Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT
Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Veřejnost → Pro média → VŠCHT Praha v médiích → Spotřebitelská poradna ČRo Dvojka
iduzel: 5155
idvazba: 5753
šablona: stranka_ikona
čas: 29.3.2024 09:39:47
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 5155
idvazba: 5753
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'www.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/popularizace/media/v-mediich/poradna'
iduzel: 5155
path: 1/4111/942/994/5161/1314/1474/5155
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Spotřebitelská poradna ČRo Dvojka

Profesoři a docenti z VŠCHT Praha jsou pravidelnými hosty Poradny pro spotřebitele, kterou vysílá stanice Český rozhlas Dvojka každý čtvrtek. Obvykle jednou měsíčně vysvětlují zástupci školy posluchačům různá témata spojená s výběrem, zacházením i záludnostmi potravin i nepotravinářskch výrobků, jejich výrobou i bezpečností.  Cílem pořadu je osvěta veřejnosti, která mnohdy tápe a bývá ovlivňována mnoha neobjektivními a zavádějícími informacemi, nebo nedokáže dostupné informace naopak vyhodnotit.

šířka 215px

 

2018

Užívání mycích prostředků se nesmí přehánět. Jak vybrat správné mýdlo?
17. srpna 2018 - „Všechno, co je ve vodě rozpustné, ve vodě umyjete. Ale pak jsou třeba olejové nečistoty a ty bohužel vodou už neumyjete. Tam potřebujete mycí kosmetiku. V ní jsou přítomny charakteristické molekuly, tzv. tenzidy,“ říká Iveta Hrádková z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.
Celý článek (včetně audio záznamu)

Průmyslová výroba vonných a chuťových látek – neodmyslitelná součást moderní lidské společnosti
17. května 2018 - "Bez chemie bychom se dnes neobešli! Platí to i pro chutě a vůně!", říká odborník z Ústavu organické technologie VŠCHT Praha prof. Ing. Červený Libor, DrSc.
Co jsou to vonné látky? Jaký je svět vůní? Je rozdíl mezi přírodní základnou a syntetckou látkou? Kudy se ubírá výzkum vonných látek u nás i ve světě? A jakou vůni si máme pořídit?
Celý článek a záznam rozhovoru

Kdy místo másla raději margarín? A proč nesmažit na olivovém oleji?
25. ledna 2018 - Bez tuků váš organismus nedokáže být. S odborníkem z Ústavu analýzy potravin a výživy jsme pro vás připravili průvodce po tucích jak rostlinného, tak živočišného původu, po tuhých i tekutých.
„V senzorických zkouškách nad margarínem vyhrává máslo. Když si ale na namazaný chleba dáte ještě něco dalšího, zvolil bych margarín. Máslo byste už necítili a i z nutričního pohledu je zdravější cokoli jiného než máslo,“ vysvětluje Marek Doležal z VŠCHT Praha.
Celý článek a záznam rozhovoru

Pozor na nebezpečný mýtus! Lepek není pouze v pšenici
18. ledna 2018 - Jak poznáte kvalitní obiloviny? Proč je tmavé pečivo často pouze obarveno ječným sladem? A taky jste si mysleli, že v žitu není lepek?
„Základním rozdílem mezi mlýnskými výrobky je vstupní surovina. Pozor ale na to, že všechny (pšenice, žito, ječmen, oves a čirok) jsou lepkové, obsahují tedy alergenní bílkovinnou část. Podstatný rozdíl je taky z výživového hlediska,“ říká Marcela Sluková z Ústavu sacharidů a cereálií VŠCHT Praha. 
Celý článek a záznam rozhovoru

