V pražském GRAND HOTELU INTERNATIONAL PRAGUE se ve čtvrtek 10. 10. 2024 uskutečnil tradiční Večer s českou chemií, který pravidelně pořádá Svaz chemického průmyslu ČR (SCHP ČR).
Hned na úvod večera byly oceněny OSOBNOSTI ČESKÉ CHEMIE 2024, mezi které patřila také prof. Ing. Jana Hajšlová, CSc.
Prof. Ing. Jana Hajšlová, CSc. působí od počátku své vědecké kariéry do současnosti na VŠCHT Praha. Do roku 2017 byla vedoucí Ústavu analýzy potravin a výživy FPBT. Postupně se jí podařilo vybudovat špičkově vybavené pracoviště s výzkumem na světové úrovni. Ústav se stal uznávaným centrem pro vývoj moderních analytických metod pro efektivní hodnocení kvality a bezpečnosti potravin, surovin pro jejich výrobu a dalších přírodních materiálů. V poslední dekádě se pracoviště zaměřilo též na realizaci metabolomických studií v oblasti autentizace potravin a hodnocení zdravotních rizik populace v důsledku expozice různým typům kontaminantů a přírodních toxinů.
Prof. Hajšlová je často zvána na mezinárodní symposia a kongresy. Jmenovaná pravidelně pořádá jako ´chairwoman´ spolu s holandským partnerem (WFSR, Wageningen) velmi úspěšná mezinárodní symposia Recent Advances in Food Analysis (www.rafa2024.eu ). Prof. Hajšlová se svým týmem spolupracuje s řadou zahraničních vědeckých institucí a je (byla) řešitelkou, či spoluřešitelkou několika desítek mezinárodních i národních grantových projektů.
Prof. Hajšlová je členkou několika oborových a vědeckých rad a byla členkou programového výboru HORIZON2020 “Food Security, Sustainable Agriculture and Forestry, Marine, Maritime and Inland Water". Na vysoké úrovni je též její pedagogická činnost. V průběhu působení na VŠCHT byla školitelkou 48 magisterských a 30 doktorských studentů, kteří úspěšně obhájili své kvalifikační práce, a řada z nich našla uplatnění v zahraničí.
Prof. Hajšlová získala za svoji vědeckou činnost významná národní a mezinárodní ocenění – cena ministra školství za mimořádný přínos k rozvoji metod pro kontrolu chemické bezpečnosti potravin 2006, Cena Františka Běhounka - 2015, Stříbrná pamětní medaile Senátu - 2016, Association of Official Analytical Chemists Int. (AOAC) Harvey W. Wiley Award - 2016 (USA) a další, v listopadu 2024 při příležitosti mezinárodního symposia Recent Advances in Food Analysis ji bude udělena rakouskou Aakademií věd cena Fritze Pregla pro vědce s mimořádným přínosem rozvoje chemie.
Zdroj: TZ SCHP ČR
Ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze vznikl na Akademii výtvarných umění v Praze (AVU) nový pětiletý profesní magisterský studijní program s názvem Restaurování moderních uměleckých děl z netradičních materiálů.
Tento unikátní program se zaměřuje na problematiku uměleckých děl tvořených převážně kombinací syntetických materiálů, které se vyznačují svou materiálovou nestálostí. Proto AVU oslovilo Ústav chemické technologie restaurování památek na VŠCHT Praha pro zajištění výuky klíčových předmětů, jako jsou základy makromolekulární chemie, zpracování polymerů, jejich degradace a metody konzervování. Součástí výuky jsou také analytické metody, které studentům poskytují hluboký vhled do procesů spojených s ochranou moderních materiálů. Teoretický základ je navíc doplněn o laboratorní cvičení, která se zaměřují na praktické zkušenosti s polymerními materiály, čímž studenti získají komplexní přehled a dovednosti potřebné pro restaurátorskou praxi.
