Ubytování
Koleje
VŠCHT Praha nabízí studentům možnost ubytování na kolejích Volha a Sázava v Kunraticích (JV Prahy). Na webu výše najdeš všechny informace o aktuálních cenách, podmínkách ubytování a termínech. Je to nejjednodušší varianta ubytování.
- Pravidla pro žádost o ubytování na další rok bývají zveřejněny zpravidla v březnu.
V některých případech jde zařídit si ubytování na kolejích ČVUT.
V Praze je možné i sehnat pronájem, bývá většinou dražší než koleje, je ale často blíže a poskytuje větší vybavenost. Možnosti většinou hledáme na sociálních sítích ve skupinách inzerující bydlení.
Koleje, jejich okolnosti a tipy také rozvádí Koleje - studentská příručka (PDF).
- Podrobnější informace o ubytování na kolejích a často kladené otázky
- Návod na připojení do počítačové sítě na kolejích
Ubytovací stipendium
Studenti s trvalou adresou mimo Prahu jsou podporováni stipendiem dle aktuálních podmínek školy (kde v sekci dokumenty je ke stažení i aktuální formulář). Formulář je k dispozici i na děkanátu, kde je možné ho vyplněný rovnou odevzdat studijním referentkám
Nyní dosahuje podpora asi 800 Kč za měsíc. Je jedno, zda student bydlí na kolejích nebo jinde.
Studium a učení
Respirium
V rámci budovy B v Technické ulici se nacházejí 2 dedikované studovny tzv. “Respiria”. V obou jsou místa k učení, zásuvky a dostatek světla. Respirium I (mapa), v přízemí napravo od vstupu z Technické ulice, navíc nabízí mikrovlnku, varnou konvici, umyvadlo, automaty a šatnu pro uschování oblečení a zavazadel. Můžeš si tady také zakoupit školní propagační předměty, pořádají se tu pravidelné deskohraní, příležitostné koncerty a zkoušky orchestru. Hlavně o přestávkách mezi přednáškami se v respiriu dveře nezastaví.
- Respirium I je otevřeno během semestru od 7:00 do 19:00 (vyzvedávání věcí z šatny do 18:30)
- ve zkouškovém období může být čas přítomnosti personálu zkrácen (vždy uvedeno na dveřích)
- během prázdnin není personál přítomen, respirium je však zpravidla přístupné
- v době konání akcí může být přístup do respiria omezen
Nové Respirium II nad vstupem z Vítězného náměstí (místnosti s původním označením ZB1-250 a ZB1-249) je útulnější a naskýtá tak místo pro odpočinek a přípravu na přednášky v nejnovější části budovy B.
Klidné koutky
Jeden koutek k sezení, seznamování nebo řešení projektů je na Ústavu Jazyků ve 3. patře nad děkanáty ze strany Zikovy ulice. Další najdeš ve třetím patře v budově A nad zadním vstupem u ÚPŘT (3. poschodí budovy A, naproti místnosti A335), tento počítačový koutek je určen hlavně pro studenty výpočetních oborů, místo se ale většinou najde.
Když čekáš na přednášku na budově A, před hlavní posluchárnou AI (přístup z mezipatra mezi přízemím a prvním patrem - mapa) jsou příjemná křesílka a stoly, kde se, mimo nápor před a po přednáškách, příjemně koncentruje nebo povídá.
Počítače ve škole
Volně přístupné počítače jsou umístěny v místnosti ZB1-238 v Zikově budově mezi učebnou B15 a respiriem. Pro vstup do místnosti je třeba studentská karta.
Volně přístupné počítače, určené zejména pro tisk, jsou studentům přístupné v kopírovacím centru (suterén budovy B - místnost S82) - web s více informacemi a otvírací dobou.
Učebna K1 k rezervaci
Pro týmovou práci, zpracování projektů, diskuzi nad přednáškami či doučování je možné si zarezervovat učebnu K1 (původní Ústav jazyků) na 3. patře budovy B nad hlavním schodištěm (mapa).
Rezervaci tvoříme přes internet v kalendáři aplikace mailex. Návod je na intranetu. V učebně je místo pro 10 lidí, projektor a tabule. Před samotnou rezervací je klíček k vyzvednutí na vrátnici budovy B. Nezapomeň ISIC pro identifikaci.
Národní technická knihovna
Národní technická knihovna, zkráceně NTK či “entékáčko”, je bezkonkurenčně nejlepší místo pro učení v Dejvickém Kampusu. Přímo naproti budovy A stojí oválná budova plná míst k sezení, článků, knih a publikací a moderní architektury. Pro vstup je třeba registrace se školním ISICem, se kterým máme po dobu studia vstup, i všechny základní služby zdarma. Někdy funguje i volný vstup, když chceme vzít kamarády bez registrace s sebou. Kromě učení je v NTK možné půjčit si publikace, prohlížet normy, nebo tisknout. Knihovna zároveň spravuje portál chemtk.cz, vyhledávač pomáhá jako brána do digitálního světa databází, citací, encyklopedií a dalších zdrojů pro akademickou práci. Proto je oceníš při psaní projektů a závěrečných prací.
