Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT
Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Cena Siemens míří k našim chemickým inženýrům
iduzel: 37952
idvazba: 39930
šablona: stranka_galerie_velka
čas: 22.7.2024 15:12:36
verze: 5471
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 37952
idvazba: 39930
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'www.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/veda-a-vyzkum/ceny-a-souteze/ceny-ziskane/37951/siemens'
iduzel: 37952
path: 1/4111/942/994/1014/2302/5277/37951/37952
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Cena Siemens míří k našim chemickým inženýrům

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze sbírá pravidelně úspěchy v rámci tradičních Cen Siemens. Nic na tom nezměnil ani 19. ročník soutěže, který vyvrcholil 9. února slavnostním večerem v Betlémské kapli. Kategorii Nejlepší dizertační práce ovládl Ing. Martin Ullrich, Ph.D. z Fakulty chemicko-inženýrské díky práci „Formation of liposomes for controlled release of reactants and actives“. Oceněn byl také Ullrichův školitel, prof. František Štěpánek z Ústavu chemického inženýrství.

Vítězná dizertační práce se zaobírá tématikou na rozhraní mnoha vědních oborů, a to tématem přípravy strukturovaných mikročástic s využitím v medicíně i v jiných vědních oborech.

„Hlavním vědeckým přínosem práce je skutečnost, že Martin jako první zrealizoval prototyp funkčního chemického robota, tj. mikročástice schopné nést enkapsulovaný obsah, uvolnit jej na základě radiofrekvenčního signálu, lokálně z něj vytvořit biologicky aktivní produkt, a ten vyloučit do okolí. To, co bylo v době nástupu Martina Ullricha k doktorskému studiu pouze ideovým konceptem, je nyní realitou,“ vysvětluje profesor Štěpánek.

Díky Ing. Ullrichovi získal VŠCHT také mnohamilionový kontrakt s cílem testovat chemické roboty jako nosiče léčiv v předklinické fázi. „Rozvinula se tak celá jedna výzkumná větev, které se účastní současná generace studentů,“ dodává profesor Štěpánek. 

V práci je ukázáno, že příprava mikročástic je možná skládáním jednotlivých komponent. Avšak nejedná se o jednoduchou a přímočarou záležitost, protože v menších měřítcích působí mnohé síly, které jsou v běžném makro-měřítku zanedbatelné. Postupným překonáváním těchto komplikací byla nakonec složena částice o velikosti desítek mikrometrů, která se chová jako „mikro-laboratoř“. Uvnitř částice jsou v malých zásobníčcích (liposomy) uzavřeny reaktanty. Ty jsou poté na základě vnějšího impulsu uvnitř smíchány řízeným způsobem. V případě této práce je tímto impulsem radiofrekvenční magnetické pole působící na vzdálenost několika centimetrů. Produkt reakce je následně vyloučen do okolí částic.  Vyvinutá technologie jako jedna z prvních umožňuje pomocí radiofrekvenčního signálu dálkově řídit uvolňování molekul a průběh (bio)chemických reakcí v měřítcích na úrovni jednotlivých buněk, čímž dochází k propojení světa chemie a biologie se světem kybernetiky. Ukazuje tedy cestu, jak dodat elektronickým zařízením zcela novou funkčnost v oblasti interakce s lidskými smysly či v personalizované medicíně.

Tisková zpráva Siemens

Ocenění_Cena Wernera von Siemense 2016
Ocenění v 19. ročníku Ceny Wernera von Siemense
Eduard Palíšek_Gen.ředitel Siemens ČR
Eduard Palíšek_Generální ředitel Siemens ČR
Eduard Palíšek_Jiří Drahoš
Eduard Palíšek_zástupci Vlády ČR

Aktualizováno: 13.2.2017 13:34, Autor:

KONTAKT

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace

Mapa webu
Sociální sítě
zobrazit plnou verzi