Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT
Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Studium → Zázemí pro studenty
iduzel: 675
idvazba: 1943
šablona: stranka_submenu
čas: 7.6.2023 05:06:17
verze: 5319
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 675
idvazba: 1943
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'www.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/studium/pro-studenty'
iduzel: 675
path: 1/4111/942/994/1012/675
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Zázemí pro studenty

Ubytování 

Koleje

VŠCHT Praha nabízí studentům možnost ubytování na kolejích Volha a Sázava v Kunraticích (JV Prahy). Na webu výše najdeš všechny informace o aktuálních cenách, podmínkách ubytování a termínech. Je to nejjednodušší varianta ubytování.

V některých případech jde zařídit si ubytování na kolejích ČVUT.

V Praze je možné i sehnat pronájem, bývá většinou dražší než koleje, je ale často blíže a poskytuje větší vybavenost. Možnosti většinou hledáme na sociálních sítích ve skupinách inzerující bydlení.

Koleje, jejich okolnosti a tipy také rozvádí Koleje - studentská příručka (PDF).

Ubytovací stipendium

Studenti s trvalou adresou mimo Prahu jsou podporováni stipendiem dle aktuálních podmínek školy (kde v sekci dokumenty je ke stažení i aktuální formulář). Formulář je k dispozici i na děkanátu, kde je možné ho vyplněný rovnou odevzdat studijním referentkám

Nyní dosahuje podpora asi 800 Kč za měsíc. Je jedno, zda student bydlí na kolejích nebo jinde.

 

Studium a učení

Respirium

V rámci budovy B v Technické ulici se nacházejí 2 dedikované studovny tzv. “Respiria”. V obou jsou místa k učení, zásuvky a dostatek světla. Respirium I (mapa), v přízemí napravo od vstupu z Technické ulice, navíc nabízí mikrovlnku, varnou konvici, umyvadlo, automaty a šatnu pro uschování oblečení a zavazadel. Můžeš si tady také zakoupit školní propagační předměty, pořádají se tu pravidelné deskohraní, příležitostné koncerty a zkoušky orchestru. Hlavně o přestávkách mezi přednáškami se v respiriu dveře nezastaví.

 • Respirium I je otevřeno během semestru od 7:00 do 19:00 (vyzvedávání věcí z šatny do 18:30)
  • ve zkouškovém období může být čas přítomnosti personálu zkrácen (vždy uvedeno na dveřích)
  • během prázdnin není personál přítomen, respirium je však zpravidla přístupné
  • v době konání akcí může být přístup do respiria omezen

Nové Respirium II  nad vstupem z Vítězného náměstí (místnosti s původním označením ZB1-250 a ZB1-249) je útulnější a naskýtá tak místo pro odpočinek a přípravu na přednášky v nejnovější části budovy B.

Klidné koutky

Jeden koutek k sezení, seznamování nebo řešení projektů je na Ústavu Jazyků ve 3. patře nad děkanáty ze strany Zikovy ulice. Další najdeš ve třetím patře v budově A nad zadním vstupem u ÚPŘT (3. poschodí budovy A, naproti místnosti A335), tento počítačový koutek je určen hlavně pro studenty výpočetních oborů, místo se ale většinou najde.

Když čekáš na přednášku na budově A, před hlavní posluchárnou AI (přístup z mezipatra mezi přízemím a prvním patrem - mapa) jsou příjemná křesílka a stoly, kde se, mimo nápor před a po přednáškách, příjemně koncentruje nebo povídá.

Počítače ve škole

Volně přístupné počítače jsou umístěny v místnosti ZB1-238 v Zikově budově mezi učebnou B15 a respiriem. Pro vstup do místnosti je třeba studentská karta.

Volně přístupné počítače, určené zejména pro tisk, jsou studentům přístupné v kopírovacím centru (suterén budovy B - místnost S82) - web s více informacemi a otvírací dobou.

