idvazba: 7230
šablona: stranka_novinky
čas: 3.3.2021 11:48:43
verze: 4827
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Obnovit | RAW


Od středy 3. 3. 2021 14:00 do neděle 7. 3. 2021 24:00 budou z důvodu výměny telefonní ústředny nedostupné telefonní spojení na VŠCHT Praha. Omlouváme se za způsobené komplikace.
Po dobu odstávky nás prosím kontektujte e-mailem, který naleznete v seznamu kontaktů VŠCHT Praha.

VŠCHT Praha se rozhodla následovat příklad prestižních zahraničních technických univerzit a rozšířila nabídku pro uchazeče o ekonomicko-manažerské programy. Jejich specifikem je velký důraz na kvalitu a náročnost studia, typickou pro tradiční chemické programy a VŠCHT jako takovou (pro rok 2021 byla mezinárodně nejlépe hodnocenou technickou univerzitou v ČR - QS World University Ranking #342).
V současném akademickém roce, poznamenaném pandemií, probíhá prvním rokem výuka v loni akreditovaných ekonomických programech: bakalářském programu Ekonomika a management a navazujícím magisterském programu Odvětvový management (s volbou mezi specializacemi Projektové řízení inovací a Řízení chemického průmyslu).
Přihlášky lze podávat standardně do 31. března 2021.
Veškeré informace naleznete na webu Ústavu ekonomiky a managementu.



VŠCHT potvrdila své loňské druhé místo mezi českými vysokými školami v prestižním žebříčku QS World University Rankings 2021. V celosvětovém pořadí si naše univerzita meziročně polepšila o třináct příček a patří jí 342. příčka.
Ke skvělému výsledku v QS World University Rankings 2021 nejvíce pomohla skutečnost, že na jednoho akademika připadá malý počet studentů. Individuální podpora při vzdělávání a přirozené zapojení studentů do výzkumu vyneslo VŠCHT dokonce 40. místo na světě a první v Česku.
„Jsem rád, že po loňském úspěchu při prvním zahrnutí naší školy do žebříčku jsme potvrdili, že naše umístění není náhoda. Snažíme se, aby naše škola byla nejen ke studentům vstřícná a férová, k tomu jim nabídla rodinné prostředí a intenzivní kontakt s vyučujícími i zapojení do vědecké činnosti. Vím, že žebříček je jen číslo. Za důležité považuji, abychom se stále posouvali dál a zlepšovali se. Pokud se to odrazí i v žebříčcích, bude to pověstná ‚třešnička na dortu‘.“ říká Pavel Matějka, rektor VŠCHT.
K letošnímu umístění značně přispívá mezinárodní prostředí naší univerzity - na české poměry vysoký počet studentů ze zahraničí. V posledních letech také škola láká zahraniční akademiky, kteří svoji kariéru spojují s VŠCHT Praha.
V letošním vydání žebříčku se dařilo i dalším českým školám. Největší česká škola, Univerzita Karlova, se zlepšila na 260. místo na světě. ČVUT Praha obsadilo 432. místo, Masarykova Univerzita 531.-540. místo, Univerzita Palackého v Olomouci 591.-600. místo, VUT Brno 701.-750. místo, TU Liberec 751.-800. místo a ČZU Praha 801.-1000. místo. Nově se v žebříčku objevují i Mendelova univerzita v Brně na 701.-850. místě a Univerzita Pardubice na 801.-1000. místě.
Celý žebříček a jeho metodiku naleznete na webu QS World University Rankings 2021.

Osmý ročník Mezinárodní chemicko-technologické konference ICCT 2021 navazuje na mnohaletou tradici chemicko-technologických konferencí, které si kladly za cíl seznamovat odbornou veřejnost s klíčovými výzvami a problémy chemie, energetiky a příbuzných oblastí, a to v mezinárodním kontextu.
Základním posláním konference ICCT i nadále zůstává snaha rozvíjet vzájemnou informovanost, výměnu znalostí a zkušeností v celoevropském měřítku, jak to odpovídá otevřenému prostoru v oblasti moderních chemických technologií, ve sdílení informací, při obchodní výměně a zejména v mezinárodní mobilitě chemických odborníků. Z tohoto důvodu je důležité zprostředkovat setkání, podporovat spolupráci a dialog, upevňovat vztahy mezi vedoucími pracovníky vládních institucí, výrobních podniků, významnými odborníky z univerzit a výzkumných ústavů i nadanými studenty z různých chemických oborů a z různých regionů.
Formát konference ICCT nabývá v poslední době na významu také proto, že závazky plynoucí z dnes již uzákoněných opatření v rámci tzv. „Zelené dohody pro Evropu (Green Deal)“ významně ovlivní budoucí aktivity všech subjektů v chemických, energetických i dalších sektorech a ovlivní na mnoho let charakter fungování celé společnosti i budoucnost naší planety.
Na všechny výše uvedené výzvy se zaměřuje osmý ročník konference ICCT. Pro letošní rok připravujeme konferenci poprvé distanční formou. Chceme tím demonstrovat, že nám pandemická situace nemůže zabránit v komunikaci, že jsme i technicky připraveni zachovat pravidelné setkávání chemiků na co nejvyšší odborné a organizační úrovni, a to s využitím moderních forem komunikace.
Pro všechny účastníky poskytne osmý ročník konference ICCT příležitost prezentovat a diskutovat své vize, dlouhodobé záměry a projekty, případně i příležitost, jak navázat kontakt s talentovanými budoucími spolupracovníky na těchto projektech.
Registrace, formulář k zaslání abstrakt a další informace na www.icct.cz
Harmonogram:
- do 23. 3. 2021 – zaslání abstrakt
- do 5. 4. 2021 – zlevněný poplatek
- 3.–5. 5. 2021 – průběh konference
- do 13. 6. 2021 – zaslání plných textů
SBORNÍK PLNÝCH TEXTŮ V ELEKTRONICKÉ FORMĚ
Cílem organizátorů je zveřejnit plné texty v angličtině v databázi Web of Science Clarivate Analytics. Plné texty budou po recenzi členy vědeckého výboru uveřejněny ve sborníku. Elektronický sborník (PDF) plných textů bude vydán do října 2021 a umístěn na web konference.