2017

Znáte ho z obalů potravin. Glutaman sodný je ale návykový. „Při schvalování se nepočítalo, že ho bude tolik,“ říká chemik
Ing. Jan Pivoňka, Ph.D. přijal pozvání do Spotřebitelské poradny Českého rozhlasu Dvojky a ve čtvrtek 17. 8. 2017 radil posluchačům, podle čeho poznat kvalitní potraviny, jak se orientovat v této problematice a co si vlastně pod pojmem kvalitní potravina představit. Odpovídal na celou řadu dotazů, z nichž zmíníme například: Jaké jsou základní atributy pro kvalitní potravinu?, Jak si vedou přírodní potraviny ve srovnání s potravinami s chemickou přísadou?, Co znamená pojem „super potravina“ a je legislativně zakotven?
Pan docent zmínil, jaká strava je všeobecně doporučována a zmínil, zda je skutečně nezbytné vypustit z jídelníčku masné výrobky. V souvislosti s masnými výrobky diskutoval o přídavku glutamátu sodného za účelem vylepšení senzorických vlastností. Zda je glutamát sodný skutečně návykový se dozvíte v záznamu rozhovoru s panem doktorem. K dispozici je i přepis rozhovoru.

Rostlinná mléka jsou plná éček, výtažku je v nich minimum. Dejte si radši ovesnou kaši, radí odbornice
Prof. Ing. Jana Dostálová, CSc. navštívila 20. 7. 2017 Spotřebitelskou poradnu Českého rozhlasu Dvojky a zaměřila se na rostlinné nápoje označované lidově jako rostlinná mléka. Mohou být rostlinné nápoje náhradou kravského mléka? Jsou vhodnou náhradou pro lidi s intolerancí na laktózu? Z jakých surovin jsou tyto nápoje vyráběny? Kolik rostlinné složky obsahují? Je makové „mléko“ vhodné jako zdroj vápníku? Paní profesorka Dostálová odpovídala na tyto a mnohé další dotazy. Sama sobě položila paní profesorka otázku, jak je možné, že tyto nápoje mají v oblibě zastánci alternativní výživy a odpůrci „Éček“.
Podrobnosti o roslinných nápojích se dozvíte ze záznamu celého rozhovoru, mnohé naleznete i v přepisu rozhovoru z červencové Spotřebitelské poradny.

Poškozují opalovací krémy lidskou DNA? Odpovídá odbornice VŠCHT
Hostem Spotřebitelské poradny Českého rozhlasu Dvojky byla 15. 6. 2017 Ing. Iveta Hrádková, Ph.D. Paní doktorka hovořila o opalovacích krémech a působení ultrafialového záření na lidský organismus, zejména potom na pokožku. Zabývala se rozdílným působením UVA a UVB, ochranou proti jejich vlivu a riziku vzniku melanomu kůže. Paní doktorka Hrádková odtajnila, co se skrývá pod zkratkou SPF a poradila posluchačům, jak dlouho mohou pobýt na sluníčku s použitím opalovacího krému s daným SPF. Také Vás zajímá, zda se intenzita UV záření mění s nadmořskou výškou, zda jsme v bezpečí proti vlivu záření na pláži pod slunečníkem, proč dochází ke zhnědnutí pokožky, jak je to s aktivací vitaminu D na sluníčku a jaké problémy mohou být s podomácku vyrobenými opalovacími krémy? Názor odbornice si můžete vyslechnout v záznamu rozhovoru nebo je k dispozici i přepis rozhovoru.

Potřebujete posílit imunitu? Pijte ocet, jezte kvasnice
Prof. Ing. Kateřina Demnerová, CSc. navštívila 18. 5. 2017 Spotřebitelskou poradnu Českého rozhlasu Dvojky a hovořila o mikroorganismech v potravinách. Velkým tématem pořadu byla mikrobiologická bezpečnost potravin. Paní profesorka byla dotazována, zda se v potravinách vyskytují prospěšné bakterie, jak tyto bakterie v těle působí, a ve kterých potravinách prospěšné bakterie konkrétně najdeme. Řeč přišla i na bakterie, které jsou pro konzumaci nevhodné a paní profesorka se v souvislosti s nevhodnými bakteriemi zabývala například otázku: Které bakterie přítomné v potravinách nejvíce škodí lidskému organismu?; Jak poznáme potravinu, kterou není vhodné konzumovat?  Je možné se škodlivých bakterií spolehlivě zbavit tepelnou úravou?
Paní profesorka mimo jiné uvedla, že velkým problémem u potravin jsou plísně a zmínila, jak mohou plísně poškodit lidský organismus. Uvedené a mnoho dalšího se dozvíte v rozhovoru s paní profesorkou Demnerovou. Zhlédout můžete také přepis rozhovoru.