Učebna K1 k rezervaci

Pro týmovou práci, zpracování projektů, diskuzi nad přednáškami či doučování je možné si zarezervovat učebnu K1 (původní Ústav jazyků) na 3. patře budovy B nad hlavním schodištěm (mapa).

Rezervaci tvoříme přes internet v kalendáři aplikace mailex. Návod je na intranetu. V učebně je místo pro 10 lidí, projektor a tabule. Před samotnou rezervací je klíček k vyzvednutí na vrátnici budovy B. Nezapomeň ISIC pro identifikaci.

Národní technická knihovna

Národní technická knihovna, zkráceně NTK či “entékáčko”, je bezkonkurenčně nejlepší místo pro učení v Dejvickém Kampusu. Přímo naproti budovy A stojí oválná budova plná míst k sezení, článků, knih a publikací a moderní architektury. Pro vstup je třeba registrace se školním ISICem, se kterým máme po dobu studia vstup, i všechny základní služby zdarma. Někdy funguje i volný vstup, když chceme vzít kamarády bez registrace s sebou. Kromě učení je v NTK možné půjčit si publikace, prohlížet normy, nebo tisknout. Knihovna zároveň spravuje portál chemtk.cz, vyhledávač pomáhá jako brána do digitálního světa databází, citací, encyklopedií a dalších zdrojů pro akademickou práci. Proto je oceníš při psaní projektů a závěrečných prací.

Pro skupinové učení je možné si pronajmout “Týmovou studovnu” pro 4-10 lidí na podlažích 4-6. Rezervace se provádí přes rezervační systém NTK a vstup poté funguje na ISICa toho, kdo místnost zarezervoval.

 

Byrokracie

Se studiem se pojí mnohé papírování a správa dokumentů. Tipy a triky najdeš mimo jiné v průvodci prváka a dalších průvodcích

Děkanát

Hlavní představitelé fakult sídlí na děkanátech. Pro studenty tak umožňují spravovat úřední stránku studia.

Mezi osobami na děkanátu potkáme děkana, proděkany, ale hlavně studijní referentky.

Na děkanátu vyřešíš věci jako:

Více informací včetně úředních hodin najdeš na stránkách fakult FCHT, FCHI, FPBT, FTOP

Všechny děkanáty sídlí v budově B v 1. patře ze strany Zikovy ulice.

Zahraniční oddělení

VŠCHT Praha skrze své Zahraniční oddělení pomáhá studentům realizovat studijní a konferenční cesty do zahraničí a stará se o akademické vztahy se světovými univerzitami. Výjezdy můžou být krátkodobé (dny až týdny) i dlouhodobé (v řádu měsíců). Vše se dozvíš na webu oddělení.

Kartové centrum

Do školy se dostaneš přes turnikety. Karta k nim může být školní ID karta, nebo ISIC. Obojí se zařizuje v Kartovém centru nad Carbonem v budově B. ISIC má výhody v navázání mnohých slev v obchodech, restauracích apod. Karty jsou v kampusu dále důležité pro placení v Menzách, tisk v kopírovacím centru a přístup do počítačové studovny.

 

Virtuálno a technologie

Protože zázemí se skládá i počítačů a moderních technologiích, VŠCHT Praha zprostředkovává studentům a zaměstnancům mnohá řešení. Většina je popsaná s návody na stránkách výpočetního centra.

E-learning a zdroje

Předměty na VŠCHT Praha mají své zdroje většinou na portálu e-learningu. Prezentace, zadání úkolů, nahrané přednášky a někdy i zadání a odevzdání úkolů najdeš organizované dle předmětů a témat. Přihlášení funguje stejně jako do mailu nebo SISu (studijního informačního systému). Zároveň jsou k dispozici některé skripta v online formě přímo v e-learningu, nebo na webu Vydavatelství VŠCHT. Na vydavatelství zároveň můžeš najít skripta a učebnice vydané pod hlavičkou školy za zvýhodněné slevy pro studenty. Zakoupit jsou také v NTK.

Mailová stránka

mailex.vscht.cz je naše školní implementace Microsoft Exchange mailového systému. Pro veškerou komunikaci na škole vždy používej školní mail. Nejlepší je propojit si účet s aplikací gmail, seznam, nebo outlook, vedle osobního mailu. Tak maily vždy dojdou včas a nic ti neunikne.

Aplikace EMIL

VŠCHT Praha provozuje mobilní a webovou aplikaci EMIL, která zpřístupňuje některé funce SIS (např. zápisy na zkoušky), poskytuje mapy školy a obsahuje i jídelníčky menz a blízkých stravovacích zařízení.

Microsoft Office 365

Po zahájení studia mají všichni studenti přidělený OneDrive o kapacitě 1 TB a sadu kancelářských aplikací volně ke stažení na několik zařízení. Přihlášení i stažení je skrze web portal.office.com.

Další aplikace dostupné pro studenty jsou například:

 • Matlab
 • Maple
 • EndNote
 • Statistica
 • Mathematica
 • Autodesk

Internet

V budovách VŠCHT pracují dvě WiFi sítě: eduroam a vscht. Pro připojení je třeba zadat společné přihlášení k mailu: eduroam má login celý mail (votocke@vscht.cz), zatímco wifi vscht pouze část bez domény (votocke). Více informací na webu VC.

Eduroam je sdílený ve vzdělávacích institucích na celém světě a proto se k němu připojíš i v NTK a na dalších místech.

Na některých místech je možné se připojit k internetové síti i LAN kabelem, přihlášení do interní sítě pak probíhá stejně jako k wifi.

VPN a Vzdálený přístup

Ne všechny aplikace se dají stáhnout do osobních PC, proto jde připojit se do školního počítače vzdáleně (třeba z koleje, nebo domova). Prvním krokem je zprovoznění VPN pro zabezpečenou komunikaci přes internet. Druhým instalace a připojení ke vzdálené ploše. Prostředí je shodné s počítači pro výuku Počítačového praktika a práce se po odhlášení NEUKLÁDÁ, proto si nezapomeň výsledky práce poslat na svůj mail/onedrive.

 

Jídlo a nákupy

Někdo žije, aby jedl, jiní jí, aby žili. Studium je kaloricky náročné a jídlo je proto nutnost.

Menzy

Přímo v Dejvicích jsou tři menzy:

 • menza Studentský dům
 • Technická menza
 • menza Masarykova kolej

Všechny jsou pod ČVUT, fungují v nich ISIC karty, finanční konto je ale oddělené od prostředků pro VŠCHT kopírovací centrum. Dobíjet lze hotovostí u kasy, nebo online přes GoPay. Platil lze i kartou, však bez studentského zvýhodnění. Jídelníčky jsou dostupné také online: v EMILovi spolu s dalšími restautracemi nebo jen menzy ČVUT.

Na koleji Volha je také menza. Nabízí od pondělí do čtvrtka obědy a večeře do 19:00, v pátek pouze obědy do 14:30. Cena jednoho jídla je s polévkou kolem 80 korun. Kredit na ISICu je opět oddělený od kreditů v Dejvicích.

Bufety

Když náš hlad po přednášce, přímo ve škole je na obou budovách po jednom bufetu. V Buf.anech pořídíš bagetu, sendviče, panini, toasty, saláty, pečivo, sušenky ale i kávu, polévku a další nápoje. Jsou otevřené většinu dne a platit lze kartou a hotově. Když si zapomeneš propisku či sešit, na budově B má Bufan i školní potřeby.

Automaty

V obou budovách jsou rozmístěné automaty se svačinami, bagetami, nápoji i kávou a čajem. Většina již přijímá karty a jsou pravidelně doplňovány. Najdeš je v Respiriu I, u obou vchodů z ulice Technická, nad Carbonem a vedle buf.anu U Miláčka na budově A.