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky genpor. Ing. Drahoslav Ryba udělil Čestnou medaili prof. Dr. Ing. Daliboru Vojtěchovi, vedoucímu Ústavu kovových materiálů a korozního inženýrství a prorektorovi pro vědu a výzkum VŠCHT Praha.
Profesor Vojtěch spolupracuje s Technickým ústavem požární ochrany více než 10 let. Nejprve se podílel na výzkumu nátavových kuliček, které během požáru vznikají na elektrických měděných vodičích. Analýzou nátav lze s určitou pravděpodobností zjistit, zda požár vznikl primárně od elektrického vedení nebo zda nátavy vznikly na vodičích až sekundárně. Druhý dlouholetý výzkum byl zaměřen na bezpečnost zásahových žebříků a výzkum rychlosti degradace jeho materiálu.
Asociace korozních inženýrů (AKI) vyhlašuje výsledky třetího ročníku soutěže o Cenu Asociace korozních inženýrů za nejlepší závěrečnou práci v oblasti koroze. Cena je určena pro absolventy bakalářského a magisterského stupně vzdělávání v oboru koroze a protikorozní ochrany, kteří v daném akademickém roce obhájili závěrečnou bakalářskou nebo diplomovou práci se zaměřením na korozi kovů nebo protikorozní ochranu. K hodnocení jsou přijímány práce zabývající se studiem korozních mechanismů, korozními problémy ve všech oborech lidské činnosti (stavebnictví, strojírenství, automobilový průmysl, chemický průmysl, potravinářství, ochrana kulturních památek ad.), postupy protikorozní ochrany (organické povlaky, katodická ochrana, povrchové úpravy, inhibitory, vývoj korozně odolných slitin ad.) a ekonomickými aspekty ochrany materiálů.
Cílem ocenění je motivovat studenty i jejich školitele k přípravě kvalitních a přínosných závěrečných prací řešících aktuální korozní problémy, a to jak v praktické, tak i teoretické rovině.
Laureátem Asociace korozních inženýrů za nejlepší závěrečnou práci za rok 2020 je Ing. Václav Kytka, absolvent Fakulty chemické technologie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Do soutěže byla nominována jeho diplomová práce s názvem Korozní chování slitin Zn-Al-Mg-Si vedená Ing. Tomášem Proškem, Ph.D. Autor cenu ve formě diplomu a prémie 5 000 Kč převezme z rukou předsedkyně hodnotící komise Ing. Kateřiny Kreislové, Ph.D. u příležitosti konference AKI v Táboře, kde svojí práci představí formou přednášky.
Práce byla vyhodnocena odbornou komisí jako nejlepší v konkurenci dalších 7 prací obhájených na VŠCHT Praha, Západočeské univerzitě v Plzni a STU Bratislava, z nichž do finálního výběru postoupily kromě práce Václava Kytky také bakalářská práce studenta VŠCHT Praha Andreje Kazanského a diplomová práce studenta ZČU Plzeň Jana Hajšmana.
Asociace korozních inženýrů, z.s. (AKI) je nezisková organizace, která byla založena v roce 1990 pracovníky v oboru korozního inženýrství a povrchových úprav. Je členem Evropské korozní federace (EFC), Světové korozní organizace (WCO) a nominuje zástupce ČR do Mezinárodní korozní rady (ICC). Vedle Ceny Asociace korozních inženýrů za nejlepší závěrečnou práci v oblasti koroze uděluje každoročně také Cenu Milana Pražáka za významný a dlouhodobý přínos v oblasti korozního inženýrství a protikorozní ochrany, Cenu za inovativní počin v oblasti protikorozní ochrany udělována firmám, podnikatelům a inovátorům za zavedení nového výrobku, postupu nebo služby s potenciálem významně přispět k omezení ztrát způsobovaných korozí kovů, vydává časopis Koroze a ochrana materiálu, pořádá konferenci Koroze a protikorozní ochrana materiálů a kurzy celoživotního vzdělávání.
Asociace korozních inženýrů děkuje všem nominovaným a nominujícím za účast a těší se na přihlášky do soutěže pro příští ročník. Závěrečnou práci v českém, slovenském nebo anglickém jazyce obhájenou studentem jakékoliv národnosti na české nebo slovenské vysoké škole mezi 15. zářím 2020 a 30. červnem 2021 musí nominovat školitel formou doporučujícího dopisu do 30. června 2021. K doporučujícímu dopisu je třeba přiložit elektronickou verzi závěrečné práce a poslat k rukám jednatele AKI na adresu info@aki- koroze.cz.
Příjemce Ceny vybere tříčlenná komise jmenovaná výborem AKI. Jméno vítězné práce a příjemce Ceny bude vyhlášeno do 31. srpna 2021.
Milan Kouřil, 2. viceprezident AKI
Zdroj: TZ Asociace korozních inženýrů





Dne 11. února 2021 byl na další funkční období zvolen předsedou Rady vysokých škol (RVŠ) profesor Milan Pospíšil z VŠCHT Praha. Za místopředsedy byli zvoleni doc. Daniela Jobertová (AMU), dr. Petr Just (MUP), doc. Tomáš Kašparovský (MU), doc. Jiří Langer (UPOL) a prof. Jiří Skládanka (MENDELU).
Místopředsedou za Studentskou komoru RVŠ se stal Michal Farník (ČVUT)
Profesor Pospíšil působí na VŠCHT Praha jako prorektor pro strategii a rozvoj, jeho domovským ústavem je Ústav technologie ropy a alternativních paliv. Ve své vědecké činnosti se specializuje na chemické a energetické zpracování paliv. V rámci Rady vysokých škol již zastával po dobu tří let funkci místopředsedy.
Rada vysokých škol je ze zákona orgánem reprezentace vysokých škol. Zabývá se primárně rozvojem, ekonomickým zabezpečením, právní úpravou, činností, organizací a řízením vysokých škol a zásadními věcmi dotýkajícími se rozvoje, činnosti a zájmů vysokých škol a jejich učitelů, studentů a zaměstnanců, zaujímá k nim stanoviska a doporučení pro Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a jiné orgány a instituce.