Pro skupinové učení je možné si pronajmout “Týmovou studovnu” pro 4-10 lidí na podlažích 4-6. Rezervace se provádí přes rezervační systém NTK a vstup poté funguje na ISICa toho, kdo místnost zarezervoval.
Byrokracie
Se studiem se pojí mnohé papírování a správa dokumentů. Tipy a triky najdeš mimo jiné v průvodci prváka a dalších průvodcích.
Děkanát
Hlavní představitelé fakult sídlí na děkanátech. Pro studenty tak umožňují spravovat úřední stránku studia.
Mezi osobami na děkanátu potkáme děkana, proděkany, ale hlavně studijní referentky.
Na děkanátu vyřešíš věci jako:
- potvrzení o studiu
- stipendia (prospěchové, ubytovací, sociální)
- zápisy předmětů
- zápis/přerušení/ukončení studia
- záverečné práce
- kontroly studia
- osobní údaje (adresy, kontakty, ...)
Více informací včetně úředních hodin najdeš na stránkách fakult FCHT, FCHI, FPBT, FTOP
Všechny děkanáty sídlí v budově B v 1. patře ze strany Zikovy ulice.
Zahraniční oddělení
VŠCHT Praha skrze své Zahraniční oddělení pomáhá studentům realizovat studijní a konferenční cesty do zahraničí a stará se o akademické vztahy se světovými univerzitami. Výjezdy můžou být krátkodobé (dny až týdny) i dlouhodobé (v řádu měsíců). Vše se dozvíš na webu oddělení.
Kartové centrum
Do školy se dostaneš přes turnikety. Karta k nim může být školní ID karta, nebo ISIC. Obojí se zařizuje v Kartovém centru nad Carbonem v budově B. ISIC má výhody v navázání mnohých slev v obchodech, restauracích apod. Karty jsou v kampusu dále důležité pro placení v Menzách, tisk v kopírovacím centru a přístup do počítačové studovny.
Virtuálno a technologie
Protože zázemí se skládá i počítačů a moderních technologiích, VŠCHT Praha zprostředkovává studentům a zaměstnancům mnohá řešení. Většina je popsaná s návody na stránkách výpočetního centra.
E-learning a zdroje
Předměty na VŠCHT Praha mají své zdroje většinou na portálu e-learningu. Prezentace, zadání úkolů, nahrané přednášky a někdy i zadání a odevzdání úkolů najdeš organizované dle předmětů a témat. Přihlášení funguje stejně jako do mailu nebo SISu (studijního informačního systému). Zároveň jsou k dispozici některé skripta v online formě přímo v e-learningu, nebo na webu Vydavatelství VŠCHT. Na vydavatelství zároveň můžeš najít skripta a učebnice vydané pod hlavičkou školy za zvýhodněné slevy pro studenty. Zakoupit jsou také v NTK.
Mailová stránka
mailex.vscht.cz je naše školní implementace Microsoft Exchange mailového systému. Pro veškerou komunikaci na škole vždy používej školní mail. Nejlepší je propojit si účet s aplikací gmail, seznam, nebo outlook, vedle osobního mailu. Tak maily vždy dojdou včas a nic ti neunikne.
Aplikace EMIL
VŠCHT Praha provozuje mobilní a webovou aplikaci EMIL, která zpřístupňuje některé funce SIS (např. zápisy na zkoušky), poskytuje mapy školy a obsahuje i jídelníčky menz a blízkých stravovacích zařízení.
Microsoft Office 365
Po zahájení studia mají všichni studenti přidělený OneDrive o kapacitě 1 TB a sadu kancelářských aplikací volně ke stažení na několik zařízení. Přihlášení i stažení je skrze web portal.office.com.
Další aplikace dostupné pro studenty jsou například:
- Matlab
- Maple
- EndNote
- Statistica
- Mathematica
- Autodesk
Internet
V budovách VŠCHT pracují dvě WiFi sítě: eduroam a vscht. Pro připojení je třeba zadat společné přihlášení k mailu: eduroam má login celý mail (votocke@vscht.cz), zatímco wifi vscht pouze část bez domény (votocke). Více informací na webu VC.
Eduroam je sdílený ve vzdělávacích institucích na celém světě a proto se k němu připojíš i v NTK a na dalších místech.
Na některých místech je možné se připojit k internetové síti i LAN kabelem, přihlášení do interní sítě pak probíhá stejně jako k wifi.
