujeme se tomu, abychom porozuměli podnikání našich portfoliových společností - proto investujeme jen do několika vybraných výjimečných společností ročně. Za posledních deset let jsme pomohli vybudovat a úspěšně opustit významné technologické společnosti včetně Kiwi.com, Mall.cz nebo Centrum.cz v celkové hodnotě přesahující 650 mil. Zaměřujeme se na fáze Seed a Series A, ale často investujeme i do následných kol a podporujeme zakladatele po celou dobu jejich existence. Investování vlastních peněz nám umožňuje zachovat flexibilitu našich rozhodnutí. Žádný pevný investiční horizont, žádná omezení, žádná umělá pravidla. Pouze impuls k realizaci strhujících nápadů bez hranic.“

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze je přirozeným centrem prvotřídního vzdělávání a výzkumu v oblastech chemie a potravinářství. Patří mezi největší tuzemské instituce zaměřené na technickou chemii, chemické a biochemické technologie, materiálové a chemické inženýrství, potravinářství a výživu, životní prostředí, nově také ekonomiku a management. Škola s vynikajícím mezinárodním renomé a špičkovým přístrojovým vybavením otevírá každému studentovi možnosti zapojit se do vědeckých projektů dle vlastního výběru, umožňuje zahraniční stáže a je následně vstupenkou k prestižnímu, dobře ohodnocenému uplatnění doma i v zahraničí.

Ústav ekonomiky a managementu VŠCHT Praha nabízí jak programy v oblasti vzdělávání Ekonomické obory, určené širšímu okruhu posluchačů, tak kombinované programy, zaměřené na užší propojení ekonomických disciplín s oblastmi přírodních a technických věd, rozvíjenými na fakultách VŠCHT Praha. Tomu odpovídá i profil tvůrčí činnosti jeho akademických pracovníků, zahrnující odborná témata čistě ekonomického zaměření i témata interdisciplinární, zpravidla ve spolupráci s dalšími pracovišti. Ústav tak vychovává absolventy se silným teoretickým základem, schopné uplatnit své znalosti v praxi.

Aktualizováno: 16.11.2021 13:07, Autor: Jan Kříž

KONTAKT

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace

Mapa webu
Sociální sítě
zobrazit plnou verzi