Soňa Hříbalová
Cena rektora za mimořádnou samostatnou tvůrčí aktivitu
Ing. Soňa Hříbalová je studentkou doktorského studia na Ústavu skla a keramiky a ve skupině prof. Williho Pabsta se zabývá rozptylem světla v transparentní keramice a piezoelektrickou keramikou. Vede tým Elektronického rozcestníku doktoranda, působí v Etické komisi VŠCHT Praha a přes dva roky byla členkou Akademického senátu FCHT. Má za sebou dvě stáže v Itálii a v současné době je v rámci Fulbright-Masarykova stipendia na Penn State, USA, kde se zabývá spolehlivostí a stárnutím ferroelektrických tenkých vrstev. Na mezinárodní půdě rozvíjí spolupráci mezi mladými vědci v rámci Young Ceramists Network.
Martin Svoboda
Cena rektora za mimořádný přínos a podporu VŠCHT Praha v oblasti knihovnicko-informačních služeb a za rozvoj spolupráce v Kampusu Dejvice
I přesto, že Ing. Martina Svobodu formovalo rodinné prostředí právníků, architektů, výtvarníků, a filosofů, vydal se cestou studií počítačového inženýrství na elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Po absolvování v roce 1965, nastoupil do Výzkumného ústavu matematických strojů, kde se věnoval systémovému programování. Od roku 1974 byl výzkumným pracovníkem Ústředí vědeckých, technických a ekonomických informací, kde vyvíjel systém pro zpracování bibliografických informací. V roce 1988 nastoupil do Národní knihovny jako systémový programátor.
V roce 1997 se stal ředitelem Státní technické knihovny, dnešní NTK, která spustila průkopnický systém „INVIK – knihovna na Vašem stole“. Dne 9. 9. 2009 slavnostně otvíral novou budovu Národní technické knihovny v Kampusu Dejvice, která slouží více než 800 tisícům fyzických návštěv ročně. Příchodem Martina Svobody do Kampusu Dejvice začala nová éra, a to nejen v souvislosti s poskytováním špičkových informačních služeb, ale i v oblasti dalšího zvelebování kampusu a společenského dění v něm. V roce 2013 došlo k integraci ústřední knihovny VŠCHT Praha s NTK, kterou následovala i knihovna ÚOCHB AV ČR. Tímto krokem VŠCHT Praha získala prostory moderní knihovny a zajistila si špičkové knihovní služby. V roce 2020 Ing. Svoboda získal projekt společných činností Národní centrum pro informační podporu VaVaI zaměřený na Open Science. Ing. Svoboda je členem mnoha odborných orgánů, například pracovní skupiny Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace pro formulaci výzkumu v oblasti zveřejňování a využití výzkumných dat.
Celou knihovnickou kariéru se Martin Svoboda věnoval podpoře využití IT v knihovnách ve prospěch jejich uživatelů. K prosazování přelomových myšlenek mu jistě napomáhá i jeho sportovní duch, neboť je vášnivým lyžařem a milovníkem vysokohorské turistiky.