16 standardních projektů bude mít hlavní řešitele z VŠCHT Praha. Na jednom projektu se podílí spoluřešitelka z VŠCHT Praha. Dva absolventi získali podporu pro zahraniční postdoc.
Jako hlavní řešitelé standardních projektů uspěli se svými projekty:
prof. Ing. Michal Fulem, Ph.D. – Poly(2-oxazoline)s: In silico adjustment of their properties for development of drug-specific delivery systems
doc. Ing. Filip Průša, Ph.D. – Plazmové zhodnocení odpadu na pokročilé cermetové kompozity pro vysokou disipaci kinetické energie
Ing. Oleg Kikhtyanin, Ph.D. – Pokročilé Cu/ZnO/Al2O3 katalyzátory: Od syntézních strategií ke katalytické výkonnosti
prof. Dr. Dipl.-Min. Willi Pabst – Nové metody určení skelné fáze a jejich aplikace pro predikci efektivních vlastností silikátové keramiky a žárovzdorných materiálů
Filipa Oliveira, Ph.D. – Chlorem terminované MXeny pro stínění elektromagnetického záření
Ing. Tomáš Hartman, Ph.D. – Nízkodimenzionální materiály 14. skupiny pro vápníkové a hořčíkové akumulátory
prof. Ing. David Kubička, Ph.D., MBA – Řízený modulární design hydrogenolýzních katalyzátorů a jejich aktivních center – cesta k odemčení potenciálu hydrogenolýzy
doc. Ing. Zdeněk Slouka, Ph.D. – Transportní procesy na iontově-výměnných membránách vyvolané elektrickým a gravitačním polem
RNDr. Eva Muchová, Ph.D. – Modelování fotochemie ve viditelné a rentgenové oblasti v komplexních molekulárních systémech
doc. RNDr. Michal Kolář, Ph.D. – Úloha peptidů při vzniku prvotních ribozomů
Mario Vazdar – Řízený transport peptidů pronikajících do buněk přes biologické membrány – synergie simulací a fluorescenčních experimentů s jednotlivými molekulami
prof. Ing. Pavel Lhoták, CSc. – Nové calixarenové ligandy pro selektivní komplexaci fullerenů
doc. Mgr. Jarmila Zbytovská, Dr. rer. nat – Pochopení mechanismů tvorby, poškození a obnovy epidermální lipidové bariéry: důsledky pro kožní onemocnění
prof. Ing. Ondřej Uhlík, Ph.D. – Skryté klenoty mikrobiální diverzity: Geotermálně ohřívané podzemní vody jako zdroj fylogeneticky nových a metabolicky vzácných prokaryot
Ing. Marcel Karabín, Ph.D. – Interakce polyfenolových antioxidantů s cerálním škrobem a proteiny za podmínek extruze
doc. Ing. Hana Stiborová, Ph.D. – Arbuskulární mykorhiza ve vztahu k emergentním kontaminantům v systému půda-rostlina
Poslední uvedená uspěla i jako spoluřešitelka v podpořeném standardním projektu:
doc. Ing. Hana Stiborová, Ph.D. – Využití fakultativně anaerobních bakterií k recyklaci nejjemnějších frakcí drceného betonu
Mezi projekty typu POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP OUTGOING 2022 byli úspěšní dva žadatelé z VŠCHT Praha:
- Ing. Karolína Salvadori – Azacalixareny a jejich využití při rozpoznávání aniontů
- Ing. Jakub Papík, Ph.D. – Dopad udržitelného zemědělství na interakce mezi mikrobiální a molekulární diverzitou půdy
Již dříve byl zveřejněn úspěch Ing. Daniela Bíma, Ph.D., který získal podporu v rámci výzvy Junior Star GAČR se svým projektem Optimalizace niklových katalyzátorů pro zlepšení stability a katalytické účinnosti za fotochemických a elektrochemických reakčních podmínek.
Ve večerních hodinách 27. 11. 2024 proběhl pokus pod vedením Asociace akreditovaných subjektů pro výcvik stanovené zálohy státu z.s. (ASSZ) a se zapojením Policie ČR expertní pokus šíření zvuku střelby ve vysokoškolské budově.
Budova VŠCHT byla vybrána také s ohledem na stavební a prostorovou podobnost s budovou FF UK, kde došlo 21. 12. 2023 k tragické střelbě.
Podrobnosti o střelbě přinesla například reportáž na CNN Prima News, či postřehy účastníka na zbrojnice.com.
Inženýrská akademie České republiky udělila cenu autorskému kolektivu vědců ze skupiny ORLEN Unipetrol a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze za vývoj technologie na výrobu dicyklopentadienu (DCPD). Tu na základě jejich výzkumných a vývojových aktivit zrealizoval ORLEN Unipetrol ve svém chemickém závodě v Litvínově. Jednotka na výrobu kapalného uhlovodíku DCPD byla uvedena do provozu na podzim roku 2022 a hodnota investice do její výstavby dosáhla 831 milionů Kč. ORLEN Unipetrol se tím stal v Evropě jedním ze čtyř největších producentů tohoto velmi žádaného produktu.
Skupina ORLEN Unipetrol a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze společně vyvinuli technologii výroby kapalného uhlovodíku dicyklopentadien z lehkého pyrolýzního benzinu. Na základě této technologie, která byla v roce 2012 patentována, postavil ORLEN Unipetrol v litvínovském Chemparku v rozmezí let 2021 až 2022 zcela novou výrobní jednotku. V ní vyrábí velmi žádaný kapalný uhlovodík, který má široké využití v řadě oblastí např. v automobilovém průmyslu, stavebnictví, elektrotechnice, lékařství nebo i farmacii. Instalovaná kapacita výrobní jednotky je až 26 tisíc tun dicyklopentadienu ročně, což představuje přibližně 25 % celkové produkce dicyklopentadienu v Evropě.
Inženýrská akademie České republiky nyní udělila kolektivu autorů vyvinuté technologie ocenění za vynikající realizovaný technický projekt. Členové autorského kolektivu, prof. Tomáš Herink ze společnosti ORLEN Unipetrol, prof. Josef Pašek a doc. Jiří Kupka z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, převzali ocenění na slavnostním večeru v pondělí 25. listopadu v Betlémské kapli v Praze. Za čtvrtého člena autorského kolektivu, zesnulého Ing. Petra Fulína ze společnosti ORLEN Unipetrol cenu převzala jeho dcera Zuzana Fulínová.
Zdroj: TZ ORLEN Unipetrol
Po vzoru Nadace Experientia se rozhodl Chemická centra VŠCHT Praha projektu Učitelé učí učitele dlouhodobě podporovat také Nadační fond IOCB Tech. Předsedkyně správní rady Barbara Eignerová a rektor VŠCHT Milan Pospíšil podepsali ve čtvrtek 21. 11. 2024 memorandum o vzájemné spolupráci na zkvalitňování výuky chemie. Zároveň podepsali i darovací smlouvu ve výši 400.000,- Kč pro zajištění provozu chemických center.
Co to jsou Chemická centra a jak fungují?
V chemických centrech se mohou učitelé chemie scházet v neformální atmosféře, vyměňovat si zkušenosti, čerpat nápady a inspiraci:
Na základě zkušeností s propagací badatelsky orientované výuky v průběhu projektu AmgenTeach, populárních Podzimních škol a regionálních workshopů otevřela VŠCHT Praha ve spolupráci s neziskovou organizací Elixír do škol, z. ú., od září 2022 v 10 městech napříč celou republikou chemická centra (Jirkov, Ledeč n.S., Letohrad, Litoměřice, Ostrava, Plzeň, Praha 6, Rumburk, Sokolov a Šumice). Postupně se k nim pak přidávala další centra, až se jejich počet zvýšil na sedmnáct.
Foto: Vojtěch Masojídek
Předání Medaile Josefa Hlávky udílené nadací Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových proběhlo již tradičně v Lužanech na Zámku Josefa Hlávky dne 16. 11. 2024. Mezi novými nositeli medaile je i prof. Ing. Igor Schreiber, CSc. z Ústavu chemického inženýrství VŠCHT Praha.
Motto nadace zní: „Medaile Josefa Hlávky je určena nestorům, zakladatelským a dalším významným osobnostem z českých veřejných vysokých škol pražských, české vědy a umění jako ocenění jejich celoživotního díla ve prospěch české vědy, umění a vzdělanosti.“
Blahopřejeme panu profesorovi a děkujeme za reprezentaci Ústavu chemického inženýrství, FCHI a VŠCHT Praha!
Profesor Igor Schreiber je absolventem Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT). Absolvoval na Katedře procesů a aparátů Fakulty chemicko-inženýrské (FCHI) v inženýrském i doktorském studiu a v roce 1984 úspěšně obhájil svou kandidátskou disertační práci. Od roku 1983 byl zaměstnancem VŠCHT, zpočátku na výpočetním centru, od roku 1985 na Ústavu chemického inženýrství, kde se v roce 1994 habilitoval a v roce 2005 se stal profesorem v oboru chemické inženýrství. V letech 2007-2014 byl vedoucím Ústavu chemického inženýrství.