Klub Carbon

Na budově B je pod schody vlevo vstupem z ulice Technická studentský klub Carbon. Kromě malého občerstvení, dobrého piva a kávy pravidelně hostuje PubKvízy a další společenské akce. Tradicí bývá oslavit zkoušku jedním či dvěma v Carbonu. Klub je tak nejlepším místem pro utužování kontaktů a přátelství. Aktuality z klubu naleznete na Facebooku.

Restaurace a kavárny

Poloha Dejvického Kampusu hodně zjednodušuje lov za obědem. V blízkosti se nachází množství restauraci, rychlých občerstvení a kaváren. Cesta pro jídlo je spíše zpestřením a odpočinkem učení, než úmornou výpravou. Tipy najdeš na mapě na konci strany.

Obchody s potravinami

V Dejvicích je nejblíže supermarket na Evropské (směrem k budově C a dále) a druhý na Vítězném náměstí. Směrem k Hradčanské potkáš i některé večerky a menší obchody s potravinami.

Na kolejích přímo jsou dvě večerky a v dochozí vzdálenosti pak 2 supermarkety.

 

Volný čas a rekreace

Jak už praví dávná kalokagathia, studium a sport jsou provázané. V čase mezi učením můžeš sportovat v rámci hodin tělesné výchovy, na kolejích tužit tělo v posilovně, nebo se zapojit do některého ze sportovních spolků. Akce na škole najdeš na školním kalendáři.

Rekreační zařízení

V rámci VŠCHT Praha můžou studenti i akademici pobýt na chatách v Peci pod Sněžkou a Jáchymově a na táborové základně Běstvina za zvýhodněné ceny. Rezervace probíhá přes web a využít ji můžou jednotlivci, s rodinami, nebo přímo spolky třeba pro teambuilding. Běstvina je pravidelným útočištěm seznamovacích kurzů.

Spolky na VŠCHT

Chceš se zapojit více i mimo přednášky a cvičení? Spolky jsou tvá cílová adresa! Od hudbu a umění, přes sport, deskové hry a pivo po networking a tutory. VŠCHT Praha je jedna z nejaktivnějších vysokých škol a každý student si najde svoji oblíbenou zájmovou aktivitu, kterou může bohatě rozvíjet. Najdi si i ty svůj spolek na webu aktivni.vscht.cz.

Vyžití v Praze

Hlavní město naší republiky poskytuje mnohá sportoviště, rekreační zařízení, knihovny, kina, divadla a další zábavu. Výběr jsme připravili do mapy níže, neboj se zavítat do víru velkoměsta a využít jeho potenciál naplno.

Koleje Jižní Město

pokoj po rekonstrukci
vstupní hala
koupelna
nezrekonstuovaný pokoj
interiér
koleje Jižní Město
kolej Volha
kuchyně

Učebny

poslucharna04
poslucharna06
poslucharna13
prednaska02
prednaska09
prednaska18

Laboratoře

chobotix05
chobotix13
chobotix16
chobotix23
laborator_bafa05
laborator_bafa08
laborator_bafa14
laborator_bafa47
pivovar04

Knihovna ChemTK

NTK - Macocha
NTK - interiér
NTK

Respirium

Respirium I - budova B - vchod z Technické ulice
Respirium I - budova B - vchod z Technické ulice (2)
Respirium I - budova B - vchod z Technické ulice (3)
Respirium I - budova B - vchod z Technické ulice (4)
Respirium II - budova B - vchod ze Zikovy ulice
Respirium II - budova B - vchod ze Zikovy ulice (2)

Club Carbon

carbon09
studenti34
studenti37

Rekreační zařízení

Jáchymov interiér
Jáchymov
Pec interiér
Pec pod Sněžkou

Aktualizováno: 4.4.2023 15:55, Autor: Oddělení komunikace

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi