Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT
Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Spolupráce → Spolupráce se ZŠ a SŠ → Pro studenty ZŠ a SŠ → IT Workshopy → Řízení a modelování biotechnologických procesů (balíček 2 úloh)
iduzel: 26950
idvazba: 34170
šablona: stranka
čas: 17.5.2022 04:15:30
verze: 5054
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Obnovit | RAW

Řízení a modelování biotechnologických procesů (balíček 2 úloh)

Garant: Ing. Pavel Hrnčiřík, Ph.D.

Anotace:

Úloha řízení: Studenti si vyzkouší řízení experimentální kultivace pekařského droždí ("Bioreaktor v kádince") na jednoduché laboratorní aparatuře složené z kádinky vybavené mícháním, regulací teploty, měřením pH, čerpadlem pro dávkování živin a připojeným operátorským počítačem pro sledování časového vývoje hodnoty pH v "bioreaktoru". Úkolem studentů-operátorů bude řídit proces kultivace kvasinek vhodně zvolenými přídavky živin podle časového průběhu pH tak, aby nedošlo ani k přeživení, ani k hladovění kvasinkové kultury v kádinkovém "bioreaktoru".

Úloha modelování: Studenti si vyzkouší vytvořit matematický model na základě zákona zachování hmoty. V Excelu společně vyřešíme a otestujeme, co se stane když změníme některou důležitou veličinu. Pokusíme se najít, na kterou veličinu je systém nejvíce citlivý. Zasoutěžíme si, kdo najde nejlepší řešení tak, aby odpovídalo údajům naměřeným v laboratoři. Na závěr najdeme optimální řešení pomocí nástroje Řešitel v Excelu.

šířka 450px

šířka 215px

Aktualizováno: 4.5.2016 15:22, Autor:

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi