idvazba: 7230
šablona: stranka_novinky
čas: 7.6.2023 05:22:19
verze: 5319
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
idvazba: 7230
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'www.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/home'
iduzel: 1001
path: 1/4111/942/994/1001
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW
VŠCHT Praha od 1. června 2023 opět zvyšuje základní měsíční doktorské stipendium, a to o 1 400 Kč. Při řádném průběhu studia a plnění kritérií daných výnosem rektora tedy vystoupá základní výše stipendia na 10 600 korun měsíčně, které mohou být doplněny doktorským stipendiem za pedagogické aktivity ve výši 3 500 Kč a oborovým interním grantem (až 4 000 Kč). Možná celková měsíční podpora doktorandů tedy nově činí 18 100 korun. Nad rámec těchto stipendií může doktorand získat další finanční podporu svého osobního projektu v interní grantové soutěži.
VŠCHT Praha každoročně otvírá přes 40 doktorských studijních programů, samozřejmostí je možnost studovat v češtině i angličtině. Více informací o doktorském studiu najdete ZDE.




MarbleMat, spin-off VŠCHT Praha (podrobnosti) zakladatele Ondřeje Rycheckého, byl vybraný do skupiny úspěšných start-upů v programu EIT Food Accelerator Network 2023, v kategorii Food as Medicine.
Technologie, která je předmětem komerční činnosti, spočívá v enkapsulaci tekutých olejových kuliček v oblasti farmaceutického a potravinářského použití.
Více než 400 start-upů prošlo přísným a komplexním procesem hodnocení, jehož cílem bylo posoudit jejich inovační potenciál, komerční životaschopnost a pozitivní dopad na náš potravinový systém. „Jsme nesmírně vděční nejen startupům za to, že nám svěřily své žádosti, ale také za obrovské úsilí naší komunity EIT FAN, více než 100 hodnotitelů, firemních partnerů a hubů, kteří podpořili proces výběru. V EIT Food považujeme rozmanitost, včetně genderové, a inkluzi za klíčové pro úspěch inovací v oblasti potravinových systémů. S ohledem na to jsem potěšen, že se mohu podělit o to, že 30 % přihlášek do programu EIT FAN pochází od zakladatelek. Je skvělé vidět, že se toto procento každým rokem zvyšuje." říká projektová manažerka EIT FAN Marie Russier.

V úterý 16. května 2023 nás v požehnaném věku 94 let navždy opustil dlouholetý pracovník a významná osobnost Ústavu konzervace potravin a celé Fakulty potravinářské a biochemické technologie VŠCHT Praha, pan prof. Ing. Dušan Čurda, CSc.
Na naší vysoké škole působil prof. Čurda již od roku 1955 jako aspirant a asistent profesora Kyzlinka. V roce 1967 se habilitoval a v roce 1990 byl jmenován profesorem pro obor Konzervace potravin. V letech 1989 – 1994 byl vedoucím Ústavu konzervace potravin a technologie masa. Pedagogická a vědecká činnost prof. Čurdy je spjata především s problematikou balení potravin, i když se aktivně věnoval i dalším oblastem, zejména zpracování ovoce a zeleniny. Hlavní přínos prof. Čurdy lze jednoznačně spatřovat v tom, že už na počátku padesátých let minulého století spolu s prof. Kyzlinkem jako první v tehdejším Československu a jedni z prvních v Evropě pochopili důležitost obalové techniky v potravinářství a prosadili výuku tohoto tématu na vysokoškolské úrovni (v tuzemsku po dobu následujících zhruba čtyř desetiletí jako jediní). Prof. Čurda jako první přednášející předmětu Balení potravin a tvůrce jeho koncepce využil již tehdy originální, dodnes nepřekonaný systém formulovaný posléze v knize Balení potravin, která vyšla v několika vydáních.
Všichni, kdo profesora Čurdu znali, na něj nebudou jistě vzpomínat pouze jako na uznávaného odborníka, ale také jako na nesmírně lidského a laskavého kolegu.