VPN a Vzdálený přístup
Ne všechny aplikace se dají stáhnout do osobních PC, proto jde připojit se do školního počítače vzdáleně (třeba z koleje, nebo domova). Prvním krokem je zprovoznění VPN pro zabezpečenou komunikaci přes internet. Druhým instalace a připojení ke vzdálené ploše. Prostředí je shodné s počítači pro výuku Počítačového praktika a práce se po odhlášení NEUKLÁDÁ, proto si nezapomeň výsledky práce poslat na svůj mail/onedrive.
Jídlo a nákupy
Někdo žije, aby jedl, jiní jí, aby žili. Studium je kaloricky náročné a jídlo je proto nutnost.
Menzy
Přímo v Dejvicích jsou tři menzy:
- menza Studentský dům
- Technická menza
- menza Masarykova kolej
Všechny jsou pod ČVUT, fungují v nich ISIC karty, finanční konto je ale oddělené od prostředků pro VŠCHT kopírovací centrum. Dobíjet lze hotovostí u kasy, nebo online přes GoPay. Platil lze i kartou, však bez studentského zvýhodnění. Jídelníčky jsou dostupné také online: v EMILovi spolu s dalšími restautracemi nebo jen menzy ČVUT.
Na koleji Volha je také menza. Nabízí od pondělí do čtvrtka obědy a večeře do 19:00, v pátek pouze obědy do 14:30. Cena jednoho jídla je s polévkou kolem 80 korun. Kredit na ISICu je opět oddělený od kreditů v Dejvicích.
Bufety
Když náš hlad po přednášce, přímo ve škole je na obou budovách po jednom bufetu. V Buf.anech pořídíš bagetu, sendviče, panini, toasty, saláty, pečivo, sušenky ale i kávu, polévku a další nápoje. Jsou otevřené většinu dne a platit lze kartou a hotově. Když si zapomeneš propisku či sešit, na budově B má Bufan i školní potřeby.
Automaty
V obou budovách jsou rozmístěné automaty se svačinami, bagetami, nápoji i kávou a čajem. Většina již přijímá karty a jsou pravidelně doplňovány. Najdeš je v Respiriu I, u obou vchodů z ulice Technická, nad Carbonem a vedle buf.anu U Miláčka na budově A.
Klub Carbon
Na budově B je pod schody vlevo vstupem z ulice Technická studentský klub Carbon. Kromě malého občerstvení, dobrého piva a kávy pravidelně hostuje PubKvízy a další společenské akce. Tradicí bývá oslavit zkoušku jedním či dvěma v Carbonu. Klub je tak nejlepším místem pro utužování kontaktů a přátelství. Aktuality z klubu naleznete na Facebooku.
Restaurace a kavárny
Poloha Dejvického Kampusu hodně zjednodušuje lov za obědem. V blízkosti se nachází množství restauraci, rychlých občerstvení a kaváren. Cesta pro jídlo je spíše zpestřením a odpočinkem učení, než úmornou výpravou. Tipy najdeš na mapě na konci strany.
Obchody s potravinami
V Dejvicích je nejblíže supermarket na Evropské (směrem k budově C a dále) a druhý na Vítězném náměstí. Směrem k Hradčanské potkáš i některé večerky a menší obchody s potravinami.
Na kolejích přímo jsou dvě večerky a v dochozí vzdálenosti pak 2 supermarkety.
Volný čas a rekreace
Jak už praví dávná kalokagathia, studium a sport jsou provázané. V čase mezi učením můžeš sportovat v rámci hodin tělesné výchovy, na kolejích tužit tělo v posilovně, nebo se zapojit do některého ze sportovních spolků. Akce na škole najdeš na školním kalendáři.
Rekreační zařízení
V rámci VŠCHT Praha můžou studenti i akademici pobýt na chatách v Peci pod Sněžkou a Jáchymově a na táborové základně Běstvina za zvýhodněné ceny. Rezervace probíhá přes web a využít ji můžou jednotlivci, s rodinami, nebo přímo spolky třeba pro teambuilding. Běstvina je pravidelným útočištěm seznamovacích kurzů.
Spolky na VŠCHT
Chceš se zapojit více i mimo přednášky a cvičení? Spolky jsou tvá cílová adresa! Od hudbu a umění, přes sport, deskové hry a pivo po networking a tutory. VŠCHT Praha je jedna z nejaktivnějších vysokých škol a každý student si najde svoji oblíbenou zájmovou aktivitu, kterou může bohatě rozvíjet. Najdi si i ty svůj spolek na webu aktivni.vscht.cz.
Vyžití v Praze
Hlavní město naší republiky poskytuje mnohá sportoviště, rekreační zařízení, knihovny, kina, divadla a další zábavu. Výběr jsme připravili do mapy níže, neboj se zavítat do víru velkoměsta a využít jeho potenciál naplno.