idvazba: 7230
šablona: stranka_novinky
čas: 7.2.2023 09:59:24
verze: 5254
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
idvazba: 7230
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'www.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: 'cs'
iduzel: 1001
path: 1/4111/942/994/1001
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Informace o studijních programech, přijímacím řízení a fungování školy najdete na webu studuj.vscht.cz.
Nejdůležitější informace
Bakalářské studium
- Přihlášky přijímáme do 31. března 2023
- Většina programů bez přijímacích zkoušek -Informace o přijímacím řízení
- Seznam bakalářských studijních programů
Navazující magisterské studium
- Přihlášky přijímáme do 31. března 2023
- Informace o přijímacím řízení
- Seznam navazujících magisterských studijních programů
Doktorské studium
- Přihlášky přijímáme do 15. dubna 2023
- Informace pro uchazeče o doktorské studium
- Nabídka témat disertačních prací



Ve vydavatelství VŠCHT Praha na konci roku vyšla kniha Česká skleněná mozaika. Historie, technologie, katalog exteriérových děl, která je dílem autorského kolektivu vedeného Zuzanou Křenkovou, Irenou Kučerovou a Vladislavou Říhovou.
Odborná monografie vznikla jako výsledek interdisciplinárního výzkumu realizovaného od roku 2012 odborníky VŠCHT Praha a později také ve spolupráci s kolegy z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.
Jedná se o odbornou publikaci, která je zaměřená na téma mozaikových děl – téma, které je aktuální především proto, že mozaiky ve veřejném prostoru v posledním desetiletí zanikají. První polovina publikace sleduje vůbec poprvé v kapitole Historie skleněné mozaiky systematicky dějiny mozaiky na českém území. Prostřednictvím jednotlivých dílen, tvůrců a jejich děl představuje muzivní tvorbu na našem území v širším evropském kontextu a přináší dosud neznámý celistvý pohled na specifickou výtvarnou techniku. Další kapitoly Technologie mozaikového skla, Malty pro osazování a restaurování mozaik a Typologie skleněného materiálu používaného pro mozaikovou tvorbu na území České republiky propojují historické informace s materiálovými průzkumy. Posledně jmenovaná kapitola je unikátní rozsahem výzkumu – propojují se v ní informace z výpovědí pamětníků (např. sklářských technologů, mozaikářů) s historickými prameny a výzkumy skleněných mozaikových kostek přímo in situ na dílech z terénu či nalezených ve sbírkách.






Národní galerie Praha ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze, Archeologickým ústavem Akademie věd České republiky, za podpory Ministerstva kultury České republiky uvádí od 8. listopadu výstavu Sochy z hlíny: Terakoty italských mistrů 15.–19. století ze sbírek Národní galerie Praha.
Výstavu je možné navštívit ve Šternberském paláci v Praze do 26. března 2023. Více informací naleznete na stránkách Národní galerie Praha.
Výstava je výstupem projektu NAKI II, DG18P02OVV028 řešeného na Ústavu skla a keramiky v rámci programu Národní kulturní identity.
Foto: Andrea della Robbia – dílna, Archanděl Michael, Národní galerie Praha

VŠCHT již počtvrté obhájila druhé místo mezi českými vysokými školami v prestižním žebříčku QS World University Rankings 2023. V celosvětové konkurenci naší univerzitě patří 358. příčka.
Ke skvělému výsledku v QS World University Rankings 2023 tradičně nejvíce pomohla skutečnost, že na jednoho akademika připadá malý počet studentů. Individuální podpora při vzdělávání a přirozené zapojení studentů do výzkumu vyneslo VŠCHT dokonce 29. místo na světě a první v Česku.
VŠCHT Praha si v žebříčku udržuje pozice kolem poloviny čtvrté stovky světových univerzit. To je vzhledem k velkému nástupu a zlepšování asijských univerzit odrazem i našeho posunu vpřed. Chci poděkovat všem pracovníkům a studentům naší školy, protože bez nich by to nešlo. Snažíme se budovat vstřícné a ke všem férové prostředí, kde se každý může zapojit do vědecké činnosti. Chápu ale, že žebříček je jen číslo. Důležitější je, abychom na sobě pracovali a skutečně se zlepšovali.“ říká Pavel Matějka, rektor VŠCHT.
K dobrému umístění přispívá mezinárodní prostředí naší univerzity - na české poměry vysoký počet studentů ze zahraničí. V posledních letech také škola láká zahraniční akademiky, kteří svoji kariéru spojují s VŠCHT Praha. Po loňském roce, který byl velmi ovlivněn pandemickou situací došlo u těchto ukazatelů k opětovnému nárůstu. V celkovém výsledku to znamená pro VŠCHT umístění na 230. místě v příslušném kritériu.
V letošním vydání žebříčku se umístily i další české školy. Největší česká škola, Univerzita Karlova, se umístila na 288-290. místě na světě. ČVUT Praha se zlepšilo na 378-379. místo, Masarykova Univerzita 551.-560. místo, Univerzita Palackého v Olomouci 651.-700. místo. Celkově se v žebříčku umístilo 16 českých univerzit.
Celý žebříček a jeho metodiku naleznete na webu QS World University Rankings 2023.