Nakupujete v koutku s „prošlými“ potravinami? Koledujete si o malér!
Pozvání do Spotřebitelské poradny Českého rozhlasu Dvojky přijala 20. 4. 2017 prof. Ing. Jana Dostálová, CSc. Paní profesorka hovořila na téma „Údaje na obalech potravin“ a zmínila se zejména o údajích o trvanlivosti. Vysvětlila, jaký je rozdíl mezi pojmy „spotřebujte do“ a „minimální trvanlivost“, v této souvislosti uvedla, u jakých výrobků by se rozhodně mělo datum spotřeby dodržovat.
V pořadu došla řeč i na „Éčka“ a mýty kolem nich. Paní profesorka hovořila o jejich bezpečnosti i o tom, jaké kritérium může v případě „Éček“ značit, že potravina není nejvyšší kvality.
Paní profesorka posluchačům vytvořila přehled, jakých informací by si měli všímat v tabulce výživových hodnot. Dozvíte se například, jak porozumět obsahu tuků a sacharidů.   
Paní profesorka zodpověděla celou řadu dotazů. Vše si můžete poslechnout v záznamu rozhovoru. K dispozici je i přepis rozhovoru.  

Je třeba se bát geneticky modifikovaných potravin?
Prof. Ing. Tomáš Macek, CSc. byl ve čtvrtek 16. 3. 2017 hostem Spotřebitelské poradny Českého rozhlasu Dvojky. Pan profesor se ve svém povídání zaměřil na schopnosti rostlin přijímat, hromadit nebo dokonce zneškodnit jedovaté látky z půdy, vody i vzduchu. Věnoval se také tomu, že rostliny zneškodňují tyto látky z prostředí svépomocí i zprostředkovaně (ve spolupráci s mikroorganismy). V rozhovoru čelil pan profesor mnoha otázkám, například: Které rostliny se pro cílené odstraňování těžkých kovů používají?, Jaké rostliny dokáží odstranit z půdy lehké topné oleje?, O jak rychlý proces se ve skutečnosti jedná?
Řeč byla rovněž o geneticky modifikovaných rostlinách, které jsou za zmíněným účelem pěstovány a pan profesor se setkal i s otázkou geneticky modifikovaných potravin. Odpovídal, proč se dnes na modifikování potravin přistupuje a zda je důvod k obavám z jejich konzumace.
Ze čtvrteční Spotřebitelské poradny s panem profesorem Mackem je k dispozici záznam celého rozhovoru a přepis rozhovoru.

Proč pít kefír? Pomáhá našemu imunitnímu systému a zaručí nám dlouhověkost?
Ing. Šárka Horáčková, CSc. navštívila ve čtvrtek 16. 2. 2017 Spotřebitelskou poradnu Českého rozhlasu Dvojky, ve které hovořila na téma fermentované mléčné výrobky. Paní inženýrka se ve svém povídání zaměřila mimo jiné na vyvrácení mýtu o škodlivosti konzumace mléka pro dospělého člověka, zabývala se otázkou, zda lidé, kteří špatně tráví laktózu, mohou konzumovat fermentované mléčné výrobky, a vysvětlila, jak fermentované mléčné výrobky přispívají k rozvoji našeho imunitního systému. V rozhovoru s paní inženýrkou Horáčkovou se také dozvíte, kolik bakterií vlastně žije v našich střevech, jaký je rozdíl mezi probiotiky a prebiotiky nebo proč nám příroda umožnila konzumovat mléko v dospělosti. Projít si můžete také přepis rozhovoru.

