Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Vítejte ve světě moderní chemie  → Historie VŠCHT Praha → Mineralogické sbírky
šablona: stranka_galerie
čas: 24.11.2017 21:33:42

Mineralogické sbírky

Sbírky na VŠCHT v Praze patří mezi nejstarší a nejlépe organizované mineralogické sbírky vysokých škol.

Jsou mezinárodně evidovány v seznamech světových sbírek a řadí se mezi jedny z největších v Evropě, a to jak počtem kusů (cca 30 250), tak i co do zastoupení ucelených kolekcí nerostů z různých genetických provincií světa.

Mineralogické sbírky založil profesor F. X. M. Zippe na technické škole v Praze již v roce 1835. Do sbírky zařadil pro pedagogické účely všeobecnou, soustavnou sbírku mineralogickou a také lokální sbírku českých nerostů.
Největší zásluhu o rozvoj sbírek měl první poválečný vedoucí katedry mineralogie Chemicko-technologické fakulty ČVUT, profesor Augustin Ondřej (1887–1956). Za jeho působení vzrostl počet evidovaných exponátů z 2102 na neuvěřitelných 23 861 kusů. Narozdíl od profesora Ondřeje, který nerad cestoval, jeho nástupce profesor Jan Kašpar (1908–1984) navštívil snad všechny kontinenty světa za poznáním nerostů a jejich ložisek. Ze všech cest byly přiváženy spousty cenných nerostů. Posledním a pro katedru smutným přírůstkem sbírek jsou vzorky čechitů. Jsou to “originály”, které ve Vrančicích objevil a jako nový, mezinárodně uznávaný minerál popsal pracovník katedry Ing. Zdeněk Mrázek, CSc., který tragicky zahynul v roce 1983.

Uspořádání sbírek a jejich členění
V dnešní podobě zahrnují mineralogické sbírky několik celků. Je to především systematická sbírka, umístěná ve velkém sbírkovém sále.
Vedle hlavního sálu se systematickou sbírkou je v menší místnosti instalována atraktivní sbírky dekoračních a šperkových kamenů. Jsou zde jejich ukázky v surovém i opracovaném stavu, včetně syntetických drahých kamenů a dále kolekce skleněných modelů proslulých diamantů
Mezi doplňkové sbírky patří pedagogicky významná sbírka krystalografická s ukázkami přírodních krystalovaných nerostů ve srovnání s jejich idealizovanými sádrovými modely.
Na tuto kolekci navazuje rozsáhlá sbírka terminologická s příklady morfologického vývinu nerostů a jejich fyzikálními vlastnostmi.
petrografické sbírce jsou zastoupeny všechny typy lokalizovaných hornin neopracovaných i leštěných. K nim se logicky řadí i sbírka horninotvorných minerálů.
Pro technologické obory slouží sbírka průmyslových surovin a technicky významných nerostů. Rozsahem menší je zatím kolekce synteticky vyráběných monokrystalů.
V malém sbírkovém sále je zatím provizorně instalována geochemická a genetická sbírka nerostů, sestavená podle typů ložisek. Jsou zde též vystaveny kolekce meteoritů a tektitů.

Aktualizováno: 6.10.2014 16:29, Autor: Oddělení komunikace