Řešitelské týmy Ústavu ekonomiky a managementu uspěly v mimořádné podzimní výzvě Erasmus+ Strategická partnerství v oblasti vysokoškolského vzdělávání, zaměřené na prioritu "Inovativní postupy v digitálním věku".
VŠCHT Praha tak bude v nadcházejících dvou letech spolu s partnerskými univerzitami z Portugalska, Finska, Litvy, Chorvatska, Maďarska a Nizozemska řešit mezinárodní projekty Virtual Visiting Professors (doc. Vlachý jako koordinátor grantu) a Collaborative Digital Storytelling for Sustainable Change (dr. Hřebačková jako spolupříjemce grantu) v celkové hodnotě přes 460 tis. €.



Prof. Dr. Ing. Julie Hamáčková, doktor chemických věd, patřila k prvním ženám studujícím na technických vysokých školách v Československu. V roce 1954 byla jako vůbec první žena na vysokých školách technických jmenována profesorem chemie vody. Účastnila se i na řízení VŠCHT Praha; byla v r. 1955/56 proděkanem a od r. 1957 do r. 1959 děkanem fakulty technologie paliv a vody.
Jméno Julie Hamáčkové nese soutěž, která vznikla v roce 2015 na VŠCHT Praha v rámci projektu 7.RP EU TRIGGER a projektu MŠMT EUPRO II LE 14016. Cílem Ceny je podpořit zohlednění genderových aspektů ve výzkumné i pedagogické práci. Cena je udělována každoročně ve třech kategoriích. Více informací o kategoriích a pravidlech soutěže naleznete na webu https://gro.vscht.cz/cjh
Laureátky ceny v kategoriích a) a b), byly vybrány hodnotící komisí z navržených kandidátek/tů 11. prosince 2020. Ceny byly laureátkám předány rektorem VŠCHT Praha prof. Dr. RNDr. Pavlem Matějkou 13. ledna.2021.
Cena Julie Hamáčkové 2020 v kategorii a)
Veřejné ocenění mimořádného přínosu žen, zaměstnankyň VŠCHT Praha, k rozvoji vědy, výzkumu, pedagogiky a inovací, včetně působení v akademické sféře získává:
doc. Ing. Eliška Vyskočilová, Ph.D., z FCHT, ústav 111
|
|
Cena Julie Hamáčkové 2020 v kategorii b)
Veřejné ocenění mimořádného přínosu zaměstnanců a zaměstnankyň VŠCHT Praha na poli podpory a prosazování rovných příležitostí v pracovních vztazích a výzkumu na VŠCHT Praha získává:
Ing. Pavla Šmejkalová, Dr., z FCHT, ústavu 217
![]() |
|
Laureátkám gratulujeme!
Vzhledem k mimořádným přínosům i ostatních nominovaných kandidátek a kandidáta Vám je také představujeme:
V kategorii a)
Řezníčková Alena, PhD |
FCHT/126 |
|
Demnerová Kateřina, prof. Ing., CSc. |
FPBT/320 |
|
Muchová Eva, RNDr., Ph.D. |
FCHI/403 |
|
Hassouna Fatima, doc. Mgr., Ph.D. |
FCHI/445 |
|
Vaňková Eva, Ing., Ph.D. |
FPBT/31/ - FCHI/444 |
|
Štěpánková Hana, Ing. |
Rektorát/995 |
v kategorii b)
Jeníček Pavel, prof. Ing., CSc. |
FTOP/217 |