Program reaguje na stále rostoucí potřebu ochrany moderních a současných uměleckých děl, která představují pro restaurátory nové odborné výzvy. Umělci stále častěji využívají netradiční materiály a technologické postupy, které mohou podléhat rychlým změnám a degradaci. Tento studijní obor propojuje restaurátorskou praxi s vědeckými poznatky z oblasti chemie a technologie materiálů, což umožňuje studentům čelit těmto novým výzvám.
Královská švédská akademie věd ve středu 9. října 2024 udělila Nobelovu cenu za chemii za rok 2024 z jedné poloviny Davidu Bakerovi za návrh proteinů výpočetními metodami a z druhé poloviny společně Demisi Hassabisovi a Johnu M. Jumperovi za predikci struktury proteinů.
Demis Hassabis spoluzakládal společnost, která se stala posléze známá jako Google DeepMind. Společně s Johnem M. Jumperem stojí za zásadním posunem v přesnosti predikcí struktur proteinů pomocí nástroje AlphaFold2. Tento nástroj využívá strojového učení a přístupu používaného v oblasti umělé inteligence.
V rámci příprav institucionální strategie udržitelnosti proběhlo během léta na naší univerzitě rozsáhlé dotazníkové šetření. Z odpovědí 561 českých i zahraničních zaměstnanců, doktorandů a studentů vyplývá, že téma udržitelnosti považují většinově za důležité, na VŠCHT se chovají z hlediska udržitelnosti stejně jako doma a snaží se šetřit zdroje i náklady. 87 % zaměstnanců a 91 % studentů deklaruje, že nemá problém se za účelem udržitelnějšího chování uskromnit. Jejich motivace vychází primárně z pocitu, že chovat se udržitelně je správné, sekundárně pak z ekonomických příčin. Výsledky výzkumu budou reflektovány v dílčích cílech a opatřeních připravované Strategie udržitelnosti VŠCHT Praha, kterou zpracovává profesor Pavel Kotrba se svým týmem.
Tento týden podepsali zástupci Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a Nadace Experientia novou darovací smlouvu ve výši 500 000 Kč na podporu činnosti Chemických center VŠCHT Praha. Nadace Experientia, reprezentovaná ředitelkou Annou Slaninovou a zakladateli Hanou a Dalimilem Dvořákovými, tak bude i nadále hlavním partnerem projektu, pod jehož hlavičkou se v regionech scházejí učitelé chemie a společně zkoušejí a vymýšlejí, jak učit lépe.
„Nejen v přírodních vědách platí, že čím kvalitnější je učitel, tím více žáků se chce jeho předmětu věnovat. Skvělí učitelé chemie na základních a středních školách jsou pro univerzity, potažmo pak pro celou společnost požehnáním. Jsme vděční, že nám Nadace Experientia pravidelně pomáhá financovat chemická centra sloužící jako důležitý inkubátor pro pedagogy, kteří mají zájem o své povolání a chtějí být každý rok lepší,“ říká rektor VŠCHT Praha Milan Pospíšil.
Chemických center VŠCHT Praha je aktuálně po České republice 17, přičemž centra v Plaňanech a v Praze spustila svou činnost teprve nedávno.
Ing. Michal Dvořák a Ing. Věra Schrenková se jako studenti VŠCHT Praha letos zapojili do mezinárodní soutěže FameLab. FameLab je stand-upová soutěž známá svou jedinečnou formou popularizace vědy. Soutěžící mají jen tři minuty na to, aby co nejlépe a co nejzajímavěji vysvětlili vybrané vědecké téma – bez použití projektoru a s minimem pomůcek. V České republice se koná již od roku 2011 díky British Council a dává prostor vědeckým talentům, aby poutavě představili svět vědy širší veřejnosti. FameLab se koná ve 23 zemích světa a naši studenti se probojovali do finále, které se konalo na Pražském hradě a oba ukázali, že jejich komunikační schopnosti jsou na působivé úrovni. Děkujeme oběma za reprezentaci!