Pravda a mýty o celozrnném pečivu
Doc. Ing. Josef Příhoda, CSc. navštívil ve čtvrtek 19. 1. 2017 Spotřebitelskou poradnu Českého rozhlasu Dvojky, ve které se zaměřil na cereální výrobky z tmavých mouk. Pan docent hovořil o tom, proč jsou tmavé mouky výživově bohatší, jak probíhá průmyslové mletí nebo jak je to s dobarvováním tmavé mouky. V rozhovoru se pan docent také vyjádřil k trendu bezlepkových potravin a zmínil, jaké úskalí má cereální strava. Pan docent v pořadu zodpověděl, jak je to s koncentrací těžkých kovů a pesticidů u povrchu zrna, zda je důvod, aby bylo cereální pečivo dražší, proč je déle kynoucí chléb chutnější,...
Uvedené a mnoho dalšího se dozvíte v rozhovoru s panem docentem Příhodou. Zhlédout můžete také přepis rozhovoru.

2016

Pokud vybíráte prací prášek podle ceny, kupujete jen kuchyňkou sůl
Prof. Ing. Jan Šmidrkal, CSc. byl ve čtvrtek 15. 12. 2016 hostem Spotřebitelské poradny Českého rozhlasu Dvojky, kde hovořil na téma "Chemie v domácnosti - prostředky na mytí, praní". V rozhovoru pan profesor Šmidrkal zmínil, že některé prací prostředky obsahují až 90 % kuchyňské soli, přiblížil posluchačům, jakou roli má při praní tvrdost vody, a také se podělil o svůj pohled na ekologické praní. Pan profesor odpovídal na řadu dotazů, mimo jiné i na to, zda existuje univerzální prací prášek, zda jsou gelové polštářky vhodné na praní, zda lze v myčce použít tabletu do pračky, jakým způsobem vyčistit připečený hrnec, nebo také na dotaz, zda si vystačíme v domácnosti s octem, solí a citronem.
Podrobnosti o prostředcích na praní a mytí se dozvíte v rozhovoru s panem profesorem Šmidrkalem nebo i v přepisu rozhovoru.

Zmrazit, sušit nebo vakuovat? Kdy potraviny neztrácejí nutriční hodnoty?
Doc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D. z Ústavu konzervace potravin navštívil ve čtvrtek 20. 10. 2016 Spotřebitelskou poradnu Českého rozhlasu Dvojky, kde hovořil na téma "Konzervace potravin". Pan docent Rajchl vysvětlil, že konzervace je pestrá skupina zákroků prodlužujících trvanlivost potraviny, z nichž některé známe již od nepaměti. Ve spotřebiteské poradně pan docent zodpověděl celou řadu dotazů, např.: "Jaký je rozdíl mezi pasterací a sterilizací?", "Ničí se více vitamíny zavařováním nebo mrazením?", "Je lepší vařit zeleninu v páře nebo ve vodě?", "Jak nejlépe uchovávat česnek?".
Odpovědi na zmíněné dotazy i mnoho dalších informací naleznete v záznamu celého rozhovoru, můžete také shlédnout i přepis rozhovoru.

Proč kupovat biopotraviny?
Prof. Ing. Jana Dostálová, CSc. z Ústavu analýzy potravin a výživy navštívila ve čtvrtek 15. 9. 2016 Spotřebitelskou poradnu Českého rozhlasu Dvojky, kde hovořila na téma "Biopotraviny". Paní profesorka v rozhovoru vysvětlila skutečný význam biopotravin, zmínila jejich omezení i nabídku a zabývala se otázkou hlavní přednosti konzumace biopotravin. Došlo také na dotazy posluchačů, které směřovaly například k biopalmovému oleji a biobanánům. Ze čtvrteční spotřebitelské poradny je k dispozici záznam celého rozhovoru a přepis rozhovoru

Jsou vejce zdravá? 
Doc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D. z Ústavu konzervace potravin navštívil ve čtvrtek 18. 8. 2016 Spotřebitelskou poradnu Českého rozhlasu Dvojky, kde hovořil na téma "Vejce". Hovořil o správném skládování vajec, informacích, které nalezneme na obalech,  základních složkách vajec a mnohém dalším. Odpovídal také na dotazy týkající se mytí vajec po snesení, anomálií vajec související s výživou nosnic nebo skladováním vajec v lednici.  Čtvrteční spotřebitelskou poradnu naleznete v záznamu celého rozhovoru. Přepis rozhovoru

