Fakulta technologie ochrany prostředí (FTOP) VŠCHT Praha slaví 70 let od svého založení. Do jubilejního akademického roku vstupuje s novým magisterským programem Udržitelnost a oběhové hospodářství a pro budoucí bakalářské studenty otevírá šanci studovat omezování klimatické změny. Absolventi této fakulty se dlouhodobě starají o to, aby měla naše společnost k dispozici dostatek vody, kvalitní paliva, nové zdroje energie a mohla žít v co nejméně znečištěném prostředí.
FTOP se záležitostmi životního prostředí zabývá již 70 let. Což je unikátní i v evropském akademickém prostředí. Vývoj přitom akceleruje a posouvá se k cirkulární ekonomice, udržitelnosti, uhlíkové stopě a celé řadě dalších oblastí, pro něž je potřeba vychovávat kompetentní odborníky. Slavnostní zasedání vědecké rady FTOP 18. září se u příležitosti 70. výročí proto neslo především ve znamení úvah o budoucnosti fakulty. V Ballingově sále Národní technické knihovně se sešli kromě reprezentantů fakulty a celé univerzity také významní absolventi, vědecké osobnosti a představitelé veřejného života.
„Přestože slaví kulaté výročí, jedná se co do témat o fakultu budoucnosti,“ říká profesor Pavel Matějka, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, pod jejíž křídla FTOP patří. „Zelená chemie, odpadové a oběhové hospodářství, produktová ekologie, klimatická změna či moderní energetika se ve svých důsledcích dotýkají každého člověka na Zemi. Nejen Česko akutně potřebuje kvalitní experty v těchto oblastech,“ dodává rektor Matějka.
V letech 2018 – 2022 prošlo bakalářskými, magisterskými a doktorskými programy FTOP přes 500 absolventů. Studovat lze na fakultě i v angličtině v prestižních mezinárodních programech, které jsou podporovány Evropskou komisí.
„Poptávka po našich absolventech na trhu práce je ohromná. Nacházejí zaměstnání v průmyslu, finančním sektoru, technologických start-upech, státní správě či výzkumu,“ vypočítává děkan FTOP, profesor Pavel Jeníček. „Studium je úzce spjato s vědeckou prací na všech ústavech a studenti mají možnost se zapojit do řešení grantových projektů, které se následně využívají či realizují v průmyslu, na ministerstvech nebo probíhají ve spolupráci se zahraničními institucemi.“
Na fakultě se dlouhodobě rozvíjí rozsáhlá výzkumná činnost. Vědci zkoumají například využití oxidu uhličitého pro výrobu syntetického zemního plynu, antibiotickou rezistenci v odpadních vodách, vodní systémy v podmínkách změny klimatu, materiály pro energetiku 21. století. Zabývají se též recyklací odpadních plastů, odstraňováním nebezpečných odpadních látek nebo využitím čistírenských kalů jako zdroje energie a fosforu, což jsou kritické komodity EU.
Novým, ale o to větším tématem je udržitelnost. „V návaznosti na teorii planetárních mezí, oceněnou Nobelovou cenou, vypracováváme podklady, jak globální limity integrovat do denního života, lidské spotřeby a především do metody posuzování životního cyklu,“ říká Vladimír Kočí z Ústavu udržitelnosti a oběhového hospodářství FTOP. „Umíme také určovat uhlíkovou stopu a další environmentální parametry festivalů, kulturních a propagačních akcí. Spolupracujeme s Colours of Ostrava, Rock for People a podobně,“ dodává Kočí.
FTOP také dlouhodobě spolupracuje s velkými firmami na řešení problémů, s nimiž se potýkají. Patří mezi ně mimo jiné ORLEN Unipetrol, Net4Gas, ČEZ, Veolia, Škoda nebo například Čepro. Probíhá též rozsáhlá mezinárodní spolupráce se světovými univerzitami typu Berkeley, California State University nebo univerzitou v Gentu.
Historie fakulty
FTOP je pokračovatelkou Fakulty technologie paliv a vody, která vznikla 1. 9. 1953. Od poloviny osmdesátých let se začala fakulta výrazněji orientovat na problematiku ochrany životního prostředí. 1. 7. 1991 byla fakulta přejmenována na dnešní Fakultu technologie ochrany prostředí. Jako jediná v České republice tehdy vyučovala studijní obory Technologie vody a Chemické a energetické zpracování paliv. Mezi významné absolventy patří například Milan Smrž – autor a spoluautor desítky odborných publikací a patentů a viceprezident evropské asociace EUROSOLAR, která usiluje o úplnou náhradu fosilních a jaderných zdrojů obnovitelnými –, nebo Miroslav Kos, spoluautor celé řady technologických řešení čistíren odpadních vod v ČR, včetně Nové vodní linky pražské, dokončené v roce 2019.
Více informací poskytne
Mgr. Michal Janovský - vedoucí oddělení komunikace
Tel.: 220 444 159, mobil: 733 690 543
E-mail: michal.janovsky@vscht.cz
O Vysoké škole chemicko-technologické v Praze
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze je přirozeným centrem prvotřídního vzdělávání a výzkumu v oblastech chemie a potravinářství. Patří mezi největší tuzemské instituce zaměřené na technickou chemii, chemické a biochemické technologie, materiálové a chemické inženýrství, potravinářství a výživu, životní prostředí, nově také ekonomiku a management.
Škola s vynikajícím mezinárodním renomé a špičkovým přístrojovým vybavením otevírá každému studentovi možnosti zapojit se do vědeckých projektů dle vlastního výběru, umožňuje zahraniční stáže a je následně vstupenkou k prestižnímu, dobře ohodnocenému uplatnění doma i v zahraničí. Škola je charakteristická rodinnou atmosférou se silným vztahem mezi pedagogy a studenty. I díky tomu VŠCHT Praha patří mezi 600 nejlepších světových univerzit (dle žebříčku QS World University Rankings 2024, v individuální podpoře při vzdělávání a přirozeném zapojení studentů do výzkumu obsadila VŠCHT dokonce 35. místo na světě a první v Česku.