Více o panu profesorovi I. Schreiberovi
Ve svém pedagogickém působení se kromě chemicko-inženýrských předmětů zaměřil na mezioborový směr matematické modelování v reaktorovém inženýrství, a později na bioinženýství. Vyučoval jak základní profilové předměty Chemické inženýrství I, II a III (pro české i zahraniční studenty), tak i předměty zaměřené na pokročilé procesy chemického inženýrství, matematické modelování dynamiky reaktorů a bioinženýrství. Za svého působení na VŠCHT Praha vychoval několik desítek bakalářů, diplomantů a doktorandů.
Na pedagogické zaměření prof. Schreibera navazují jeho vědecké zájmy, v nichž se soustředil na dynamické chování reakčních systémů se složitými mechanismy, včetně oscilační dynamiky (bio)reaktorů a deterministické chaotické dynamiky. Je autorem dvou knih s tématem dynamiky a deterministického chaosu v chemických systémech (1984 a 1995) a jedné knihy s tématem analýzy stability reakčních sítí ve spolupráci s pracovníky Stanfordovy univerzity (2006), což bylo vyústěním jeho předchozího pracovního pobytu na této univerzitě v letech 1989-1993 a další pravidelné spolupráce. Prof. Schreiber byl úspěšným řešitelem a spoluřešitelem řady projektů různých agentur podporujících výzkumné aktivity (GAČR, AVČR, DAAD, KONTAKT, EU Copernicus, ESF aj.).
Profesor Igor Schreiber je spolutvůrcem a pokračovatelem české školy dynamického modelování chemických procesů, která vznikla spoluprací Ústavu chemického inženýrství a Ústavu matematiky na FCHI VŠCHT (ve spolupráci s prof. Milošem Markem, prof. Milanem Kubíčkem a prof. Aloisem Klíčem).
Prof. Schreiberovi byla v roce 2017 rektorem VŠCHT Praha udělena Medaile Emila Votočka za rozvoj oboru chemické inženýrství. V letech 2005–2019 byl členem vědecké rady (VR) VŠCHT, byl také členem VR FCHI, v současné době je členem VR Fakulty chemické technologie. Dále je členem odborných organizací AICHE, ACS, EFCE a České společnosti chemického inženýrství.
Mezi osobní záliby profesora Schreibera náleží hudba, cestování, vysokohorská turistika,botanika a entomologie.
Profesor Igor Schreiber je jedním z nejvýznačnějších představitelů a spolutvůrců české chemicko-inženýrské školy od doby jejího založení v 50. letech 20. století až po současnost. Je světově uznávaným odborníkem na analýzu nelineárních dynamických systémů, se kterými se setkáváme například v chemii, inženýrství či biologii.
Oceněni byli studenti a absolventi VŠCHT Praha
Mgr. Anna Zabelina, absolventka doktorského studijního programu Materiálového inženýrství Fakulty chemické technologie VŠCHT Praha,
Bc. Kateřina Pražáková, absolventka magisterského studijního programu Analytická chemie Fakulty chemicko-inženýrské VŠCHT Praha,
Ing. Kryštof Frank, absolvent magisterského studia na ústavu energetiky Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha,
Ing. Jakub Tomáško, Ph.D., absolvent doktorského studia oboru Chemie a analýza potravin Fakulty potravinářské a biochemické technologie VŠCHT Praha.
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek předal v úterý 19. listopadu v budově Lichtenštejnského paláce ceny MŠMT v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu.
RNDr. Pavel Galář, Ph.D. z Fakulty chemicko-inženýrské obdržel cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy za vynikající vzdělávací činnost na vysoké škole.
Ocenění je udělováno zaměstnancům vysokých škol za vynikající vzdělávací činnost nebo za významnou inovaci ve vzdělávací činnosti během posledních tří let. Cílem ceny je upozornit na význam a důležitost kvalitní vzdělávací činnosti na vysokých školách, ocenit vynikající práci vysokoškolských učitelů a vyzdvihnout příklady dobré praxe a významných inovací v této oblasti.
Cenu za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací získal prof. RNDr. Petr Slavíček, Ph.D. z Ústavu fyzikální chemie.
MŠMT uděluje cenu od roku 1991. Výzkumné organizace a vysoké školy každoročně navrhují mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací dosažené za posledních 5 let za finanční podpory poskytnuté MŠMT, které reprezentují osobnosti vědy a výzkumu. Komise složená z čelních osobností vědecké sféry provádí výběr mimořádných výsledků, které doporučuje ministrovi školství, mládeže a tělovýchovy.
Zdroj: TZ MŠMT, foto: MŠMT