Česká platforma antibiotické rezistence (CZEPAR) uspořádala seminář s názvem Antibiotická rezistence v České republice: Jak společně zastavit nezastavitelné, který se konal 17. května 2023 v Praze. Tento seminář měl za cíl propojit odborníky z akademické sféry, praktické medicíny, firemního sektoru i státní správy a prosazovat expertní řešení jednoho z největších problémů současné společnosti.
Odborníci odhadují, že bez zásadních opatření by mohlo kolem roku 2050 umírat až 10 milionů lidí ročně vinou této globální hrozby. Řešení problému antibiotické rezistence ovšem není pouze v rukou lékařů a pacientů. Přístup "One Health" zdůrazňuje spolupráci mezi odborníky z různých sektorů, jako jsou zdravotnictví, veterinářství a životní prostředí.
Seminář Antibiotická rezistence v České republice: Jak společně zastavit nezastavitelné se zabýval řešením této globální hrozby a trendy a plány na úrovni Evropské unie a v České republice. Účastníci se dozvěděli, s jakými výzvami se potýkají lékaři, veterináři a environmentální inženýři a jakým způsobem může spolupráce mezi odborníky z různých sektorů pomoci v boji proti antibiotické rezistenci.

Cenu Via Chimica pro rok 2023 získal Ondřej Daněk z VŠCHT Praha.
Ocenění, které uděluje talentovaným vysokoškolským studentům chemie Nadace Experientia ve spolupráci s Učenou společností ČR, získal Ondřej Daněk za excelentní bakalářskou práci s názvem „Synthesis of quinolone-based DC-SIGN inhibitors.“ V práci, kterou obhájil na VŠCHT Praha, Ondřej Daněk navrhl a syntetizoval malé molekuly, které mohou zabránit HIV viru napadat náš imunitní systém. Společně s oceněním obdrží mladý vědecký talent od Nadace Experientia nadační příspěvek ve výši 50 000 Kč.
Ondřej Daněk přesvědčil komisi o kvalitě své samostatné vědecké práce na moderním a společensky důležitém tématu. “Ve své bakalářské práci využil nových metod medicinální chemie k syntéze série malých molekul na bázi chinolonu, jejichž propojením vznikají nové inhibitory DC-SIGN receptoru, což potenciálně vede k novým léčivům (např. proti viru HIV). Zaujal ale také širokým spektrem svých dalších souvisejících činností, ať už se jedná o zahraniční pobyt, stáž ve firmě nebo popularizaci vědy. Komise zvláště ocenila jeho nasazení při popularizaci chemie a biologie mezi středoškolskými studenty: při organizaci olympiád, týmových soutěží a letních škol nebo práci vedoucího na chemicky zaměřených letních táborech,” vysvětlila prof. Jana Klánová, předsedkyně společné hodnotící komise Učené společnosti ČR a Nadace Experientia.
V čem spočívala Ondřejova vítězná práce? “Na povrchu buněk lidského imunitního systému se vyskytují tzv. DC-SIGN receptory. Ty hrají zásadní roli při rozpoznávání patogenů a imunitní odpovědi proti nim. Dendritické buňky se pomocí těchto receptorů vážou na cukerné řetězce na povrchu patogenů. Navázaný patogen předávají T-lymfocytům, které proti patogenům dokážou vytvořit protilátky. Virus HIV však této interakce zneužívá: poté, co jej dendritická buňka předá T-lymfocytu, ho infikuje,” říká Ondřej Daněk výzkumný problém. Jak v tom viru zabránit? “Vědci se nejprve snažili o přímé zablokování vazebného místa, tyto snahy však byly málo úspěšné. Klíčové bylo zjištění z roku 2017, že se na receptoru nachází několik sekundárních vazebných míst, která mohou s potenciálními léčivy lépe interagovat. Právě na ty jsme zaměřili pozornost,” vysvětluje mladý vědec. “Ve skupině Petry Ménové syntetizujeme malé molekuly, u kterých je jednodušší rozpoznat, jaké části jsou pro interakci s receptorem důležité a jaké nikoli. Nejúčinnější z nich potom propojujeme do inhibitorů, které se už k receptoru vážou mnohonásobně silněji. Naším cílem je připravit látky, které svým navázáním dokážou donutit receptor změnit tvar takovým způsobem, že se do primárního vazebného místa už přirozené ligandy (a tedy patogeny) nedokážou navázat,” dodává čerstvý laureát ceny Via Chimica.
O laureátovi
Laureát ceny Via Chimica pro rok 2023 Ondřej Daněk se narodil v roce 2000 v Praze. Po absolvování gymnázia Botičská (zaměřeného na přírodovědné předměty) nastoupil na VŠCHT Praha, kde studuje magisterský obor Organická chemie. Výsledky své vědecké práce už prezentoval na několika konferencích a publikoval například v časopise ACS Medicinal Chemistry Letters. Absolvoval stáž na německém Max Planck Institutu i ve firmě Santiago. Podílí se na letních táborech Běstvina pro mladé chemiky a biology, na organizaci soutěže středoškoláků Chemiklání či na přípravě národního kola chemické olympiády.
Zdroj: TZ Nadace Experientia