Má to říz!
Prof. Ing. Pavel Dostálek, CSc. z Ústavu biotechnologie navštívil ve čtvrtek 21. 7. 2016 Spotřebitelskou poradnu Českého rozhlasu Dvojky, kde hovořil na téma pivo a ovocná piva. Kolik procent alkohohu a cukru mají ovocná piva? Má konzumace piva vliv na zdraví člověka? Jak se za 20 let změnil vývoj tohoto zlatavého moku? Jaký vliv má CO2 na chuť piva? Jak jsou v dnešní době hodnoceny limonády z ječmene? Je vhodné "dia pivo" pro diabetiky? Na tyhle a další otázky naleznete odpovědi ve čtvrteční Spotřebitelské poradně.
Záznam rozhovoru.
Přepis rozhovoru.

Letní osvěžění
prof. Ing. Jana Dostálová, CSc. z Ústavu analýzy potravin a výživy navštívila ve čtvrtek 16. 6. 2016 Spotřebitelskou poradnu Českého rozhlasu Dvojky, kde hovořila na téma Zmrzliny.
Odpovídala na dotazy týkající se druhů zmrzlin na našem trhu, rozdílu mezi zmrzlilnami balenými a točenými, zahušťovadel ve zmrzlinách. Čtvrteční spotřebitelskou poradnu naleznete v záznamu celého rozhovoru. Přepis

Campylobacter
Doc. RNDr. Jarmila Pazlarová, CSc. z Ústavu biochemie a mikrobiologie navštívila ve čtvrtek 19. 5. 2016 Spotřebitelskou poradnu Českého rozhlasu Dvojky, kde mluvila o bakterii rodu Campylobacter. Kde se přirozeně tato bakterie vyskytuje, jak jejímu šíření zabránit a jak se jí zbavit? Čemu se vyvarovat a na co si dávat pozor? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky naleznete v záznamu rozhovoru.

Mikrovlný ohřev
Doc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D. z Ústavu konzervace potravin navštívil ve středu 20. 4. 2016 Spotřebitelskou poradnu Českého rozhlasu Dvojky, kde hovořil na téma Mikrovlný ohřev a jeho vliv na potraviny. Středeční spotřebitelskou poradnu naleznete v záznamu celého rozhovoru.

Cukr v potravinách
prof. Ing. Jana Dostálová, CSc. z Ústavu analýzy potravin a výživy navštívila ve středu 16. 3. 2016 Spotřebitelskou poradnu Českého rozhlasu Dvojky, kde hovořila na téma Cukr v potravinách. Středeční spotřebitelskou poradnu naleznete v záznamu celého rozhovoru.

Sůl nad zlato?
prof. Ing. Jana Dostálová, CSc. z Ústavu analýzy potravin a výživy navštívila ve středu 17. 2. 2016 Spotřebitelskou poradnu Českého rozhlasu Dvojky, kde hovořila na téma Sůl v potravinách. Odpovídala na dotazy týkající se příjmu soli v ČR a její doporučené denní dávky, potravin, které obsahují velké množství soli, skryté soli v potravinách, uvádění množství soli na obalech a negativních důsledků soli na lidské zdraví. Středeční spotřebitelskou poradnu naleznete v záznamu celého rozhovoru ( záznam v 10:00).

Vitamin C v potravinách
Doc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D. z Ústavu konzervace potravin navštívil ve středu 20. 1. 2016 Spotřebitelskou poradnu Českého rozhlasu Dvojky, kde hovořil na téma Vitamin C v potravinách. Kde se vitamin C vyskytuje a z jaké stravy ho přijímáme? Platí i u vitaminu C „všeho s mírou?“ Jaká je doporučená denní dávka vitaminu C? Vylučuje naše tělo vitamin C přirozenou cestou? Jaký vliv má tepelné zpracování, skladování a další technologické operace na obsah vitaminu C v potravinách? Odpovědi na tyhle a  další otázky naleznete v záznamu celého rozhovoru.

Archiv vystoupení

Aktualizováno: 16.11.2018 17:23, Autor: Oddělení komunikace


KONTAKT

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace

Mapa webu
Sociální sítě
zobrazit plnou verzi