Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Veřejnost → Mohlo by vás zajímat → Studenti VŠCHT podpořili běloruské kolegy
šablona: stranka_galerie_velka
čas: 29.3.2024 02:09:58
url: '/popularizace/mohlo-by-vas-zajimat/studenti-vscht-podporili-beloruske-kolegy'
path: 1/4111/942/994/5161/8351/62914/63434

Studenti VŠCHT podpořili běloruské kolegy

◳ Studenti VŠCHT podpořili běloruské kolegy (jpg) → (šířka 450px)Studenti VŠCHT Praha se v průběhu února zapojili do projektu 11+1. Ten symbolicky odkazuje k 11 běloruským studentům a 1 profesorce, kteří byli totalitním režimem A. Lukašenka arbitrárně vybráni jako odstrašující příklad k umlčení zbytku akademické obce. Po půlroční vazbě byli v polovině července 2021 odsouzeni k trestům 2 až 2,5 roku v trestaneckých táborech, jejichž podmínky jsou značně ztížené oproti běžnému vězení. Jak akci na podporu běloruských studentů vnímal Miroslav Hala, předseda studentské části akademického senátu VŠCHT Praha?

„Na výzvu senátorů se okamžitě ozvalo osm studentek a tři studenti, což mi udělalo velkou radost, protože máme velkou skupinu studentů, kteří jsou ochotní se zapojovat do výzev, a to i těch, které mají velký přesah. Neváhala ani prorektorka Michaela Rumlová, společně jsme vybrali termín 7. 2., kdy jsme se sešli na ikonickém spojovacím můstku s výhledem do kampusu. Po vyřízení byrokracie si studenti vybrali své běloruské protějšky a přidali svůj podpis k řadě kolegů z dalších českých univerzit, kteří se do výzvy také zapojili. Podobnost mezi některými byla až mrazivá a nutila člověka přemýšlet nad osudem běloruských studentů. Tito studenti byli v polovině července 2021 exemplárně odsouzeni k trestům 2 až 2,5 roku v trestaneckých táborech. Po diskuzi nad bezradností jejich situace a možnostmi, jak jim pomoci, proběhlo samotné focení portrétů a na závěr i společné fotografie. Studenti a paní prorektorka připojili k fotografiím i vzkazy, které se snad jednou dostanou do rukou trestaných kolegů a dodají jim kapku naděje, že jsme s nimi a rádi jim pomůžeme. Jsem hrdý, že jsme se do projektu 11+1 zapojili a štafetou jsme zahájili spolupráci, která bude usilovat nejenom o propuštění trestaných členů akademické obce, ale také o zprostředkování svobodného studia na evropských univerzitách, materiální pomoc, socializaci a další.“

11 + 1 – Studenti VŠCHT podpořili běloruské kolegy (1)
Studenti VŠCHT podpořili běloruské kolegy (2)
Studenti VŠCHT podpořili běloruské kolegy (3)
Studenti VŠCHT podpořili běloruské kolegy (4)